5927. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
218. dzień panowania Roberta Fryderyka
Sarmacka Agencja Kosmiczna, Arcadio Norbert Deliart von Witcher, 24.08.2017 r. o 21:40:03, tantiemy: 8 612.00 lt
Wysłannik z Kosmosu #1
Seria wydawnicza: Wysłannik z Kosmosu
Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Witajcie! To pierwszy artykuł z tej serii. Mam nadzieję, że Was trochę zainteresuje. :)

A oto krótki spis treści:
  • Przelot Smoczej Komety
  • Łazik Nowa Nadzieja wysłany na Amutiera
  • Niezwykłe zaćmienie słońca na północnej półkuliPrzelot Smoczej Komety

Beh3xHIv.jpg

Od jutra na nocnym niebie możemy wypatrywać komety nazwanej po części na cześć zabójcy Króla Smoków, Eryka z Marduk. Mówi się o niej tak potocznie, gdyż według drugiej domniemanej wersji tego mitu, gdy Eryk sprytnie wykończył Azmalotha, na niebie pojawiła się kometa. W rzeczywistości jednak ma oznaczenie „Kometa Kolineusza”, od imienia ówczesnego astronoma. Jej jedno okrążenie wokół słońca trwa średnio 76,3 lata, okres lotu ulega jednak zmianom perturbacje ze strony gazowych olbrzymów naszego układu planetarnego. Ciało niebieskie będzie można obserwować przez półtora tygodnia. Za 5 dni z powodu wysokiej wielkości gwiazdowej obiektu sięgającej aż -1 magnitudo - dla niewtajemniczonych: to bardzo dużo - będzie dobrze widoczna gołym okiem. Oczywiście pod warunkiem, że pogoda dopisze. Jeśli nie macie planów na ten weekend lub przyszły tydzień warto obejrzeć to zjawisko. Tym bardziej, że peryhelium - czyli punkt najbliższego dystansu do słońca - wraz z obrotem się zbliża. Kometa Kolineusza jest obiektem z grupy Marentza. Zgromadzenie charakteryzuje się wysoką jasnością i dużą masą, lecz krótkim żywotem. Według obliczeń astrofizyków kometa całkowicie wyparuje po 2 kolejnych przelotach. Dlatego gorąco polecam spędzić ten jeden czy dwa wieczory na dworze. I nie martwcie się światłem latarni. W większości miast zostały wybrane parki, w których w obie soboty (w niektórych tylko w jedną) będzie można podziwiać to cudo przy wyłączonych światłach w całej jej okazałości.


Łazik Nowa Nadzieja wysłany na Amutiera

xa5ash6L.jpg

Wczoraj wieczorem Sarmacka Agencja Kosmiczna wystrzeliła łazika na Szkarłatną Planetę, aby zabrać próbki regolitu oraz przebadać zawartość związków życiotwórczych. Zanim lądownik dotrze na powierzchnię Amutiera czeka go 5,5 miesiąca podróży przez tą „bezkresną otchłań”. Łazik został wyposażony w dwa procesory, aby w razie zablokowania działania jednego z nich, drugi mógł przejąć kontrolę. Do tego aparat widzący także w podczerwieni będzie przesyłać zdjęcia wysokiej jakości. Trzeba także wspomnieć o wysoce wydajnym ramieniu oraz schowku, dzięki którym próbki bezpiecznie przetrwają powrót na Pollin. Odkrycie skamieniałości pozostałych po życiu lub ciekłej wody na Amutierze byłoby jednym z naszych największych odkryć. Już w ciągu 5 lat na Szkarłatnej Planecie pojawią się pierwsi pionierzy-ochotnicy, którzy przedtem zostaną dobrze wyszkoleni i zostaną tam wysłani wraz z garstką bardziej doświadczonych astronautów. Ale… mam jeszcze jeden artykuł do omówienia.


Niezwykłe zaćmienie słońca na północnej półkuli

3y3HbHSu.jpg

Tytuł zapewne dużo Wam mówi. Ale co w tym zaćmieniu niezwykłego? Otóż za dokładnie dwa tygodnie między godziną 9:30 a 10:00 na linii nie znajdzie się tylko 1 księżyc, lecz aż 2! Rzecz jasna, jak każdy wie, w każdym miejscu na Pollinie zaćmienie wygląda inaczej. Zjawisko będzie ogólnie dobrze widoczne nad Wirtuazją. Częściowe zaćmienie będzie można zobaczyć we wschodniej Morenice oraz skrajnie zachodniej Orientyce czy Nordacie. Dla przykładu w Almerze „powierzchnia zakrycia” wynosić będzie aż ok. 91%. Co prawda zjawisko spowoduje wystarczająco dużą różnicę pływów z powodu 2 satelitów, by możliwe były jakieś straty… trzymajmy kciuki, aby nikomu nic się nie stało!


Cóż, nie ukrywam, że real nonstop poganiał i kradł czas, a zdjęcia mają różne rozmiary, ale na razie - koniec z narzekaniem! Miłej nocki - czy też dnia życzę! :)
Dotacje
Serduszka
Nie jesteś zalogowany i nie dodasz serduszka
Komentarze
Lubią ten komentarz: Arcadio Norbert Deliart von Witcher.
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, 24.08.2017 r. o 21:51:18
Lubię kosmos i związane z nią artykuły, filmy i technologie. Dla mnie wielki plus:)
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Arcadio Norbert Deliart von Witcher.
Jan Grimknur, 24.08.2017 r. o 21:55:49
@Wiki dla Ciebie wielki plus? Dla autora to tak, wielki plus się należy... A Ty? Sorry, napiszesz swoje, to może zasłużysz. :D
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Arcadio Norbert Deliart von Witcher, 24.08.2017 r. o 21:56:16
@Wiki Nie ukrywam, że bardzo mnie to cieszy. :D
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Arcadio Norbert Deliart von Witcher.
Alfred Fabian von Tehen-Dżek, 24.08.2017 r. o 22:36:29
Mi się podoba. Ale więcej o księżycach proszę ;)
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Arcadio Norbert Deliart von Witcher.
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, 24.08.2017 r. o 22:37:30
@Grimknur A no tak. Zapomniałem:)
odpowiedz
Ten komentarz czeka na serca.
Arcadio Norbert Deliart von Witcher, 24.08.2017 r. o 22:38:38
@Jihymed Jak wstawię ten nasz projekcik, to trochę będzie. A jak kiedykolwiek kupię ten symulator wszechświata, to znajdą się wszyściutkie informacje. Z nim znacznie łatwiej robić. ;)
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Arcadio Norbert Deliart von Witcher.
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, 24.08.2017 r. o 22:47:47
@ArcadioDeliart Mam taką płytę o wszechświecie. Na prawdę fajna,tylko że stara i dawno jewj nie używałem. Nie wiem czy będzie chodzić a i nie wszystko może być aktualne, bowiem badania i nowa technologia często wykluczają to co było zaobserwowane wcześniej.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Erik Otto von Hohenburg.
Arcadio Norbert Deliart von Witcher, 25.08.2017 r. o 09:03:30
@Wiki Wiesz, sam także zbierałem takie elementy do zbudowania symulatora Układu Słonecznego i do nich także chyba były płyty. Jak byłem młodszy, to się fajnie oglądało, ale teraz to proste i znajome rzeczy. W dodatku nie wiem, gdzie potem się podziały.
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Arcadio Norbert Deliart von Witcher.
Erik Otto von Hohenburg, 25.08.2017 r. o 10:40:20
czekam na następne teksty;)
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Arcadio Norbert Deliart von Witcher.
Erik Otto von Hohenburg, 25.08.2017 r. o 17:58:41
naprawdę świetny artykuł, takich właśnie w sarmackiej prasie brakuje
odpowiedz
Lubią ten komentarz: Arcadio Norbert Deliart von Witcher.
Viktor Toghon at Atera, 25.08.2017 r. o 21:53:01
Ciekawe, bardzo ciekawe.
Czekam na kontynuację.
Lubią ten komentarz: Arcadio Norbert Deliart von Witcher.
Gotfryd Slavik de Ruth, 27.08.2017 r. o 21:59:21
Dawno nie czytałem niczego w tym kierunku-kosmosu itp. Bardzo mi się spodobało; i dołączę do grona osób które czekają kolejnego artykułu :)
Dodaj komentarz

Nie jesteś zalogowany