365 dni z Giełdą!

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Minął dzisiaj równo rok od pierwszego notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Srebrnym Rogu. Wypada więc pokusić się o pewne podsumowanie.
fF41x5JY.png

W ciągu minionego roku 90 osób założyło rachunek maklerski na Giełdzie, z czego 57 z nich posiada na nim środki i papiery wartościowe o wartości przekraczającej 100 lt. Razem zdeponowali na Giełdzie ponad 750.000 lt!

Giełda oprócz środków inwestorów posiada w tej chwili kapitał gwarancyjny w wysokości około 1.750.000 lt, z czego 950.000 lt stanowią pieniądze Giełdy. Środki te zapewniają bezpieczeństwo inwestycji i gwarantują płynność obrotu.

Przez ostatnie 365 dni Giełda była czynna codziennie, codziennie możliwy był też zakup i sprzedaż notowanych akcji oraz wypłata posiadanych środków, w każdą niedzielę wypłacane były dywidendy. Jedni na Giełdzie zarobili, inni stracili - ale przecież na tym to polega ;).

W pierwszym dniu notowań na giełdzie było 19 spółek. Obecnie jest ich 22. W pierwszym dniu notowań akcje Karczmy pod Złotą Kaczką (KKZ) kosztowały 6,84 lt, a dzisiaj kosztują ponad 24 lt. Oczywiście są akcje, które zyskały mniej, a także takie które znacznie straciły.

15 października 2016 r. debiutowały akcje Zligbudu (ZLI), przy cenie emisyjnej 33,50 lt. Drugiego dnia notowań cena wynosiła 36,08 lt, w styczniu 2017 r. ponad 65 lt, a dzisiaj - niestety ledwie 19,85 lt.

23 października odbyło się pierwsze notowanie akcji Baridas Oilwell Varco (BOV), cena emisyjna wyniosła 90 lt, a pierwszy kurs - 107,27 lt. W styczniu wycena sięgnęła 130 lt, lecz dzisiaj akcje notowane są po 55,24 lt (czyżby dlatego, że prezes spółki gdzieś zaginął?).

Z okazji 14-lecia Królestwa Teutonii miał miejsce debiut Zielnyborskiego Depozytu Kruszców (ZDK) - emisja po 15,00 lt, a dzisiejsza wartość - ponad 21 lt. Może w najbliższym czasie ktoś jeszcze zdecyduje się wprowadzić nową spółkę na GPW?

Notujemy także ETFy na wszystkie indeksy giełdowe. Dają one możliwość zarobienia tym, którzy nie mają wiedzy lub cierpliwości niezbędnej do wyboru konkretnych spółek. Instrumenty te są wykorzystywane przez wielu inwestorów.

Przez miniony rok mieliśmy wielką hossę (styczeń - luty 2017), następnie długotrwały kryzys - i teraz chyba w końcu nadeszły lepsze czasy. Zobaczymy. System Giełdy (Dacia Aero) symuluje wydarzenia gospodarcze w taki sposób, że sam nie jestem w stanie ich przewidzieć.

System Giełdy też spotkało kilka zmian - większość dotyczyła wygodny użytkowania, dokonano jednak także i niewielkie korekty głównego algorytmu - wszystkie opisane w stosownym dziale na forum Królestwa Teutonii.

Mam nadzieję, że to nie koniec zmian - nie opisuję jednak pomysłów, bo jest ich jak wiemy multum, lecz chodzi nie o to, żeby wymyśleć, lecz żeby wykonać. Zdradzę jedynie, że na pierwszy ogień pójdzie poprawa algorytmu indeksów (obecny jest upierdliwy w obsłudze, a jednocześnie widocznie niedoskonały).

Wreszcie wypada napisać kilka słów podziękowania. Niektórym podziękuję po raz pierwszy, a innym już któryś raz z rzędu. Niżej zatem lista zasłużonych:
 • Aleksander Euskadi (znany jako Aluś), I Książe Soljum - współautor ciprocode, na którym do teraz działa Giełda,
 • Król Andrzej Fryderyk - nieoceniony badacz ciprocodu, który doprowadził Giełdę do obecnego stanu
 • Sergiusz Asketil - Kanclerz, który uwierzył w Giełdę i przyznał 500.000 lt dotacji na start,
 • Konrad Jakub Arped Friedman - były Prezes GPW, a także Kanclerz, który zawsze Giełdę wspiera,
 • Robert von Thorn - Kanclerz, który ostatecznie przełamał się, uwierzył, że teutońska inicjatywa nie musi być oszustwem i wprowadził korzystne dla Giełdy regulacje podatkowe,
 • Orjon von Thorn-Surma - Minister, który mimo trudnych relacji Giełdy z Rządem opracowywał projekty stosownych regulacji,
 • Krzysztof Czuguł-Chan - członek NIA, który wspierał Giełdę przy integracji z sarmackimi systemami,
 • Jan „Camel” Zaorski - Inwestor i przedsiębiorca, który licznymi analizami uatrakcyjniał zabawę w Giełdę.
 • Jego Książęca Mość Tomasz Ivo Hugo - chyba żadnego dokumentu w sprawie Giełdy nie podpisał, ale zawsze czuć było, że darzy inicjatywę dużą sympatią,
 • wszystkie inne Giełdzie życzliwe osoby, których nie wymieniłem wyżej oraz
 • last but not least wszyscy inwestorzy działający na Giełdzie.
Bardzo dziękuję!

Jednocześnie, rozwiewając wszelkie wątpliwości, Giełda będzie działać nadal. System stworzony jest w taki sposób, aby nawet przy wielomiesięcznym braku zaangażowania wszystko działało tak jak zawsze.
Serduszka
18 763,00 lt
Ten artykuł lubią: Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, Andrzej Fryderyk, Konrad Jakub Arped-Friedman, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski, Orjon von Thorn-Surma, Cudzoziemiec, Cudzoziemiec 1, Timan Demollari, Jan Magov-Zaorski, Krzysztof Czuguł-Chan, Peter West, Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, Roland Heach-Romański, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Gotfryd Slavik de Ruth, Erik Otton von Hohenburg, Tomasz Ivo Hugo.
Komentarze
Prokrust Zombiakov
Czy w kolejnych 365 dniach jest możliwe, że giełda zacznie jakoś odpowiadać na wydarzenia w Księstwie ? Typu - większa tendencja spadkowa gdy wygra partia zapowiadająca drakońskie podatki ? Albo spadek ilości mieszkańców czy pieniądza w obrocie. Lub też potężne trzęsienie ziemi.
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
No i jeszcze wykonałem to wspaniałe logo!
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Mam nadzieję, że kiedyś w końcu uda się odświeżyć działanie giełdy przez dodawanie dla niej kolejnych możliwości. Być może stanie się ona częścią systemu gospodarczego? Zobaczymy :)
Odpowiedz Permalink
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło
można wprowadzać własne firmy na giełdę? Jak nie to by można było dodawać.

Ja mam tam z 30 000 na giełdzie tak na oko. Aczkolwiek nie śledzę tak jej bardzo i nie znam się na tyk za bardzo.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec 1
"Przez miniony rok mieliśmy wielką hossę (styczeń - luty 2017), następnie długotrwały kryzys - i teraz chyba w końcu nadeszły lepsze czasy. Zobaczymy. System Giełdy (Dacia Aero) symuluje wydarzenia gospodarcze w taki sposób, że sam nie jestem w stanie ich przewidzieć"- czy dzisiejszy dzień czerwonki na giełdzie to jednostkowy przypadek czy takich dni było więcej w przeszłości, pomijając wspomniany tutaj kryzys?
Permalink
Thimoteus ik Hohentsolern
Mamy 1371 dzień panowania JKM TIHa= 1371-1000=371. I niedługo 14 rocznica istnienia Starosarmacji. 14-10=4. 10-371=361 i 361+4 to 365. Magia!
Odpowiedz Permalink
Jan Magov-Zaorski
Ja również chciałby podziękować za współprace prezesa giełdy. I myślę, że może nie długo znów reaktywuje DSC i analizami ;)
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
@Zombiakov Technicznie to jest banalne do zrobienia, ale problem jest inny - kto ma decydować o sile i kierunku wpływu (automat tego przecież nie zrobi)?
Załóżmy, że ja będę - pojawią się oskarżenia, iż dorabiam na głupocie ludu i Giełda jest polityczna. A tak można się bawić w narrację czemu to kurs taki a nie inny.

@Wiki Można, opisane na forum w dziale Giełdy.
Odpowiedz Permalink
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło
@Zombiakov Do tego dobra osoba by była do kreowania rzeczywistości o czym wcześniej wspominałem z kolegą Gmochem:)
Odpowiedz Permalink
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło
@kaxiu Dziękuję:)
Odpowiedz Permalink
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło
@kaxiu Niestety nie mogę nigdzie znaleźć zasad dodawania firmy na giełdę. A nie ma na niej firm z resortu informacyjnego jak agencje prasowe. Chętnie bym na nią wstąpił:) Aczkolwiek właśnie brak wpływów i bycie na giełdzie dla samego bycia to mija się z celem.
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
@Wiki Wszystko jest opisanej tutaj.

Na GPW notowane są obecnie 3 agencje prasowe i nie jest to informacja tajna, starczy wejść na stronę.

Nadmieniam również, że gdyby to właściciel spółki decydował jaki jest kurs akcji - cała zabawa pozbawiona byłaby sensu.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Nie ma co ukrywać ze 1 rok to sporo, i jak widać GPW jest rozwijanym się organem. Dlatego życzę kolejnych sukcesów i powadzenia w pomnażaniu pieniędzy.
Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Cytuję:
Jego Książęca Mość Tomasz Ivo Hugo - chyba żadnego dokumentu w sprawie Giełdy nie podpisał, ale zawsze czuć było, że darzy inicjatywę dużą sympatią
Tak się było, jest i będzie :)
Do tego jeszcze też grałem. Muszę wrócić do tego.
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
@Hugo Teraz jest (chyba) dobra pora ;).
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.