Badanie nr 8 - O historii mikroswiata

Serdecznie witam w kolejnym, ósmym już podsumowaniu badania SOBOSu. Z góry przepraszam za znaczne opóźnienie, jednak nie było one zależne ode mnie. Postaram się wynagrodzić to przyszłą ankietą. Więc, bez zbędnego przedłużania, zaczynajmy.
W badaniu zapytaliśmy się was o historię mikroświata. W badaniu wzięło udział 27 osób, z czego do końca dobrnęło 26. W pierwszym pytaniu zapytaliśmy się, czy historia mikroświata wogule powinna istnieć. Oficjalnym wynikiem ZA jest 12 osób, a PRZECIWKO osób 10. Mimo to, pojawiło się kilka, krótko mówiąc nieprzyjemnych odpowiedzi. Nie zamierzam ich cytować, ale uczulam i uprzejmie proszę, aby z docinkami i wulgaryzmami raczej się wstrzymać. Mimo to, pozwolę sobie zacytować jedną, moim zdaniem dosyć pasującą do tematu odpowiedź
Cytuję:
Powinien ale stworzenie spójnej historii z uwzględnieniem wszystkich dotychczasowych publikacji jest raczej niemożliwe
.

Na koniec przedstawiam również wykres pytania.
w8Gx2hCI.png

Kolejne pytanie było trochę bardziej złożone. Dotyczyło ono sposobu powstawania historii. Tutaj również zdania są podzielone. Z największą aprobatą spotkała się odpowiedź Historia powinna być tworzona przez każdego, ale trzymać się określonych wymogów. która uzyskała 1/3 głosów. Dosyć popularnymi odpowiedziami były również Historia powinna być elastyczna i być tworzona przez każdego w sposób dla niego najwygodniejszy. oraz Powinna jedynie istnieć historia lokalna.
Jedna osoba pokusiła się o zdanie nie będące przewidzianą odpowiedzią. Również pozwolę sobie zacytować
Cytuję:
Wyznaczyć grupie badaczy, którzy by zebrali, że wszystkich istnięjacych jak nie istniejących państw. I stwórzyć całą historie całego mikroświata
. Tutaj nie jestem pewien co autor miał na myśli, więc nie będę interpretował, jeżeli twórca przyzna się do swych słów i zechce się podzielić wytłumaczeniem, to bardzo chetnie posłucham.

I tradycyjnie, wykresik podsumowujący całość pytania.
l6MLNbV7.png

Kolejne pytanie nie sprawiło już takiego kłopotu i podzielenia jak poprzednie. Jak brzmiało owo pytanie? Brzmiało ono tak
Cytuję:
Jak zapobiec zmianom w historii, która powstaje w wyniku nowych mikropaństw?
I pomimo tego, że możliwości było wiele, ponad 55% ankietowanych odpowiedziało Pozwalać na kreatywność nowym mikropaństwom i wplatać ich historię do powszechnej . Z sporym poparciem (~22%) spotkała się odpowiedź Zostawić luki, dzięki którym będzie można dopasować historię nowych mikropaństw do powszechnej , a minimalnie lepszą według ankietowanych opcja było nie tworzenie historii powszechnej. Przy tym pytaniu dwie osoby pokusiły się o własną odpowiedź, jednak nie wstawię ich tutaj.

Co innego wykres.
xm6OCd7a.png

Na końcu zadaliśmy dosyć proste pytanie, które brzmiało: Czy w historii mikroświata powinny pojawić się epoki realne, czy wymyślone na potrzeby v-świata? . Tutaj największe poparcie spotkało się z czasami internetowymi i przedinternetowymi (co zresztą jest również dla mnie dosyć optymalną opcją) oraz epoki wymyślone na potrzeby mikroświata. 5 osób zdecydowało się na odpowiedź inne, z czego 4 napisały coś na ten temat. Oto one
Cytuję:
Dowolność, jak komu będzie wygodniej
Epoki mieszane
Epoki powinny być podobne,ale nie identyczne
Jak w poprzednich, pełna swoboda dla każdego.
.

Czyli dowolność, jak kto woli, wolna amerykanka. Co tu dużo mówić. Wykres wyrazi więcej niż tysiąc słow.
WblJdfUy.png

To by było na tyle.
Z poważaniem
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
3 756,00 lt
Ten artykuł lubią: Tomasz Ivo Hugo, Siergiusz Asketil, Tomasz Habsburg, Albert Felimi-Liderski, Radzimir Krasnodębski, Laurẽt Gedeon I.
Komentarze
Albert Felimi-Liderski
SOBOS wrócił już na właściwe tory — to bardzo dobrze. Jak tak człowiek patrzy na te wykresy to aż się tęskni za zboczonymi statystykami.
Odpowiedz Permalink
Siergiusz Asketil
Bardzo ciekawe badanie. Historia narracyjna to ogółem coś, co jest wyjątkowo skomplikowane. O ile na poziomie miast nie sprawia trudności, tak łączenie jej między państwami, a nawet regionami — to wielkie wyzwanie. Szczególnie, jeżeli wcześniej były to oddzielne jednostki państwowa, albo historia była pisana bez poszanowania tego, co wymyślili inni. W niektórych przypadkach tę drugą sytuację można nieco zneutralizować, jednak jakiekolwiek modyfikacje, kiedy narracja wejdzie w regularny użytek (m.in. powstaną kolejne działa, które się na niej opierają), nie są już możliwe.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.