Sarmacka Liga Piłkarska, Timan Demollari, 20.05.2017 r. o 01:08
Przewodnik po Ekstraklasie SLP (29. sezon)
Seria wydawnicza: 29 sezon

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Ledwie doszliśmy do siebie po zapierającym dech w piersi finiszu poprzedniego sezonu, a tu trzeba zaczynać kolejny. Od razu ciśnie się na usta szereg pytań. Czy Synowie będą kontynuować zwycięski pochód? Czy wiecznie drudzy znowu będą drudzy? Jak spiszą się beniaminkowie? Kto zleci do Pierwszej Klasy? Pobawmy się we wróżenie z fusów. Tzn. ja powróżę, a wy przeczytacie i ewentualnie skomentujecie. A za pół roku będziecie mnie wytykać palcami na ulicy, że przecież wyszło zupełnie inaczej i jak to tak można i to jeszcze publicznie.

Miejmy zatem z głowy pierwszy "kontrowersyjny" sąd. Otóż, mistrzostwo zdobędą FKK Rantiochskie Krasnoludy. Nie jest trudno to uzasadnić — Rarogończycy ciągle dysponują jedną z najmocniejszych ekip w SLP. Nie zmieniło tego odejście weterana linii obrony Karrento, bo w jego miejsce błyskawicznie zatrudniono równie dobrego, a przy tym siedem lat młodszego Forsgrena. Problemem dla FKK na pewno nie będzie też brak motywacji, po tytule przegranym na ostatniej prostej chłopaki z Łączki pod Wulkanem będą zmobilizowane jak nigdy i zrobią wszystkko, żeby tym razem położyć obie łapy na mistrzowskim trofeum. Aby misja się powiodła, trener Ullemark musi dobrze wejść w sezon, bo mimo rozegrania aż sześciu spotkań towarzyskich Krasnoludy w tej chwili mają najniższą średnią formę w Ekstraklasie.

Ji59eT2C.jpg

Czy to jednak oznacza koniec ery Synów Wandy? Bynajmniej. Czterokrotni (z rzędu) mistrzowie Sarmacji ciągle mają siłę by bić się o wszystkie tytuły i nic nie wskazuje na to, żeby miała się ona nagle wyczerpać. Trener Michaelus wspominał wielokrotnie o konieczności odmłodzenia drużyny i rzeczywiście, Świeccy poczynili już ku temu pierwsze kroki. Z klubu odeszli (za fortunę w engelsach transferowych, warto dodać) weterani Uziel i Myszin, a w ich miejsce pojawili się dwaj obiecujący 17-latkowie, a także wzmocnienie linii ataku w postaci solidnego Strandmana. Takie ruchy z pewnością zaprocentują w przyszłości i nawet jeśli tym razem tytuł powędruje do Krasnoludów, to kto wie, czy przerwa w dominacji Sosnowiczan nie potrwa krócej niż wszyscy się spodziewamy. A może w ogóle żadnej przerwy nie będzie, bo Synowie znakomicie przepracowali okres przygotowawczy i na starcie ligi są wg wskazań x11 w fantastycznej formie.

EJ4sxG9p.jpg

Na najniższym stopniu podium zamelduje się KS Anioły Grodzisk. Podopieczni niezwykle popularnego Roberta von Thorna w minionym sezonie zagrali świetną pierwszą rundę, by później znacząco obniżyć loty i zająć ostatecznie rozczarowujące szóste miejsce. Tym razem jednak stołeczna ekipa musi spróbować rzucić wyzwanie potentatom i zawalczyć o medale (co zresztą już im się udało w sezonie 26.). Dlaczego musi? Powód jest prozaiczny, czas nie stoi w miejscu, a termin przydatność do spożycia najlepszych grodziskich piłkarzy zdaje się powoli upływać. A że jest komu walczyć, to czemu nie teraz?

AiWl1CN2.jpg

Takich problemów nie ma FC Czarnolas, który powinien obronić czwarte miejsce w tabeli. Czarnolesianie to chyba najciekawszy klub Ekstraklasy, a to względu na dość specyficzny i rzadko stosowany w SLP model rozwoju drużyny. W każdej formacji FCC znajdują się piłkarze o minimum 2 letnim rozstrzale wiekowym . Weźmy dla przykładu wiek obrońców - 34, 32, 28, 26, 22, 19. Co jest w tym unikalnego? Otóż, taka drużyna przez bardzo długi czas jest w stanie grać na wysokim poziomie, bo łatwo utrzymać ją w wysokiej formie, a i równie łatwo zastąpić pojedynczych odchodzących emerytów. Na razie trener Leszczyński może spokojnie czekać, a gdy tylko zwietrzy słabszą chwilę u potentatów, sięgnie do pokaźnego (największego w Ekstraklasie) skarbca i zdobędzie upragniony trzeci tytuł mistrzowski dla klubu z Kasztelanii.

55O5nGl2.jpg

W samym środku tabeli względnie sucho i pewnie będą miały YK Słoniki Sodomia. Najbardziej utytułowany klub w historii SLP staje przed koniecznością przebudowy wiekowego już składu, bo choć z obecnym utrzymanie nie powinno być problemem, to jednak trudno liczyć na to, że uda się zawalczyć o cokolwiek więcej. Dowodzący Sodomitami trener Bouboulina-à-la-Triste, wie, co w trawie piszczy (ale dla pewności napiszemy, że prawie na pewno jest to piesek scholandzki), dlatego zapewne już niedługo możemy spodziewać się, że w składzie pojawią się młode Słoniątka. A przecież doświadczenie najlepiej zdobywać właśnie w Ekstraklasie.

FfB1rmh7.gif

Bój o uniknięcie spadku czeka Republikanów Scholandia. Uda się, choć Gilotyniarze (serio ktoś tak na nich mówi?) osuną się o jedno oczko względem poprzedniego sezonu i zajmą szóste miejsce. Trener Kakulski ewidentnie zaspał, bo ma do dyspozycji drużynę jeszcze nie dramatycznie starą, ale za to niemal bez żadnych perspektyw w postaci sensownych młodzieżowców. Do tego kadra jest bardzo wąska — raptem dwunastu nadających się do czegokolwiek piłkarzy to proszenie się o wp*****l. Pauzy za kartki, kontuzje i spadki formy będą kosztować utratę wielu punktów. Na szczęście wspominana dwunastka jest bardzo sensowna, więc Scholandczycy będą mieli jeszcze czas na większe przemeblowanie ekipy.

Op9scne5.jpg

Problemy będą mieć też sensacyjni brązowi medaliści poprzedniego sezonu FC Auterra. Patrząc na zawrotną średnią wieku [aż 31 lat!] i przeciętne zdolności piłkarzy trudno nie zachwycić się fantastycznym wyczynem Daniela Saryoniego. Tym razem jednak nie będzie tak różowo, trener staje przed trudnym dylematem - czy dalej wyciskać maksa z tej drużyny, łatając dziury kolejnymi weteranami, czy zmierzyć się z koniecznością gruntownej przebudowy. To drugie może wiązać się ze spadkiem, ale warto rozważyć, czy na dłuższą metę nie przyniesie to Loardyjczykom więcej korzyści.

Uh5j5Uiw.jpg

Czas na spadkowiczów. Tym razem spod topora nie ucieknie
CKS Grabarnia Grodzisk. Po pierwszym zerknięciu na skład trudno nie typować Grodziszczan do walki o tytuł. Kadra zbudowana jest w podobny sposób do FC Czarnolas, ale starsza i silniejsza, zresztą, na papierze najsilniejsza w Ekstraklasie. Jest tu też nawet paru przyzwoitych juniorów. Mimo to Garbarnia rozczarowuje, dotknięty poważną realiozą trener znika na długie tygodnie, co mocno odbija się na wynikach zespołu. I tym razem nie zanosi się na zmianę, Zombiakowa ostatni raz widziano w klubie przed dwoma tygodniami. Pozostaje liczyć, że moja przewrotna wróżba podziała na trenera niczym pachołek szkolińskiego reżymu na zdesperowanego Gnoma i Garbarnia zacznie grać w końcu na miarę swojego potencjału.

BJC2qJPB.jpg

Na dziewiątym miejscu widzę FC Bullace. Mam jednak ogromną nadzieję, że się mylę, bo to zespół budowany z głową. Średnia wieku jest dość niska, kluczowi zawodnicy są młodzi, a najmłodsi mają potencjał na zostanie prawdziwymi gwiazdami ligi. Tylko tak dalej! Na utrzymanie w Ekstraklasie może jednak nieco braknąć, ale nawet jeśli tak się stanie, to nikt w FC Bullace nie powinien rozpaczać, bo na powrót klubu z takim potencjałem nie powinniśmy czekać dłużej niż sezon. Powodzenia!

41DbwkT7.png

Na szarym końcu umieszczam trzecią drużynę ze stolicy czyli FC Grodzisk. Przyczyny tego są pozasportowe, bo Grodziszczanie nie odstają od ekstraklasowej średniej, najlepsi piłkarze mają ciągle przed sobą ładnych kilka sezonów grania, nie zapomniano też o młodzieży. No więc o co chodzi? O trenera. Książę na forum wspominał, że nie czuje bluesa, jeśli chodzi o dalsze prowadzenie klubu i ogłosił nabór na nowego trenera. Ten się nie znalazł, a zatem nad stołecznym teamem zbierają się czarne chmury. Jeśli jednak Książę ponownie odnajdzie frajdę z prowadzenia drużyny w x11, to FC Grodzisk spokojnie stać na finisz w górnej połówce tabeli. Tego życzę!

66TCNmXL.jpg

Tradycyjnie zachęcam do podawania w komentarzach swoich typów i dzielenia się własnymi przemyśleniami, a także wysyłania pocztą konną pogróżek za niesatysfakcjonującą analizę dotyczącą ulubionej drużyny. Tymczasem pierwsza kolejka 29. sezonu SLP już dzisiaj o 19:30!
Serduszka
10 927,00 lt
Ten artykuł lubią: Konrad Jakub Arped-Friedman, Albert Felimi-Liderski, Cudzoziemiec, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Michał Michaelus, Paviel Gustolúpulo, Krzysztof Czuguł-Chan, Tomasz Ivo Hugo, Leszek Karakachanow Sr, Król Patryk I Labacki, Vanderlei àla Triste v. H. dela Sparasan, Henryk Leszczyński, Ignacy Urban de Ruth, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, David de Hoenhaim.
Komentarze
Michał Michaelus
Z pewnością zapowiada się kolejny ciekawy sezon. I już na inaugurację mamy hit. Według powyższej analizy kandydat do 3. miejsca podejmie kandydata do wicemistrzostwa.
Co do samej analizy - zgadzam się, że Krasnoludy mają prawie wszystko by zdobyć mistrzostwo. Prawie, bo brakuje im szczęścia. Jeśli w tym sezonie wreszcie im jest do dopisze to wygrają.

PS Wciąż można dołączyć do SLP i zostać menadżerem drużyny. Oprócz wspomnianego FC Grodzisk do wzięcia są dwie ekipy z niższych klas - Lwy Port Dostojewsk i Orły z Gideny. W celu ich przejęcia zachęcam do kontaktu ze mną lub na stronę ligi w systemie xperteleven.
Odpowiedz Permalink
Timan Demollari
Zapomniałem zapytać. Skąd jest FC Bullace? Próbuję to rozgryźć od dwóch sezonów.
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Świetne opracowanie! Mam nadzieję, że Diuk będzie nas odwiedzał częściej ze swoimi artykułami.
Co do FC Grodzisk - będę starał się nie zaniedbywać drużyny, dopóki nie znajdzie się nowy trener. Choć na to znalezienie jakoś się nie zanosi. Inna sprawa, że tu potrzeba doświadczonego trenera, nie mnie ;)
Cytuję:
Skąd jest FC Bullace?
To jest drużyna naszego Prefekta Generalnego :)
Odpowiedz Permalink
Albert Felimi-Liderski
FC Bullace pochodzi z Hrabstwa Bullace, czyli mojego lenna :)

Świetny artykuł!
Odpowiedz Permalink
Timan Demollari
@Albert - czyli, jak rozumiem, Teutonia?

@WKM - Planuję więcej, ale Ekstraklasa to działka Michała, więc moje artykuły pewnie skupią się na Pierwszej Klasie.

Pobronię trenerskich zdolności Księcia - drużyna nie jest zaniedbana — kadra jest odpowiednia (może troszkę za duża), cel z zeszłego sezonu (awans) osiągnęliście. Na moje oko wszystko gra.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Bullace jest w STS
Odpowiedz Permalink
Albert Felimi-Liderski
Bullace leży w Starosarmacji, niedaleko Feru.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Ja ten sezon odpuszczam i walczę o utrzymanie się... nie aspiruję na pudło. Dzięki za docenienie. Mam za dużo rzeczy do zrobienia z teamem.
Odpowiedz Permalink
Timan Demollari
@Robert — to są już rzeczy, których nie przewidzę, ale jakoś wydaje mi się, że możecie i ograć młodzież i powalczyć o coś więcej niż utrzymanie. No, chyba, że zaczynacie sprzedawać, to co innego.
Odpowiedz Permalink
Leszek Karakachanow Sr
Czekamy na derby z Hrabiami w przyszłym sezonie.
Permalink
Timan Demollari
E, może już teraz w pucharze ;)
Odpowiedz Permalink
Vanderlei àla Triste v. H. dela Sparasan
Słoniki raczej jednak o utrzymanie, a Auterra mocno niedoszacowana ;)
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
@Diuk Demollari - dziękuję za miłe słowa :) Cel rzeczywiście został osiągnięty, choć pod koniec były momenty, że kibice mogli drżeć o awans. Z drugiej strony - brak awansu byłby wręcz blamażem. No a Ekstraklasa, to jednak trudniejsza przeprawa i cel "utrzymanie" z pewnością będzie trudniejszy do osiągnięcia. Pożyjemy - zobaczymy, jak to mówią.

A co do artykułów, to ich nigdy za wiele. Ale może rzeczywiście, jeśli miałby Diuk tyle pisać o Pierwszej Klasie, co Michaelus, to byłoby fajnie i Sarmaci mieliby więcej informacji z tej ligi. A sam Michaelus mógłby się skupić na Ekstraklasie.
Odpowiedz Permalink
Michał Michaelus
Zawsze piszę w formacie co trzy kolejki plus na koniec ostatnie 3 kolejki. I myślę, że przy tym pozostanę. Ale zawsze można jeszcze dodać newsy z piłkarskiego magla.
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
jest jeszcze po co logować się do sarmacji!

ps. a skąd pt autor wie, ile to ma klub w skarbcu?
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Wie, że ma najwięcej - to widać w X11 ;) Nie widać konkretnej kwoty.
Odpowiedz Permalink
Leszek Karakachanow Sr
VIPy widząc statystyki drużyn.
Permalink
Henryk Leszczyński
no pięknie.

a faktycznie, plebs, tak jak mówi RCA, mógł gdzieś to widzieć, tylko sam już nie pamiętam gdzie.
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
No i poszły konie po betonie - FC Czarnolas rozjechał nas, że aż żal patrzeć... 4:0
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
A na najgłębszym zapleczu Ormal zaczyna sie odkuwać! :3
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.