Prześwietlenie kandydatów do tronu Książęcego.

W wolnej elekcji startuje już sześciu kandydatów. To naprawdę sporo, porównując np. z wyborami kanclerskimi. Sam sprzeciwiałem się koncentrowaniu uwagi jednynie na elekcji, ale jest to tak łatwy temat, że wcale nie łatwo go nie poruszyć chociaż raz. Wszystkie wybory, wszystkich kandydatów od kiedy jestem w Księstwie i do kiedy moja pamięć sięga prześwietlał Hrabia Robert von Thorn w felietonach Obserwatora Sarmackiego.

Może nie prześcignę mistrza, ale warto spróbować (nawet subiektywnie) ocenić kandydatów. Nikt nie musi (a nawet nie powinien) zgadzać się z opiniami wyrażonymi przeze mnie - wkońcu to tylko moje samodzielne zdanie na ten temat.

Zacznijmy zgodnie z kolejnością zgłoszeń.

Pierwszym kandydatem jest Gauleiter Kakulski - jak sam siebie opisuje - poważny dojrzały świeży pomysłowy kandydat na księcia. Czy faktycznie? Nie chcąc wyrazić zbyt pochopnego wniosku wstrzymam się jeszcze. Obecnie jego działania jednak kojarzą się niezbyt pozytywnie. Na pewno zwraca uwagę jego Kampania Wyborcza prowadzona DUŻYMI LITERAMI. (Gauleiterze, jeżeli to czytasz, nie zapominaj - masz jeszcze
Kod
[size=7]...[/size]
Kolejną niezbyt pozytywnie świadczącą o kandydacie sprawą jest ścisły związek z Królestwem Scholandii. Patrząc okiem Sarmaty nie widzimy nic złego - patrząc okiem Baridajczyka już owszem. Wkońcu to właśnie ze Scholandią przebiega największy spór w całym mikroświecie, tj. o Awarę. Jednak nie można mu odebrać pomysłów. Jest aktywny, jest kreatywny - więc nie można mu powiedzieć, że nie jest szczery. Ale co do powagi jego kandydatury szczerze wątpię. Jakbyśmy mieli ocenić tego kandydata, wystawiamy mu w skali szkolnej słabą trójkę.

Kolejnym kandydatem w elekcji jest Yennefer von Witcher. Jej celem jest (tak jak chyba większej częsci kandydatów) porozumienie wśród samorządów i dobro ojczyzny.Aktywnościowo zalicza wzloty i upadki. Jednak wielką wadą tej kandydatury jest jej bardzo niestabilna sytuacja i ostatnie zdarzenia. Zajmując wysokie stanowiska opuściła Sarmację prawdopodobnie po sporze z Hrabią Robertem von Thorn w Akademii Sclavińskiej - za co jednak głowy sobie uciąć nie dam. Nie możemy więc zapewnić, że będąc Księciem, nie zrobi takiego samego cyrku. Jest również dosyć mocno narażona na realiozę. Nie można jej jednak zabrać jej zalet - umiejętności animacji życia oraz pomysłowości. Kiedyś również jedna z bardziej lubianych i szanowanych osób, dzisiaj nie ukrywając straciła częsciowo owe przymioty. Kandydatura nie jest zła, jednak w porównaniu z następnymi nieszczególnie silna. Dla Hrabiny - trójka z plusem.

Po Hrabinie do wyścigu o tron książęcy zgłosił się Wojciech Hergemon. Obecnie jedna z silniejszych kandydatur. Doświadczony i powszechnie szanowany Asesor Trybunału Koronnego i dumny Teutończyk. Jednak na każdego znajdzie się haczyk. Oczywiście nie powinniśmy brać tego na serio, ale trzeba wytknąć tą drobną, mam nadzieję nie ujmującą kandydatowi uwagę. Uwagę - wskazaną bezpośrednio przez JKW Andrzeja Fryderyka. Pozwolę sobie ją zacytować, ale powstrzymam się od interpretacji.
Cytuję:
Jako że możemy być pewni, że jako książę będzie osobą, która interesy Teutonii będzie miał na pierwszym miejscu, zachęcam do zapoznania się i wsparcia jego kandydatury.
Sam kandydat oczywiście zapewniał, że czuje się tak samo Sarmatą jak i Teutończykiem, więc wierzymy słowom osobistym kandydata. W odróznieniu od poprzednich kandydatów jednak warto wspomnieć, że nie jest on szczególnie aktywny na polu kulturowym. Jest kandydatem, którego Księstwo będzie potrzebowało niewątpliwie w kryzysie prawnym, jednak obecnie potrzebny jest ktoś, kto wstrząśnie Sarmacją na polu aktywności. Dlatego wystawiamy kandydatowi zasłużoną czwórkę.

Następnym pretendentem do korony jest Hrabia Robert von Thorn. Tutaj nietrudno znaleźć negatywną cechę - szczególna kłótliwość. Dla niektórych może nie jest to wadą, a stanowczość z jaką Hrabia prowadzi dyskusje jest wręcz godna podziwu. Robert von Thorn jest również dobrym prawnikiem oraz organizatorem. Co najważniejsze, ma mnóstwo wolnego czasu, co przełoży się prawdopodobnie na wiele ciekawych akcji. Hrabia może pochwalić się wieloma osiągnięciami w przeszłości, zarówno dalekiej jak i tej dość bliskiej. Przyszłość natomiast koryguje i zmienia plany - wkońcu jeszcze nie tak dawno Hrabia twierdził, że ma swojego kandydata i nie wystartuje w wyborach - jednak gdy okazało się, że kandydat został pozbawiony prawa biernego, stanął na wysokości zadania. Chwalić człowieka można nadal - jego prace są na wysokim poziomie, rozmowy prowadzone z nim również. Akcje prowadzone przez kandydata zawsze były kończone (?) no tutaj się nie zgodzę, ale to nie jest wina jedynie Roberta, a również niezainteresowanej społeczności. Ale jednak trzeba wytknąć Hrabiemu również pewną umiejętność.
Cytuję:
Potrafi skutecznie zorganizować ludzi przeciwko sobie. Potrafi też skutecznie zorganizować ludzi do opuszczenia Sarmacji.
Pozostawię ten cytat bez komentarza, pewnie wiemy kto to powiedział. Na koniec ocena. Dla Hrabiego wyskrobiemy 5-.

Kolejnym dosyć silnym kandydatem, który do wyścigu przystąpił jest Tropicańczyk z kości i babiarz z krwi, Paviel Gustolúpulo. W jego portfolio można znaleźć wiele różnych zasług. Znany głównie z funkcji Namiestnika Starosarmacji, odpowiedzialny w dużej mierze za odbudowę Soli. Kandydat nie prowadzi obecnie szczególnie rozbudowanej kampanii wyborczej - być może szykuje coś dużego na jeden zamach - wkońcu po co się rozdrabniać? Człowiek bardzo zasłużony dla Księstwa. Jednak nigdy nie można powiedzieć o kimś "chodząca doskonałość". Jeżeli dobrze popatrzeć, to diukowi też możnaby coś wytknąć - jednak tutaj jest to o tyle trudne, że nie miałem zbyt wiele przyjemności z Pavielem Gustolúpulo współpracować. Obecnie Paviel jest posłem stronnictwa poselskiego CZEKAN, co wcale nie ujmuje jego osobie. Ma również dosyć spore doświadczenie na urzędzie - w sierpniu pełnił funkcję Regenta, przy czym całkiem nieźle sobie radził. Niestety ostatnia aktywność JO wcale nie jest szczególnie duża. Dlatego dla JO również wystawiamy 5-.

Ostatnim obecnie kandydatem do tronu jest Roland Heach-Romański, jedna z najbardziej zasłużonych osób dla księstwa. Wspaniały programista - wśród jego największych i najciekawszych projektów można znaleźć Karczmę pod Rozbrykanym Kucykiem oraz system informatyczny Konsulatu Sclavinii, Odolanis. Bardzo dobrze zapamiętany przez społeczeństwo Konsul Sclavinii, nadal się w niej udzielający. Dobry polityk i dyplomata. Poza tym sympatyczny i aktywny na wszelkich frontach (ostatnio był goszczony w Królestwie Baridasu, gdzie nawet palił się do wycinania choinek w trakcie przygotowań do świąt). Wymieniać zalety kandydata można dalej. Roland Heach-Romański to dobry asesor TK, utalentowany grafik i poeta, zna się na prawie. Nie da się znaleźć czegoś złego na kandydata. Kłótliwość nie jest jego wadą, natomiast nie można mu powiedzieć, że nie dąży wytrwale do celu. Poza tym kreatywność i umiejętności programistyczne to cechy, które książe Sarmacji powinien mieć opanowane chociaż po części. Dlatego kandydatowi wystawiamy zasłużoną mocną piątkę.

Postarałem się jak mogłem, jednak jak na początku wspominałem, jest to ocena mocno subiektywna, a z racji, że w Księstwie mieszkam zaledwie rok - mogę powiedzieć, że nadal mam braki między innymi wśród znajomości - nawet tych najbardziej znanych osób w Księstwie. Należy również uwzględnić, że sytuacja w Księstwie ciągle się zmienia - nadal nie znamy wszystkich kandydatów, nie wiadomo czy elekcja nie zostanie powtórzona, czy któryś z kandydatów nie zrezygnuje. Nie mogę również przewidzieć, jak potoczą się losy każdego kandydata z osobna, gdy już dostanie swe upragnione miejsce na tronie. Może się okazać, że kandydat będzie sobie świetnie radził, może być tak, że kandydat będzie miał nagłą realiozę. Poniekąd należy się również obawiać, czy władcy do głowy nie strzeli woda sodowa i nie spróbuje siłowo przejąć władzy despotycznej. Czy nie będzie dążył do osłabienia, zamiast wzmocnienia naszego kraju.

Nie radzę również sugerować się moimi przemyśleniami, w szczególności gdy ktoś nie ma jeszcze konkretnego wyrobionego zdania na temat elekcji - nie chcę być kimś kto po prostu podpowiada - może nawet błędnie.
Jak zawsze muszę również palnąć jakąś głupotę oto ona
Oceny również nie są wystawione ze szczególną rozwagą. Nie chcę również aby ktoś pomyślał sobie, że stoję za Rolandem, że go popieram, że mu robię kampanię itd. Ale nie ukrywam, narazie kandydatura Hrabiego Heach-Romańskiego przemawia do mnie najbardziej.
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
8 166,00 lt
Ten artykuł lubią: Cudzoziemiec, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Marceli z Ossolińskich Bordoński, Yennefer von Witcher, Albert Jan Maat von Hippogriff, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Roland Heach-Romański, Tomasz Ivo Hugo, Adam Jerzy Piastowski, David de Hoenhaim.
Komentarze
Cudzoziemiec
Konflikt między mną a p. von Witcher, zainicjowany przez nią, nie dotyczył Akademii Sclavińskiej. Słowa jakobym organizował ludzi do odejścia z Sarmacji mogą stanowić podstawę do pozwu o zniesławienie. No i moja kłótliwość od dłuższego czasu znajduje się na równi pochyłej, a w ostatnich miesiącach trudno jakąkolwiek kłótnię z moim udziałem wskazać. Just sayin'.

Jeśli mogę, na przyszłość, podpowiedzieć -> fajny pomysł, fajna treściwa forma. Za dużo domysłów, niezweryfikowanych informacji i brak słowa komentarza od samych kandydatów. Poza tym tak na 4+. Brawo.
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
Nie podobają mi się tylko oceny, które mogą być źle odebrane przez niektóre osoby. Może to zostać uznane za faworyzowanie.
Odpowiedz Permalink
Marceli z Ossolińskich Bordoński
Staram się trzymać od kampanii z daleka, szczególnie ze względu na funkcję na AS, ale ten zarzut kłótliwości Hrabiego @RCA jest krzywdzący i zaczyna żyć własnym życiem. Pamiętajmy, że ludzie się zmieniają i nie można ich ciągle oceniać przez pryzmat dawnych zdarzeń czy zachowań.
Odkąd współpracujemy przy tworzeniu Akademii, a jest to współpraca intensywna - wiele razy potrzebowałem rady i podpowiedzi, więc wymieniliśmy bardzo dużo listów poprzez PK i ani razu nie doszło do spinki. Ba, jestem świadomy, że Hrabia mógł być już zmęczony kolejnym pytaniem czy moim odmiennym zdaniem, ale nie dał mi tego odczuć. Owszem jest wymagający, ale odnoszę wrażenie, że przede wszystkim od siebie, chce dużo zrobić, ma wiele pomysłów. Może czasem zbyt wiele, ale czy to żle? Aktywność jest KS bardzo potrzebna...
Odpowiedz Permalink
Gauleiter Kakulski
Oceny ocenami, nie będę ich komentował, natomiast w trybie sprostowania:
Cytuję:
Kolejną niezbyt pozytywnie świadczącą o kandydacie sprawą jest ścisły związek z Królestwem Scholandii. Patrząc okiem Sarmaty nie widzimy nic złego - patrząc okiem Baridajczyka już owszem. Wkońcu to właśnie ze Scholandią przebiega największy spór w całym mikroświecie, tj. o Awarę

Panie Redaktorze, mieszkańcem Sarmacji jestem od prawie 10 lat. Byłem Posłem, Samorzadowcem, Kanclerzem. Wciskanie tu jakichś "ścisłych związków z Królestwem Scholandii" jest nie tylko nieprawdziwe, ale i niestosowne. Scisle jestem związany z Republiką Scholandzką, która jest SARMACKIM miastem.

Co do Awary, to byłem jedną z osób rozkręcających temat odzyskania Awary, gdy w Sarmacji nikt poza moim Ojcem @Torped) o niej nie pamiętał. Brałem udział w narracyjnym odbijaniu Awary. Nie mówiąc o tym, że obywatelem Baridasu też byłem szmat czasu i jest to moja trzecia v-tozsamosc, obok sarmackiej i scholandzkiej.

Do ocen każdy ma oczywiście prawo, ale warto znać elementarne fakty. Znacznie uczciwiej byłoby napisać "Nie mam o tym pajacu pojęcia, przejdźmy dalej".
Odpowiedz Permalink
Jan Grimknur
Pff, prześwietlenie... Liczyłem na gołe fotki. :/
Odpowiedz Permalink
Kuba Hogh-Sedrovski
Właśnie, brak nagości w tymże prześwietleniu. Ocena: 2=
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
@Nthiefs @Grimknur zapamiętam na przyszłość.

@Gauleiter w takim razie przepraszam, jeżeli masz takie życzenie wprowadzę odpowiednią zasugerowaną poprawkę.

@MarcelideBO Proszę nie zapominać, że to subiektywna ocena

@Rihanna wiem to nader doskonale ale jednak wspomniałem o tym na końcu
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
Od razu odezwali się wszyscy kandydaci... xD
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
no i git! forma fajna tylko trza szczegóły dopracować :) a... i zabawniej by było miast skali szkolnej do oceny stosować promile :) GJ!
Odpowiedz Permalink
Piotr II Grzegorz
Kropka aktywności. Artykuł fajny. Nie oceniam meritum. Forma i poziom fajna.
Odpowiedz Permalink
Misza "JK" Korab-Kaku
Grunt to mieć poglądy ;)
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Nie sądziłem że kiedykolwiek dwa cytaty ze mnie zostaną w tak dziwny sposób dopasowane do tworzenia tez.
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
@AF jak tak dalej pójdzie, to otoczą WKW kultem filozoficznym. AFizm :D
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
A tak na poważnie, to bardzo mi miło. Doceniam formatowanie i rumienię się na swej bladej twarzy - szczególnie, że nie wydałem ani liberta na tę publikację! :D
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Dość rzetelne podejście i subiektywne oceny, z którymi z grubsza można się zgodzić. Kilka niedociągnięć zostało już wytkniętych, ale jak na roczniaka to jesteś całkiem dobrym obserwatorem.
Odpowiedz Permalink
David de Hoenhaim
Za Hergemona, proszę nie zapominać że pochodzi z Ciprofloksji... Sarmacja będzie kałem płynąca!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.