KS Wandea - pierwszy sezon, pierwsi mistrzowie, pierwsza afera
Seria wydawnicza: Legendy SLP

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
n43KAfFo.png

KS Wandea to niezapomniani mistrzowie pierwszego sezonu rozgrywek Sarmackiej Ligi Piłkarskiej. Sezonu pełnego emocji, zaciętej rywalizacji i kontrowersji. Prawdopodobnie jedyny raz w historii mistrza SLP poznaliśmy dopiero kilka dni po ostatniej kolejce.

RYS HISTORYCZNY

Pierwszy sezon sarmackiej Ekstraklasy rozegrano w wyjątkowym formacie. Do rywalizacji stanęło 16 drużyn, rywalizujących w jednej lidze i grających dwa razy w tygodniu systemem niedziela-środa. W inauguracyjnym sezonie wystąpiły następujące zespoły: SKS Srebrny Róg, Rotor Precelkhanda, FC Zielnybór, SKP Lwy Krez, FKK Rantiochskie Krasnoludy, KS Orzeł Czekany, FC Czarnolas, Pentagram Sola, RTS Dynamo Czekany, Kotwica Srebrny Róg, Graybox Srebrny Róg, KS Renifery Sola, KKS Zamek Grodzisk, KS Wandea, Sieroty z Morvenau, SS Zielnybór. Z tego historycznego zestawu w systemie do dziś przetrwało siedem ekip. Krasnoludy i FC Czarnolas zachowały swoje pierwotne nazwy. Pozostała piątka po różnych przejściach istnieją dziś pod innymi markami - dawny Zamek to dziś Margońskie Konie; Rotor przeszedł drogę przez Młoty Anheim do Aniołów Grodzisk; FC Zielnybór to obecny RVT Hrabia Ruhnhoff; Graybox był Małpkami Grodzisk i Piratami z Feru by stać się NK Troyanowitze; KS Wandea stała się Dyskobolią Czarnolas. Co ciekawe, tylko jeden szkoleniowiec prowadzi jeden i ten sam zespół od samego początku SLP - Leszek Karakachanow vel Helmut Walterycz już 30 sezon kieruje poczynaniami Rantiochskich Krasnoludów.

Gd2NmB0l.jpg
Początek meczu RTS Dynamo Czekany - Kotwica Srebrny Róg

Pierwsze historyczne gwizdki na arenach SLP rozbrzmiały w niedzielę 23 lipca 2006 r. o godzinie 18:00. Już pierwsza kolejka rozgrywek przyniosła 28 bramek na 8 stadionach (3,5 gola na mecz). Taka średnia w dzisiejszej Ekstraklasie wydaje się czymś trudno wyobrażalnym. Pierwszym liderem tabeli zostało Dynamo Czekany prowadzone przez Michała Czarneckiego, które wygrało 4:0 z Kotwicą Srebrny Róg. Po inauguracyjnym sukcesie trener pierwszego lidera stwierdził Ha! A nie mówiłem? Dynamo Królem! Nieloty na miotły! (lub coś w tym stylu).

Na początku pierwszego sezonu wyłoniono także pierwszy Zarząd SLP. W jego skład weszli Robert von Thorn, Zbyszko Browarczyk i Jarosław Sadowski. Ze swojego grona Zarząd wybrał pierwszego Prezesa, którym został założyciel SLP Robert von Thorn. Na pierwszym posiedzeniu zapadły również decyzje odnośnie zmiany systemu transferowego i podpisania umowy z głównym sponsorem tytularnym ligi. Zatem w inauguracyjnym sezonie drużyny rywalizowały w Wieści Teutońskie Ekstraklasie. Pozyskano także sponsora partnera – stocznię Matis Exclusive Shipyards. Po czwartej serii spotkań powstała także oficjalna strona rozgrywek, której ówczesna wersja graficzna zaprojektowana przez Graybox przetrwała do dziś.

Do samej ligi zaczęły także przenikać wydarzenia związane z KL Morvenau. Prezes SLP odrzucił wniosek Matwieja Skarbnikowa o zmianę nazwy Sierot z Morvenau na Pamiętamy o Morvenau. Do trzeciej kolejki klub Skarbnikowa przystąpił już jako SKS Podleszcz. Pojawiły się także zawirowania wokół osoby założyciela i pierwszego Prezesa SLP, który postanowił w sierpniu rozpocząć pracę nad nowym v-państwem – Valhallą. Jednak Robert von Thorn zdementował pogłoski o jakikmkolwiek zagrożeniu dla rozgrywek Sarmackiej Ligi Piłkarskiej.

yS8ZE83E.png
Pierwsza historyczna strona internetowa SLP (dostęp)

PIERWSZY SEZON

Rozgrywkom pierwszego sezonu WT Ekstraklasy towarzyszyła dość bogata oprawa medialna, dzięki czemu możliwe jest przynajmniej częściowe odtworzenie jego przebiegu. Wyniki pierwszych spotkań, jak i komentarze trenerów do piątej kolejki włącznie pojawiały się regularnie na Liście Dyskusyjnej. Dodatkową oprawą medialną, choć dość nieregularną, zapewniała prasa, jak bardzo popularna, opisująca z dystansem boiskową rzeczywistość Piłka do Drewna (zarchiwizowana w wandejskiej Nowej Bibliotece Narodowej), czy Goniec Czarnoleski, skupiony głównie na lokalnych klubach.

6feBVWLr.jpg
Sergeji Zelepukin w akcji

Pierwsze trzy kolejki to popis SKS Srebrny Róg, który wygrał swoje pierwsze 3 mecze. Dopiero w czwartej serii spotkań stracił swoje pierwsze punkty remisując z KS Wandea, inną ekipą która przeszła pierwsze cztery serie spotkań bez porażki. Największym rozczarowaniem pierwszych kolejek była postawa Sierot z Morvenau. Po czterech meczach Sieroty miały na koncie 4 porażki. Ostatecznie jednak skończyły sezon w górnej połowie tabeli. W 240 meczach pierwszego sezonu padły 702 gole, dając imponującą średnią 2,92 bramki na mecz. Rozgrywki na pierwszym miejscu skończył SKS Srebnry Róg z 63 punktami na koncie. Tuż za ich plecami znalazła się KS Wandea z dwoma oczkami straty. Trzecie miejsce zajęły Krasnoludy ze stratą 4 punktów do lidera. Najgorszymi ekipami okazały się być Młot Sigmara (zaczynający jako Rotor) oraz CK Carnuntum.

Tabela po 30. kolejce nie okazała się być ostateczną tabelą pierwszego sezonu rozgrywek. Po zakończeniu sezonu okazało się, że Jarosław Sadowski prowadził jednocześnie dwa zespoły – mistrza SKS Srebrny Róg i Kotwicę Srebrny Róg. W związku z tym Zarząd SLP podjął decyzję o weryfikacji końcowej tabeli:
Decyzja Zarządu SLP
Zarząd SLP po zbadaniu doniesień dotyczących kierowania przez Pana
Sadowskiego dwoma drużynami w SLP, co stanowi naruszenie przepisów SLP i
przepisów X11, oraz po zbadaniu wniosku Prezesa Karakachanowa, postanowił,
iż:
- drużyna Kotwica Srebrny Róg zostanie ukarana odjęciem 3 punktów od
końcowego wyniku uzyskanego w rozgrywkach 1 sezonu SLP,
- drużyna SKS Srebrny Róg zostanie ukarany odjęciem 9 punktów od końcowego
wyniku uzyskanego w rozgrywkach 1 sezonu SLP.

Decyzja ta wzbudziła pewne kontrowersje, jednak była ostateczna. W wyniku tej decyzji pierwszymi mistrzami SLP zostali piłkarze KS Wandea, natomiast wicemistrzostwo zdobyły Krasnoludy. Co jednak ciekawe, pomimo kary dla zespołu szkoleniowiec SKS Srebrny Róg otrzymał nagrodę dla najlepszego menadżera.

Końcowa tabela 1. sezonu WT Ekstraklasy (źródło)
M
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.

KS Wandea
FKK Rantiochskie Krasnoludy
SKS Srebrny Róg
RVT Ruhnhoff
VKS Gryf Kaizer
Graybox Srebrny Róg
SKS Podleszcz
Pentagram Sola
KKS Ulisses Grodzisk
FC Czarnolas
KS Renifery Sola
RTS Dynamo Czekany
Kotwica Srebrny Róg
SKP Lwy Krez
CK Carnuntum
KP Młot Sigmara
M
30
30
30
30
30
30
30
30
30
30
30
30
30
30
30
30
Z
18
18
19
14
14
15
15
13
13
11
10
8
8
6
5
5
R
7
5
6
8
7
4
3
5
5
7
6
7
7
8
6
5
P
5
7
5
8
9
11
12
12
12
12
14
15
15
16
19
20
B
61:32
57:32
73:32
42:24
51:33
54:43
53:49
34:34
41:43
45:44
47:55
30:44
39:47
30:70
26:68
19:52
P
61
59
54*
50
49
49
48
44
44
40
36
31
28**
26
21
20
* klub ukarany odjęciem 9 punktów
** klub ukarany odjęciem 3 punktów


Drugi sezon SLP został zarządzony 4 listopada 2006 r. Wzięło w nim udział już 20 zespołów podzielonych na dwie dywizje (Ekstraklasę i I Ligę). Rozgrywki w nowym formacie były rozgrywane raz w tygodniu w soboty o 19:30. Pierwsza kolejka odbyła się 18 listopada. Natomiast w tygodniu, w środy rozgrywany był pierwszy Puchar Sarmacji, który ruszył jeszcze przed startem ligi – 8 listopada.

HISTORIA KS WANDEA
Ja0E0fIA.png
Logo KS Wandea - wersja z 2013 roku (źródło)

Klub KS Wandea z Genosse-Wanda-Stadt został założony 21 lipca 2006 r. przez Damiana „Mirtha” Koniecznego. Jednak źródła z oficjalnej strony klubowej sugerują, że stało się to już w marcu 1969 po fuzji zespołu tanecznego-baletowego „Krystyna” i Wandejskiego Klubu Sportowego „Płomień”. Domem klubu został Wandejski Stadion Narodowy o pojemności 100 tys. Miejsc (połowa siedziących). Swój inauguracyjny mecz Wandejczycy zagrali już 23 lipca 2006 r. w Grodzisku, gdzie pokonali miejscowy Zamek 0:3. Pierwszego historycznego gola dla Wandei zdobył Krivolov. Już w drugiej kolejce doszło do wandzkich Grande Derbów z Rotorem, zakończonych remisem 1:1. Ogółem w pierwszym sezonie w 30 meczach Wandejczycy wygrali 18 meczów, 7 zremisowali i zanotowali 5 porażek, zdobywając 61 goli i tracąc 32 bramki. Z dorobkiem 61 punktów KS Wandea zajęła drugie miejsce ze stratą dwóch punktów do SKS Srebrny Róg. Jednak po ukaraniu SKS odjęciem 9 punktów za prowadzenie dwóch drużyn przez jednego menadżera zespół trenera Koniecznego przesunął się na pierwszą lokatę i został pierwszy mistrzem Sarmackiej Ligi Piłkarskiej. Największymi gwiazdami ekipy pierwszych mistrzów byli 28-letni napastnik Sergeij Zelepukin, król strzelców pierwszego sezonu, 24-letni pomocnik Andrei Chubarov, MVP pierwszego sezonu oraz 24-letni obrońca Josef Rukhadze.

uvN1Y1X7.jpg
Wandejski Stadion Narodowy - obiekt KS Wandea

Drugi sezon nie przyniósł Wandejczykom takich sukcesów jak ten inauguracyjny. W rozgrywkach Ekstraklasy zajęli trzecią lokatę zdobywając 35 punktów w 18 meczach (11 zwycięstw, 2 remisy i 5 porażek. Jednak kibicom imponowała z pewnością bardzo ofensywny styl gry skutkujący aż 52 zdobytymi golami (najwięcej w lidze), ale i 26 bramek straconych. Do mistrzów FC Czarnolas Wandea straciła 8 punktów, a do drugich Krasnoludów 2 oczka. Z drugiej strony o wyprzedzeniu czwartego SKS Srebrny Róg zdecydował lepszy o zaledwie 2 gole bilans bramkowy.

CqmgnD21.jpg
Piłkarze KS Wandea z mistrzowskim trofeum i nagrodami indywidualnymi

Później dla KS Wandei przyszły chudsze lata. 6 maja 2007 r. w czasie 3. sezonu z klubem pożegnał założyciel i pierwszy trener. Wkrótce drużynę przejął Michał Korab, który jednak nie wytrzymał nawet jednego miesiąca na ławce trenerskiej. Pierwsi mistrzowie kończyli zatem swój trzeci sezon bez szkoleniowca. Pełen zawirowań sezon zakończył się dla Wandejczyków spadkiem z Ekstraklasy i nawet groźbą usunięcia z systemu. W 16 meczach KS Wandea zdobyła tylko 5 punktów (1 zwycięstwo, 2 remisy i 13 porażek), zdobywając przy tym tylko 13 goli i tracąc aż 53 bramki.
W końcu 24 sierpnia 2007 r. klub przejął król Natanii Patryk Labacki. Jednak przejęcie to wiązało się ze zmianą lokalizacji i nazwy. Kontynuatorem tradycji KS Wandea została Dyskobolia Czarnolas, która do dziś pod tą samą nazwą i z tym samym menadżerem występuję w Sarmackiej Lidze Piłkarskiej. Parokrotnie nawet wracała na najwyższy szczebel rozgrywek. Jednak po spadku z Ekstraklasy po 19. Sezonie Dyskobolia rozpoczęła marsz na samo dno. Od 21. do 26. sezonu czarnolesianie występowali nieprzerwanie w Niższej Klasie, by po utworzeniu Trzeciej Klasy spaść do niej po 26. sezonie. W jubileuszowy 30. sezon spadkobiercy tradycji pierwszych mistrzów wchodzą grając na najniższym szczeblu rozgrywek.
Serduszka
12 050,00 lt
Ten artykuł lubią: Timan Demollari, Albert Felimi-Liderski, Henryk Leszczyński, Cudzoziemiec, Laurẽt Gedeon I, Aaron Ramsey, Król Patryk I Labacki, Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Bartłomiej Czapka, Ignacy Urban de Ruth, Tomasz Habsburg, Orjon von Thorn-Surma, Krzysztof Czuguł-Chan, Gauleiter Kakulski, Zbyszko Gustolúpulo, Wielki Imperator Żeluś z Bożej Łaski.
Komentarze
Michał Michaelus
W tym miejscu informuję, że dziś Poczta Baridajska wypuściła także znaczek upamiętniający pierwszych mistrzów SLP - KS Wandea:
znaczekslpwandea.png
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Historia taka wspaniała!
Odpowiedz Permalink
Król Patryk I Labacki
To już 10 lat na stanowisku managera jednego klubu.Jak ten czas leci...
Permalink
Zbyszko Gustolúpulo
Cudne opracowanie, fajnie sie wraca do takich wspomnien, dzieki! :D
Odpowiedz Permalink
Albert Felimi-Liderski
Świetny artykuł, klasycznie dobra robota :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.