Obserwator Sarmacki, Cudzoziemiec, 04.01.2018 r. o 07:55
Wyniki sondażu elekcyjnego
Seria wydawnicza: Sondaże

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Firma RCA Consulting ma zaszczyt zaprezentować wyniki sondażu preferencji przedelekcyjnych. W badaniu prosiliśmy uczestników o określenie preferencji wobec kandydatów ubiegających się o wybór na tron Księstwa Sarmacji i tron Królestwa Baridasu. Aby urealnić otrzymany wynik poprosiliśmy także o zadeklarowanie posiadanej siły głosu.

Wczoraj ukazały się wyniku sondażu przeprowadzonego przez inną sondażownię, w których autor zapowiedział, że prezentacja naszych będzie ładniejsza i w ogóle oh ah. Niestety szału nie ma, bo i materiał do opracowania mniejszy niż zazwyczaj. Ale coś tam pokażemy. Przy okazji gorące podziękowania dla Konrada... za zaspojlerowanie naszych wyników w swoich komentarzach. Eh Ty!

W badaniu, które trwało od 30 grudnia 2017 roku, do 3 stycznia 2018 roku, wzięło udział 38 osób. Łączna liczba posiadających czynne prawo wyborcze osób wynosi 80 osób. Jedna osoba w ankiecie wskazała, że nie zamierza głosować. Również jedna osoba zaznaczyła opcję, że weźmie udział w głosowaniu, ale wskazała, że nie ma obywatelstwa do tego uprawniającego. W konsekwencji te dwie ankiety nie są brane pod uwagę w dalszym omawianiu wyników. 36 pozostałych ankiet to 47,5% uprawnionych do głosowania osób. Osoby, które oddały pozostałych 36 ankiet zadeklarowały posiadanie łącznej sumy głosów na poziomie 145 głosów, co stanowi 59,67% wszystkich głosów osób uprawnionych do udziału w głosowaniu.
O2ey906a.png

Wśród oddanych ankiet zdecydowaliśmy się uznać za nieważne dwie. Obie wskazują na niezrozumienie mechanizmu głosowania i w konsekwencji błędne uszeregowanie kandydatów. Łączna siła głosów w tych ankietach wyniosła 14, przez co pod uwagę do dalszych badań wziętych zostało 36 ankiet, o łącznej sile 131 głosów. Na poniższej grafice prezentujemy dwa odrzucone głosy.

3PRQM399.png

Kliknięcie w obraz spowoduje otwarcie większej jego wersji

Dokonując analizy przedłożonych w sondażu ankiet zauważyć należy że nie wszyscy ankietowani podeszli do badania poważnie, i w niektórych sytuacjach widać w oczywisty sposób źle podane siły głosów (jako przykład: większa ilość sił 8 czy 7 niż faktycznie uprawnieni posiadają). Mimo tych zastrzeżeń zdecydowaliśmy się na zaprezentowanie wyników takimi jakie wychodzą.

Sposób zbierania wyników przez system sondażowy wymusił ingerencję w wyniki polegającą na odpowiednim uszeregowaniu oddawanych głosów tak, by uzyskać akceptowaną przez oprogramowanie wyborcze OpenSTV formę pliku. Ingerencja polegała na zastosowaniu funkcji wyszukaj.poziomo() w aplikacji Excel, której efektem jest po prostu uzyskanie właściwej kolejności preferencji z poszczególnych ankiet. Efekt i ostateczny wygląd pliku zasilającego prezentujemy poniżej (kliknięcie spowoduje pobranie pliku w formacie .blt, gotowym do uruchomienia w oprogramowaniu wyborczym OpenSTV):

sJIsuw53.png

Oprogramowanie wyborcze OpenSTV zostało pobrane z wykorzystaniem linku dostępnego w Ordynacji Wyborczej. Oto wyniki, które na podstawie powyższego pliku źródłowego wygenerowało oprogramowanie wyborcze.

R5VuviXD.png

Kliknięcie w obraz spowoduje otwarcie większej jego wersji

Bardzo dziękujemy za udział w badaniu. Głosowanie rozpoczyna się za kilka godzin. Zachęcamy wszystkich uprawnionych do wzięcia w głosowaniu udziału i spełnienia swego obywatelskiego obowiązku. Niech żyje Sarmacja!
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
7 156,00 lt
Ten artykuł lubią: Marceli z Ossolińskich Bordoński, Vladimir ik Lihtenštán, Bartłomiej Czapka, Tomasz Ivo Hugo, Guedes de Lima, David de Hoenhaim, Konrad Jakub Arped-Friedman, Andrzej Fryderyk, Adam Jerzy Piastowski, Mateusz von Thorn-Chojnacki, Mikołaj Torped, Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener.
Komentarze
Jan Grimknur
Samą eliminację rozumiem, a wyjaśni ktoś na jakiej zasadzie jest później realizowanie przekazywania głosów?
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@Grimknur oczywiście. Odbywa się to tak:
* 1 runda liczenia głosów: ilość głosów 1 preferencji otrzymanych przez kandydatów
* 2 runda: odpada kandydat z najmniejszą liczbą, a kolejni kandydat otrzymują jego głosy (np. jeśli odpadający był 1, a B był 2 u X-a, a C był 2 u Y-a, to X dostanie głos od jednego, a Y od drugiego);
* kolejne rundy powtarza się sytuacja z 2 rundy, aż wyłoniony zostanie ten kandydat, który między dwoma co się ostali ma więcej głosów.

Mogą się zdarzyć sytuacje, w których teoretyczny odpadający mają tyle samo głosów. W tej sytuacji system stosuje 2 opcje eliminacji jednego z nich. Najpierw sprawdza, czy którykolwiek z nich we wcześniejszych rundach miał mniej głosów niż kolega, który też by mógł odpaść. Jeśli tak to odpada ten co miał w którymkolwiek momencie mniej, a jeśli nadal są między nimi remisy, to po prostu losuje kto ma odpaść.

:)
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
Cyferki jak z Enigmy.
Odpowiedz Permalink
Patryk Vindsor
W obu sondażach zwyciężył najwidoczniej autor niniejszego badania (RCA). Walka mimo to zacięta. Jednak nie chodzi o rywalizację a o późniejsze realizacje postanowień zdeklarowanych w kampanii wyborczej.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@Vindsor o realizację nie obawiaj się. Ze swojej strony daję max! Rzuć okiem Patryk: http://fc.sarmacja.org/viewtopic.php?f=115&t=23933&p=267379#p267379
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Przecie to tajny szyfr ja to wiem! albo są to kody do głowic nuklearnych które są ukryte pod pałacem książęcym... tak być musi nie ma innej opcji!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.