Wydział Historii i Nauk Humanistycznych
Seria wydawnicza: Poznaj Akademię Sclavińską

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
bBXAUSgF.png


Szanowne Sarmatki,
Szanowni Sarmaci,


Dziś spotykamy się po raz kolejny w ramach cyklu Poznaj Akademię Sclavińską. Zanim jednak rozpoczniemy chciałbym przypomnieć, że wszystkie dochody z dotacji i tantiem za serca i komentarze w artykułach opatrzonych logo uczelni są przekazywane w całości na konto Akademii. Za każdy libert - w imieniu Akademii - bardzo dziękuję.


A teraz do meritum... Zgodnie z zapowiedziami w poprzednim artykule dziś pora na Wydział Historii i Nauk Humanistycznych. Jest to szczególny wydział, ponieważ był projektowany i budowany jako pierwszy. Przede wszystkim było to spowodowane pilną koniecznością zabezpieczenia materiałów historycznych, opracowań i cennych księgozbiorów, gromadzonych przez lata przez Sclaviński Instytut Historyczny. Materiałów było tak wiele, że niezbędne było zaprojektowanie obszernego skrzydła bibliotecznego, które pozwoliłby przechowywać woluminy w specjalistycznych warunkach oraz umożliwiłoby również korzystanie z nich przez studentów i osoby zainteresowane.

c0972X0f.png

Biblioteka Wydziału Historii i Nauk Humanistycznych przechowuje niezliczone materiały, są to nie tylko publikacje dawnego SIH, ale również materiały edukacyjne i naukowe w dziedzinach nauk humanistycznych. Pamiętajmy, że jest to dziedzina bardzo obszerna, łącząca wszystkie nauki związane z człowiekiem jako istotą społeczną oraz jego twórczością. Po wejściu do biblioteki można korzystać z ogólnodostępnej czytelni, która została tak zaprojektowana, żeby sekcje nadregałowe ze zdobieniami w kształcie książkowych grzbietów sprawiały złudzenie ustawienia książek pod sam sufit. Daje to wrażenie gigantycznego wnętrza oraz otoczenia niezliczoną liczbą książek.

BUA572yS.png

Budynki Wydziału układają się w kształt kwadratu, a dodatkowych wrażeń dostarcza zieleń przed budynkiem. W części głównej znajdują się pomieszczenia administracji, w tym dziekanat i pokoje kadry naukowej, natomiast w skrzydle wschodnim zaprojektowano sale wykładowe i pracownie badawcze. W zachodnim skrzydle znajduje się wspomniana już biblioteka. Dużą popularnością na Wydziale cieszy się wewnętrzne patio z zielenią, ławkami i... trzymetrową statuą Pierwszego Jednorożca, przeniesioną z holu dawnego Sclavińskiego Instytutu Historycznego.


6HO6S6r2.png
Publikacja - Marceli de Bordeaux-Ossoliński
Rektor Akademii
Dotacje
4 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Peter West, Tomasz Mancini, Cudzoziemiec, Mateusz Zaborowski, John Rasmusen, GdL, Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
19 627,00 lt
Ten artykuł lubią: Peter West, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Laurẽt Gedeon I, Tomasz Mancini, Yupeng Beijin-Zhao, Roland Heach-Romański, Cudzoziemiec, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Ludwik Tomović, Albert Jan Maat von Hippogriff, Helwetyk Romański, Mateusz Zaborowski, John Rasmusen, Bartłomiej Czapka, GdL, David de Hoenhaim, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Tomasz Ivo Hugo.
Komentarze
Tomasz Mancini
Tak się zachwyciłem, że aż się zgłosiłem!
Odpowiedz Permalink
Apolinary Montserrat
@TMancini Bardzo się cieszę. :-)
Odpowiedz Permalink
Tomasz Mancini
@MarcelideBO mam nadzieję, że wniosek będzie pozytywnie rozpatrzony, a i że mój zapał za szybko się nie ostudzi ;)
Odpowiedz Permalink
Yupeng Beijin-Zhao
@TMancini Zapał trzeba mieć. Prześwietny Pan Dziekan jest bardzo wymagający :D.
Odpowiedz Permalink
Tomasz Mancini
@Zhao to tym lepiej! Btw Wielmożny Wicehrabia posługuje się mandaryńskim może?
Odpowiedz Permalink
Yupeng Beijin-Zhao
@TMancini Niestety nie mam się kiedy za to zabrać. Skupiam się teraz na nauce, bo jak Prześwietny Dziekan widzi, że się nie uczę, to robi kwaśną minę :D.
Odpowiedz Permalink
Apolinary Montserrat
@TMancini Rozpatrzenia innego niż pozytywne nie przewiduję, ale zanim odpowiem muszę skonsultować z Dziekanem pomysł na Pana studia i z tego względu proszę o chwilę cierpliwości. :-)
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
Taki troche najtisowy postmodernizm przebija z tego budynku, bardzo retro fasada! Czy planowane jest dobudowanie pieknego, kolorowego osiedla blokow dla pracownikow?
Odpowiedz Permalink
Apolinary Montserrat
@defloriusz WKW nie jest nas, aż tak dużo, ale może za jakiś czas... kto wie... :-)
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
aż mi papucie spadły... przyjmujecie jeszcze? XP
Odpowiedz Permalink
Apolinary Montserrat
@Eradl cały czas :)
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
no to kurde... trza zacząć działać, a co!
Odpowiedz Permalink
Apolinary Montserrat
Odpowiedz Permalink
Mateusz Zaborowski
Muszę powiedzieć, że wygląd wydziału zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz bardzo mi się podoba. Tak jak sam artykuł. Życzę sukcesów. :)
Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Bardzo mi się podoba :) gratuluję pomysłu i wykonania.
Permalink
John Rasmusen
No dobra, za nim się zapiszę: ile kosztuje warunek i dlaczego tak drogo? :D
Odpowiedz Permalink
Apolinary Montserrat
@JohnRasmusen mamy teraz warunkową promocję 3 za 0, więc... zapraszam :))
Odpowiedz Permalink
GdL
Nawet nie wiedziałem, że w takim pięknym budynku pracuję. :)
Odpowiedz Permalink
Apolinary Montserrat
@GuedesDeLima bo Dziekan tak zapracowany, że się nie rozgląda... ;)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.