Żołnierz Sarmacki, Julian Fer at Atera, 16.10.2017 r. o 13:47
Grupa Ekspedycyjna "Awara" w BLACK HORNET-2017

ZU6X7254.png
oA81d47A.png
13 września 2017 r. gdy szykowałem się do odprawy do ćwiczeń pk. BLACK HORNET-2017zadzwonił czerwony telefon bym stawił się w Stacji szyfrów. Po odebraniu szyfrogramu miałem opuścić Bazę Wojsk Specjalnych w Anheim i śmigłowcami przemieścić się na kierunek, z którego płynęła w stronę Awary Morska Grupa Uderzeniowa.

Okręty, które wypłynęły z Bazy Morskiej w Cracoffi zostały dodatkowo wyposażone w sprzęt desantowy. Na bazie tego sprzętu na czas ćwiczenia pk.BLACK HORNET-2017miałem stworzyć Grupę Ekspedycyjną "Awara" w sile wzmocnionego o przydzielone jednostki wsparcia etatowego batalionu wojsk specjalnych.
Podporządkowany mi na czas ćwiczeń batalion piechoty morskiej z bazy w Anheim składa się z:

  • Kompani Spadochronowej wraz Zespołem Przechwytującym w sile 240 żołnierzy;
  • Kompanii Morskiejwraz Zespołem Rozpoznawczym CSAR *) w sile 310 żołnierzy;
  • Kompanii Specjalnej "Bravo"wraz Zespołem Bojowym w sile 250 żołnierzy;
*) Combat Search and Rescue - rozpoznawczy zespół poszukiwawczo-ratowniczy

Grupa Ekspedycyjna zbudowana w oparciu o śmigłowcowiec, który na pokład zwykle zabiera oddziały w sile 1500-2000 żołnierzy był na tą chwilę dla nas trochę za duży, więc został doposażony o dodatkowe wyposażenie. Poza tym na przyjąłem w podporządkowanie dodatkowe 25 śmigłowców transportowych CH-53G oraz 61 amfibii desantowych. Doliczając własne 8 samolotów pionowego startu i lądowania V-22 Osprey (startujących z lotniskowca) oraz 20 wielozadaniowych MH-60 Black Hawk i 30 szturmowych AH-64 Apache. W związku z tym, że Kompania Spadochronowa na wyspę Awara przemieściła sie na pokładach samolotów transportowych startujących bezpośrednio z Anheim miejsca w ładowniach było naprawdę dużo.

hX2BTR43.png

Kompania Morska przy wykorzystaniu wyżej wymienionych amfibii desantowych zajęła wyznaczona plażę w najbardziej wysuniętym na północny zachód punkcie terenu oznaczonego jako "IKSNACJA" i zaraz po zejściu na ląd przystąpiła do przeczesania terenu w poszukiwaniu min.

6S1ye31Z.png

Kompania Spadochronowa dokonała desantowania z powietrza we wschodnim rejonie określonym jako "TREFNA", a zaraz po zakończeniu desantowania przez kompanię do ugrupowania dołączył Zespół Przechwytujący na śmigłowcach szturmowych AH-64 Apache. Żołnierze również przeczesali teren w poszukiwaniu min oraz zabezpieczyli w ukryciach zbędne już spadochrony.

Jac7gXme.png

Kompania Specjalna "Bravo"wraz Zespołem Bojowym na Awarę przemieszczona została nocą. Cały pododdział został podzielony na 3-25 osobowe grupy, których zadaniem było wyłapanie jak największej ilości "żołnierzy wojsk podgrywających" tzw. "obcych" określanych mianem "mordy Cranka". Głównym zadaniem kompanii było przejęcie kontroli nad lotniskiem w Awarze, a poza tym kompania przewidziana była do prowadzenia działań rozpoznawczych na tyłach "wroga" i informowaniu kierownictwa ćwiczenia o ruchach strony przeciwnej.

36G4O6tg.png

W dalszych etapach misji planowane jest testowanie wsparcia z powietrza przy użyciu bezzałogowego X-47B, który bazuje na lotniskowcu OKS Grodzisk. Gdy testy związane ze zdalnym startem i lądowaniem z lotniskowca prowadzonym przez operatora, który znajduje się na lądzie przebiegać będą pomyślnie to prawdopodobnie już niedługo ten bezpilotowy obiekt wsparcia wejdzie do służby w Książęcych Siłach Zbrojnych.

lTyhqq6s.png

(-) kpr. Julian Fer at Atera
Dowódca Grupy Ekspedycyjnej
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Gotfryd Slavik de Ruth, Jack von Horn.
Serduszka
5 236,00 lt
Ten artykuł lubią: Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło, Laurẽt Gedeon I, Gotfryd Slavik de Ruth, Król Patryk I Labacki, Bartłomiej Czapka, David de Hoenhaim, Henryk Wespucci, Jack von Horn.
Komentarze
Gotfryd Slavik de Ruth
Jak widać Ćwiczenia trwają w najlepsze :) Zakres ich oraz rozmach, jest imponujący.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.