Orędzie Koadiutorskie
Seria wydawnicza: Komunikaty

7xPyJ5Y2.png


Úr Kong,
Úrenn Teutonen!


N
adszedł wreszcie czas aby Lord Koadiutor wygłosił swe orędzie, o którym wspominał całe wieki temu. Głównym powodem tej jakże haniebnej zwłoki było oczywiście największe paskudztwo naszego świata - przeklęta realioza. Na całe szczęście po kilkumiesięcznej walce pomiot ten odpuścił dzięki czemu te słowa mogły ujrzeć światło dzienne. A więc bez zbędnego przeciągania czas przejść do meritum.K
iedy objąłem urząd Lorda Koadiutora Królestwa Teutonii moim sztandarowym celem było oczywiście wyciągnięcie państwa z oparów lekkiej stagnacji i oderwanie łatki tzw. domu starców. Cel równie znamienity, co trudny do zrealizowania. Brnąłem więc przez całe pasma przemyśleń, spontanicznych debat i starych inicjatyw. Raz po raz grzązłem w błotnistych dolinach własnych wizji na Teutonię. Chciałem ściągnąć ludzi, ale czy miałem do czego? Chciałem wykreować utopię, ale czy miałem z czego ją zrobić? Krążyłem więc tak po labiryntach myśli i dotarłem. Gdzie? Do sedna debilizmu. Takiego ludzkiego debilizmu. Objawiał się on snuciem pięknych planów, rozważań i analiz, ale nic poza tym. Problemem, któremu nie mogłem sprostać było myślenie nad nim zamiast zwyczajnie wziąć się do roboty i coś robić. Wszak tylko o to tutaj chodzi. Nie można patrzeć na pałeczkę i tygodniami rozważać jak ją podnieść, lecz po prostu chwycić drania w łapę i biec ile sił. Efekt zaś ocenią trybuny. Tak też zrobiłem kilka dni temu.

T
eutonia zawsze słynęła z pięknej kultury i fanatycznie pielęgnowanej historii. Jednak wszystko się starzeje i czasem niektóre rzeczy muszą zostać otarte z tumanów kurzu, który przysłania ich pierwotne piękno. Nasz kraj jest swoistą perłą tego świata. Wiem to odkąd pierwszy raz go ujrzałem jeszcze jako młody szczyl zaczynający przygodę z mikronacjami. Niestety dziś widzę, iż to co dawniej mnie tu przyciągnęło zwyczajnie wyblakło. W związku z tym aby postawić Teutonię na nogi w pełni blasku i chwały inicjuję projekt, akcję, nazwijcie to jak chcecie, mającą na celu odświeżenie teutońskiego dziedzictwa. Dziedzictwa, które stanowi naszą chlubę wykreowaną przez dziesiątki, może nawet setki, wspaniałych Teutończyków. Współpracując z pozostałymi członkami Rady, Jego Królewską Wysokością, Teutońskim Instytutem Historycznym, firmą Heach Enterprises Holdings Inc. i z innymi personami oraz instytucjami, które nie odmówią pomocy zaserwuje Wam nowy świt kultury Królestwa Teutonii, która być może uatrakcyjni nasz kraj dla kolejnego pokolenia Teutończyków.

N
a pierwszy ogień pójdą dzieje Teutońskiego Maja, które pomimo tylu wspominek wciąż są po części niejasne. Pierwsze prace nad zaprezentowaniem i uhonorowaniem najciekawszego epizodu w teutońskiej historii trwają już od kilku dni. Do realizacji tego przedsięwzięcia zaangażowano zarówno siły odpowiedzialne za oprawę audio-wizualną jak i przeszukiwanie oraz redagowanie zasobów z tamtego okresu. Efekty zostaną upowszechnione do końca bieżącego miesiąca. Całe przedsięwzięcie prócz aspektu historycznego będzie także swego rodzaju uhonorowaniem osób, które dla dobra Teutonii stanęły naprzeciw reżymowi, który swą oślizgłą łapą zhańbił nieskalane lica ojczyzny Cesarza Hergoliena Wielkiego. Ów etap rozpoczynający odnowę kultury naszego kraju będzie również sprawdzianem dla osób współpracujących w ramach tej inicjatywy. Dzięki temu będę wiedział na kogo i w jakim stopniu można liczyć, co z pewnością wpłynie na dalsze fazy tego przedsięwzięcia.

S
koro mówimy o kulturze to z pewnością nie możemy zapominać o jednej z naszych wizytówek autorstwa mego babcia Vladimira ik Lihtenštána ond ik Thorna - języku teutońskim. Mimo iż nie jest on w powszechnym użyciu poza pewnymi wyjątkami, nie należy go ignorować i odstawiać na dalszy plan. Osobiście jestem pod wrażeniem tego dzieła i jak zapewne zdążyliście zauważyć, co jakiś czas staram się wplatać poszczególne słowa bądź zwroty do życia publicznego. Teraz należy pójść o krok dalej. Jakiś czas temu w teutońskich kuluarach mówiło się o potrzebie restauracji tego języka i ja to w pełni popieram. W naszym zasięgu wciąż jest kilka wersji podręcznika do nauki teutońskiego. Mamy nawet słownik, którego zasoby wymagają uzupełnienia. Wiem, że nie tylko w Teutonii, ale i w całej Sarmacji znajdują się osoby parające się lingwistyką. Dlatego też nie zamierzam marnować tego potencjału i chcę dać impuls do zadbania o tę cząstkę naszego dziedzictwa. Postaram się o stopniowe powiększanie zasobu słów w słowniku, promowanie zwrotów w miejscach publicznych Królestwa jak na przykład w Senacie. Nie chowajmy tego, co nas wyróżnia. Jesteśmy chyba najbardziej zżytą społecznością w całym Księstwie więc pokażmy swą odrębność.

K
olejną sprawą jest uzupełnienie strony Królestwa Teutonii, która pomimo licznych starań wciąż zawiera pewne braki. W miejscu gdzie winny znajdować się zabytki teutońskie widnieje pustka. Izba Zasłużonych leży odłogiem. Białe plamy na królewskich mapach wciąż pochłaniają Loardię. Może i część stwierdzi, że to bzdety, ale ja się z tą częścią nie zgodzę. Wszystko to, co jest dostępne dla oka potencjalnego odbiorcy powinno świadczyć o nas jak najlepiej. Każda osoba uraczona pięknem Teutonii w końcu zacznie kopać głębiej i głębiej aby poznać jeszcze więcej i wątpię aby jej marzeniem był widok nicości.Z
nacie więc już zakres działań jakie podjąłem lub podejmę w najbliższym czasie. Stawiam na kulturę, bo to ona pozwoli przyciągnąć i utrzymać młodsze pokolenie naszych rodaków, którzy być może wniosą coś nowego do Teutonii. Przedsięwzięcie, którego chrztem będzie historia Teutońskiego Maja jak i pozostałe wymienione tu inicjatywy mogą nas przybliżyć do tego celu. Nie będę się na razie brał za prawo, bo nie znam go na tyle dobrze aby przy nim majstrować. Nie zamierzam też uczestniczyć w politycznych gównoburzach, które zwykłem określać mianem "Kurvenhauzu". Ja chcę się po prostu czuć dobrze we własnym kraju i sądzę, że każdy powinien do tego dążyć. Niech Dom Cesarski ma Was w opiece.


8RMgqsMy.png
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Andrzej Fryderyk, Torkan Ingawaar, Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
7 679,00 lt
Ten artykuł lubią: Albert Felimi-Liderski, Andrzej Fryderyk, Thimoteus ik Hohentsolern, Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, Torkan Ingawaar, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Cudzoziemiec, Kristian Arped, Adam Jerzy Piastowski, Gotfryd Slavik de Ruth, Król Patryk I Labacki.
Komentarze
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
Podoba mi się cała inicjatywa, chętnie poznam historię Teutonskiego Maja.
Poza tym będę miał świetne źródło historyczne, a w niedługim czasie miałem zamiar wziac się za kalendarium Teutonii (obecnie pracuje nad Baridasem, ale jestem na finiszu).

No i jezyk, też mam nadzieję że się rozwinie. Natomiast uważam że wrzucanie go w użytek publiczny to zły pomysł. Niektórzy nawet angielskiego się nie są w stanie dobrze nauczyć, a komu chciało by się uczyc Teutonskiego?
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Wnuku! Powodzenia! Trudne dzieło, ale jakże wspaniałe przed sobą postawiłeś. Dopinguję.
Odpowiedz Permalink
Kristian Arped
Co do j. teutońskiego — liczę na współpracę w ramach AZUL-u. :)
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Postaram się nieco i ja wzbogacić naszą kulturę o kilka projektów, które w krótkim czasie planuję zrealizować. Mam nadzieję, że zbiegnie się to razem z Twoimi działaniami i tym samym trochę ożywi się nasz samorząd.
Odpowiedz Permalink
Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski
@Jihymed
Dlaczego zły? Mowa teutońska powinna być fundamentalną częścią naszej tożsamości narodowej nawet jeśliby używać jej tylko sporadycznie.

@RCA
Trudne, nie trudne. Ja wierzę, że chcieć znaczy móc. ;)

@KriVersen
Jak pierwsza faza (TM) wypali to weźmiemy się do roboty. Myślę, że pomoc Torkana też Nam się przyda o ile będzie chętny.

@Adam
W razie czego uderzaj tutaj.
Odpowiedz Permalink
Torkan Ingawaar
Cytuję:
Niektórzy nawet angielskiego się nie są w stanie dobrze nauczyć
A niektórzy nawet polskiego. :(
Odpowiedz Permalink
Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski
To ta ruda propaganda z kącika go tak rozproszyła. Dajże chłopakowi spokój...
Odpowiedz Permalink
Kristian Arped
@Juarez

Od Sukcesa to liczę nie tylko na pomoc przy teutońskim, ale też i przy skytyjskim. :D
Odpowiedz Permalink
Torkan Ingawaar
Ależ to była ogólna refleksja, towarzyszu Konduktorze. Nie odnosiła się bezpośrednio do tow. Niezyda.

Oczywiście, w wolnej Teutonii będziemy penalizować wszelkie odstępstwa od normatywnej polszczyzny, prawda? IksDe
Odpowiedz Permalink
Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski
To się rozumie samo przez się Mości Książę.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.