Baza Anheim
W poniedziałek 4 grudnia 2017r. około 100 żołnierzy Książęcych Sił Specjalnych rozpoczęło ostatnie w tym roku ćwiczenie dowódczo – sztabowe, wspomagane komputerowo pod kryptonimem ROSA-17.
Udział w nim biorą żołnierze ze wszystkich jednostek Bazy Sił Specjalnych w Anheim. Na zbiórce kierownictwa ćwiczenia w koszarach podpułkownik
Laurencjusz Ma Hi at Atera , szef szkolenia omówił zasadnicze cele ćwiczenia oraz zadania, jakie stoją przed kierownictwem oraz pierwszoplanowym ćwiczącym Batalionem Piechoty Morskiej. Następnie przedstawiono podstawowe uregulowania prawne z zakresu przestrzegania ochrony informacji niejawnych, przestrzegania przepisów bhp oraz przeciwpożarowych.
Ćwiczenie dowódczo-sztabowe ROSA-17 jest jednym z ważniejszych ubiegłorocznych zamierzeń szkoleniowych pionu Dowódczego w Bazie. Oprócz tego doskonalone było planowanie i organizowanie zabezpieczenia logistycznego pododdziałów. Cały cykl szkolenie trwał 24 h i dał możliwość skutecznego wypracowania zasad, działania w takich sytuacjach.
Baza Punta
W dniach 09-12 grudnia 2017 r. na terenie, bazy sił powietrznych w Punta. Odbyło się ćwiczenie zgrywające ORGA-17 .
Celem ćwiczenia było doskonalenie umiejętności osób funkcyjnych w planowaniu, organizowaniu i dowodzeniu podległymi wojskami oraz sprawdzenie tych umiejętności w praktycznym działaniu w ramach Komponentu Powietrznego. Przez cztery dni żołnierze Bazy doskonalili swoje umiejętności i współdziałanie w praktycznym działaniu w różnych środowiskach pola walki.
Wspólnie z nami ćwiczyły jednostki obrony przeciwlotniczej, które wspierały ćwiczenie w ramach realizacji zadania osłony lotniska przed uderzeniem środkami napadu powietrznego oraz wydzielone siły i środki lotnictwa wojsk lądowych – śmigłowce CH-47 D oraz UH-60 L , które wspierały ćwiczenie w ramach realizacji epizodu odzyskiwania izolowanego personelu latającego po zestrzeleniu samolotu. Wszystkie prowadzone elementy w czasie trwania ćwiczenia pokazały wysoki poziom wyszkolenia żołnierzy, jak również zgranie komponentu lotniczego.
Baza Cracoffi
W dniu 4 stycznia br. w porcie wojennym Książęcej Marynarki Wojennej w Cracoffi; odbyło się uroczyste rozprowadzenie do zajęć, inaugurujące 2018 rok.
Podczas zbiórki pododdziałów, jednostek stacjonujących w porcie wojennym. Dowódca garnizonu komandor
Albert Gryznon dokonał podsumowania działalności dywizjonów w 2017 roku, podziękował za zaangażowanie w realizację postawionych zadań oraz za wyniki szkoleniowe uzyskane w minionym roku.
Dowódca wyznaczył także główne kierunki działania na rok bieżący. Zbiórka była okazją do wręczenia wyróżnień żołnierzom, w tym dla oficera i podoficera roku 2017 którymi zostali:
porucznik marynarki Mustafa Owski oraz bosman Henryk Wespucci.
Inauguracja każdego nowego roku odbywa się w formie uroczystej zbiórki pododdziałów oraz rozprowadzenia do zajęć. Tradycyjnie także odbywają się wykłady inauguracyjne, poruszające szczególnie istotną tematykę z punktu widzenia poszczególnych dziedzin działalności w rozpoczętym roku.
Baza Zommerland
Z jednym z najbardziej wymagających fizycznie testów w formie toru z zadaniami taktycznymi zmierzyli się 13 grudnia, żołnierze kompanii zmechanizowanej.
„Podczas testu żołnierze występują w umundurowaniu, ponieważ ten ubiór jest dla żołnierza niczym druga skóra i to właśnie w nim będzie się poruszał w boju. Pomimo tego
Combat Fitness Test (CFT) to nie zajęcia taktyczne, a czysto fizyczny sprawdzian wydolności żołnierza, tyle że przy użyciu przedmiotów, z którymi ma styczność na polu walki” – opisuje zadanie dowódca kompanii zmechanizowanej kapitan Olgierd Julko. CFT ma na celu utrzymanie oraz sprawdzenie przygotowania fizycznego żołnierza do rygorów stawianych podczas działań bojowych.
Test składał się z 7 elementów realizowanych na 25-metrowych odcinkach. Niektóre z nich trzeba było wykonać dwukrotnie lub w innej formie jak: dostarczenie skrzynek z amunicją lub ewakuacja rannego. Bieg rozpoczynał się sprintem, kolejny odcinek należało pokonać czołgając się i następnie przejść do przemieszczenia się sposobem zwanym „manewr pod ogniem”. 4 elementem był bieg slalomem. Na końcu tego odcinka czekał „ranny” kolega, którego należało ewakuować dwoma sposobami: strażackim oraz holując. W kolejnym etapie żołnierze musieli kolegę zamienić na dwie skrzynki z amunicją. Po 25 metrach należało wykonać rzut granatem i z powrotem przebiec odcinek z niosąc skrzynki.
Z pozoru wydawałoby się, że zajęcia z wychowania fizycznego nie łączą się z taktyką. Jest to mylne wrażenie, o czym świadczą zajęcia zmotoryzowanych. „To tężyzna fizyczna przygotowuje żołnierza do późniejszego wysiłku taktycznego. Im lepiej jesteśmy wysportowani, tym z pewnością więcej trudności na polu walki pokonamy” – podsumowuje dowódca kompanii.
FOTOGALERIA
HUMOR
COŚ NA SPOCZNIJ
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.