175. dzień panowania Piotra III Łukasza
Sarmacka Liga Piłkarska, Michał Michaelus, 21.01.2016 r. o 23:11:36, tantiemy: 5 312.00 lt
Grodzisk z Pucharem
Seria wydawnicza: Puchar SLP - 25 sezon

Zakończyła się 25. edycja Pucharu Sarmacji. Już po półfinałach było wiadomo, że trofeum zdobędzie zespół ze stolicy. Finałowy dwumecz miał zdecydować czy będzie to FC Grodzisk czy FAN Shepherds. Derby w finale Pucharu nie z pewnością nie zawiodły kibiców, a losy rywalizacji ważyły się do ostatniej minuty. Ale po kolei.

Gospodarzem pierwszego meczu była aktualnie druga drużyna Niższej Klasy (trzeci poziom rozgrywkowy) - prowadzony przez Ryszarda Paczenko FAN Shepherds. Starcie na Fight Arena Nowicki było meczem godnym finału, pełnym zwrotów akcji. Już w 10. minucie goście mogli wyjść na prowadzenie, ale Maciorowski w dobrej sytuacji strzelił wprost w bramkarza FAN. Potem nastał okres ostrej gry w środku pola, w wyniku którego trzech graczy zobaczyło żółte kartoniki. Po jednym z takich fauli rzut wolny mieli gospodarze. Do piłki podszedł Eaton i przymierzył precyzyjnie pod poprzeczkę. Jorge mógł jedynie odprowadzić piłkę wzrokiem. Tuż przed przerwą po uderzeniu głową wyrównać mógł Strindberg, jednak minimalnie chybił.

Po zmianie stron FC Grodzisk jeszcze odważniej ruszyło na bramkę Brana. W 67. minucie Małowiejski podał wprost na głowę Maciorowskiego i doprowadził do wyrównania. W 74. minucie Ziati, podstawowy obrońca FAN, doznał kontuzji. Jego miejsce zajął Fuertes. Jednak nie miał najlepszego wejścia w mecz. Trzy minuty później faulował w polu karnym Maciorowskiego. Do piłki ustawionej na 11. metrze podszedł Amantidis i wyprowadził gości na prowadzenie. Gdy wydawało się, że wynik nie ulegnie już zmianie sam na sam z bramkarzem wyszedł Szpakowski i sprytnym uderzeniem oszukał Jorga, ustalając wynik spotkania na 2:2.

Przed rewanżem faworytem do zdobycia Pucharu, dzięki dwóm bramkom zdobytym na wyjeździe i atucie własnego boiska był prowadzony przez Michała Kowalewskiego FC Grodzisk. Drugi mecz finału ponownie był ucztą dla kibiców, ale tym razem za sprawą ciekawych wariantów taktycznych. Gospodarze na Grodzisk Stadium postawili na wzmocnienie obrony i grę z kontry, goście na zbilansowanie wszystkich formacji. W 34. minucie dobrą okazję do zdobycie gola miało FAN. Do rzutu wolnego podszedł Bastos, ale strzegący bramki FC Boudier nie dał się zaskoczyć. Obie ekipy nie odstawiały nóg. W wyniku urazów zieloną murawę przedwcześnie opuścili Strindber i Gładysiewicz z FC oraz Szpakowski z FAN. Gładysiewicz tuż przed swoim zejściem zdążył jeszcze zagrozić bramce Brana, ale strzelił wprost w golkipera. W 67. minucie obrońca FC Centergren podał do swojego bramkarza, piłka podskoczyła na kępce trawy zaskakując Boudiera, ale szczęśliwie dla gospodarzy minęła słupek. Do końca meczu trwała zaciekła walka gości o zmianę wyniku, ale ten nie uległ już zmianie.

W finale Pucharu Sarmacji zanotowaliśmy dwa remisy, ale okazały się one zwycięskie dla FC Grodzisk. Dla ekipy Michała Kowalewskiego jest to największy sukces w historii. FAN drugi sezon z rzędu przegrywa w finale Pucharu. Ale trzeba pamiętać, że podopieczni Paczenki na co dzień grają w Niższej Klasie.

Przez całą środową noc na ulicach Grodziska trwała feta. Ale święto nie potrwa długo, bo już w sobotę kolejna kolejka ligowa. FC Grodzisk będzie walczyć o podium Ekstraklasy, FAN o awans do Średniej Klasy.

FAN Shepherds - FC Grodzisk 2:2 i 0:0
Ten artykuł dotowali: Ryszard Paczenko, Henryk Leszczyński.