5927. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
218. dzień panowania Roberta Fryderyka
Herold, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, 24.08.2017 r. o 16:59:32, tantiemy: 4 850.00 lt
Świątynia wandejska powołania Diuczessy Wspomożycielki w Ciuad de Bravo
Zbudowana w 1739 roku w stylu późnobarokowym, iście ogromna świątynia. Już przy samym wejściu widać liczne zdobienia charakterystyczne dla tamtej epoki
PVH6TAz5.jpg
Na szczególną uwagę zasługują charakterystyczne zdobienia nad wrotami.

Imie świątyni zostało nadane dopiero w 1999 r kiedy to do świątyni zotały sprowadzone przez gellońskich przemytników dwie wielkie relikwie:
Butelka po pierwszym wypitym przez Diuczessę piwie

i5Z9Hc2u.jpgKieliszek do wódki po pierwszym skosztowaniu jej przez Diuczessę
6eqHk142.jpg
którzy to sprzedali te dwie relikwie za bezcen.

Ogromny budynek, zajmujący powierzchnie 50m, o kształcie krzyża, bez krótkiego górnego ramiona zwieńczony jest kopułą o promieniu blisko 10m, a złote zdobienia, zafundowane zostały przez księcia Michała Feliksa w 2005r. W tym samym roku świątynia została odświeżona, jak również oddana do użytku mieszkańcom CdB.
gJb8DX13.jpg

Wnętrze również jest pięknie zdobione. Cechą charakterystyczną, jest mnóstwo zdobień, ale nie koniecznie złotych. Duża część tych zdobień jest utworzona z brązu. Godne uwagi jest także oświetlenie. Lekko przyciemnione wnętrze nadaje o wiele bardziej klimatycznego wyglądu.
Mo0h32Jw.jpg gT99v7cB.jpg

W tych czasach świątynia przez okrągłą dekadę była wzorcem dla innych, jednakże śmierć kapłana świątyni spowodowała, że świątynia została przeklęta ludowym osądem. Jednak dopiero po 2 miesiącach, kiedy o całym zdarzeniu dowiedział się zwierzchnik kościała wandejskiego, świątynia została ekskomunikowana. A co dokładniej się zdarzyło? Kapłan, odprawiający nabożeństwa w tejże światyni umarł w trakcie głoszenia nauk Wandy.

W 2016r w lipcu bodajże, świątynia została zbezczeszczona, relikwie zostały skradzione, a w świątyni rozpoczęto odprawiać nadiuczeństwa. Na szczęscie w kwietniu 2017r, JKW Piotrowi II Grzegorzowi udało się odzyskać świątynie. Obecnie czeka ją renowacja.
Dotacje
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Ten komentarz czeka na serca.
Erik Otto von Hohenburg, 25.08.2017 r. o 17:48:56
miejsce warte zobaczenia, jadę tam!
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Gotfryd Slavik de Ruth, 27.08.2017 r. o 21:52:53
Ciekawy i sprytnie napisany artykuł :)
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany