Wyniki badania nr 7. O zmianie konstytucji

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Serdecznie witam w kolejnym podsumowaniu ankiety zorganizowanej przez Sarmacki Ośrodek Badania Opinii Społecznej. W zeszłym tygodniu postawiliśmy pytania dotyczące zmiany konstytucji. Motywem tej pracy jest pomysł JKM Tomasza Ivona Hugona (Dla dociekliwych, JKM nie zamawiał u nas ankiety, to jest prywatny pomysł). Zdania są dosyć podzielone, jednak o tym za chwilę.

Pierwszym postawionym pytaniem było czy naprawdę potrzebujemy nowej konstytucji. Bardzo ładnie przedstawia to wykres.
LR69T0ov.png

Bardzo łatwo z niego wyczytać, że jedynie jedna osoba więcej jest za zmianą konstytucji, niż za pozostawieniem jej w stanie niezmiennym. Oczywiście, tyle samo osób jest za pozostawieniem konstytucji, jak i tych które na ten temat nie mają zdania. Prawdopodobnie więc konstytucja, której zmiana wymaga 2/3 głosów nie zmieni się zbyt prędko. Oczywiście trzeba wykluczyć "błędy pomiarowe" wynikające z nieszczerości ankietowanych, ale nie jesteśmy w stanie tego ocenić.

Kolejnym pytaniem jakie zadaliśmy było pytanie o wzór konstytucji. Posłużyłem się tutaj możliwością, zaproponowaną przez Hrabiego Roberta von Thorna. Chodzi mi tu o ten pionierski pomysł, który sugerował, że konstytucja byłaby podzielona na oddzielne ustawy. Opiszmy teraz wykres.
AR3uxh3L.png

Jak łatwo zauważyć, zdanie na ten temat jest jednoznaczne. Pomysł Hrabiego raczej spali na panewce, gdyż jedynie 3 osoby poparły ten pomysł. 16-tu z 22-uch ankietowanych preferują obecny wzór konstytucji. Pozostałe 3 nie mają na ten temat swojego zdania. A brak zdania w dzisiejszych zdaniach jest... Niech każdy sobie sam dokończy.

Ostatnie pytanie brzmiało: Czy zamierzasz wziąć udział w debacie dotyczącej konstytucji. Na pewno można się domyślić, że wszyscy powiedzą, że tak. Jednak tutaj możemy się trochę zaskoczyć. Zobaczmy wykres
LvzD11M2.png

Jedynie połowa ankietowanych zadeklarowała udział. 5 osób natomiast nie poczuwa się do udziału w niej. Może to faktycznie nie jest obywatelski obowiązek, jednak zawsze warto powiedzieć chociaż słówko, chociażby z racji, że jest to debata nie tylko dla posłów. Nie mam zamiaru tutaj nikogo zmuszać, ani nic, sam jeszcze nie odezwałem się w debacie, chociaż nawet publicznie powiedziałem, że udział wezmę. Wspomnąć jeszcze należy, iż zdania nie ma 6 osób.

To by był koniec. Możecie oczekiwać kolejnej ankiety, prawdopodobnie niedługo pojawi się kolejna. Mam nadzieję ze taka prezentacja wyników jest optymalna i wystarczająco wyczerpująca.
Dotacje
2 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Julian Fer at Atera, Tomasz Ivo Hugo, Laurẽt Gedeon I, Jan Magov-Zaorski.
Serduszka
10 189,00 lt
Ten artykuł lubią: Vladimir ik Lihtenštán, Julian Fer at Atera, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Tomasz Ivo Hugo, Patryk Vindsor, Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, Tomasz Habsburg, Simon Peter Liberi, Yupeng Beijin-Zhao, David de Hoenhaim, Torkan Ingawaar, Bartłomiej Czapka, Laurẽt Gedeon I, Konrad Jakub Arped-Friedman, Jan Magov-Zaorski.
Komentarze
Julian Fer at Atera
Ankiety z SOBOS nabrały profesjonalnej formy. Już na pierwszy rzut oka widać, że to wszystko fajnie wygląda. Trzymam kciuki :D
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
Ta ankieta akurat była kryzysowa, bo pomysłu nie było xD
Odpowiedz Permalink
Torkan Ingawaar
Ur fra Teutonie ifa lejbi, czy są gdzieś dostępne archiwalne sondy wraz z wynikami?
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
Te z czasów kiedy naczelnikiem była Szlachetna Dama Juliette Alatriste powinny gdzieś być. Co do tych, które powstały od czasu, kiedy w SOBOSie pracuje ja oraz Wikidajło to nie wiem... W razie czego będę mógł przesłać pytania oraz wykresy
Odpowiedz Permalink
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło
Nasze wszystkie pytania i odpowiedzi oraz wyniki są widoczne w gazetach pisanych dla SOBOS
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
słupki, wykresy, profesjonalizm, trudne pytania, zimna wódka... czego chcieć więcej? GJ! :)
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
@Eradl bo ja wiem? Kilku kobiet do spalenia i wiosek do gwałcenia? Czy jakoś tak :D
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.