Kanclerz wsłuchujący się w ludzi - Kultura i Edukacja

Drogie Sarmatki, Drodzy Sarmaci!

Jak już zdążyliście zauważyć postanowiłam wejść do wyścigu o fotel Kanclerza w Księstwie Sarmacji. Niektórzy pewnie zastanawiają się po co. Sama nie byłam pewna tego startu, jednak stwierdziłam, że jako dziennikarka, pisarka i samorządowiec potrafię wsłuchać się w ludzi i to Wam obiecuję. Zatem żeby nie przedłużać przedstawię Wam dziś pomysły na kulturę i edukację!

KULTURA

Czym Sarmacja jest bez sprawnie działającego mechanizmu, który napędza działalność kulturalną? Mechanizm ten został niegdyś wprowadzony w ruch i do dziś całkiem sprawnie funkcjonuje. Każdy może opublikować artykuł, wiele osób sobie radzi dość sprawnie z tym, jednak czegoś tutaj brakuje. Tak Sarmaci brakuje! Artyści nie są odpowiednio wynagradzani,a obecna funkcja odznaczenia Artykułu na Medal sprowadza się do plakietki nad artykułem. Jestem oczywiście świadoma tego, że Agencje Prasowe otrzymują nagrody, które można podzielić pomiędzy twórców, ale ja proponuję jeszcze jedną cenną zdobycz. A jest nią Artykuł Miesiąca!
Za mojej kadencji obiecuję to już Wam teraz, że z początkiem nowego miesiąca będzie można zgłaszać listę artykułów, które według Was będą miały otrzymać taką nagrodę, a następnie przejdziemy do głosowania. Sarmaci wybiorą artykuły, które są najlepsze, a jury konkursu - Minister odpowiedzialny za kulturę, Książę oraz przedstawiciel prasy nadają swoją punktację. Punktacja jury będzie miała wagę 0,5. Taką samą będzie mieć głosowanie na forum. Nagrodzone zostaną pierwsze trzy artykuły.

Kolejnym pomysłem jest prowadzenie cyklicznych konkursów na portalu kurnik.pl, bądź innym. Dyscypliny będą wybierane oczywiście przez Sarmatów, na tym idea będzie polegała, żeby wpasować się do społeczeństwa. Nagrody wiadomo, że będą, a dla najlepszych chwała i chwała.

Trzecim pomysłem, który będzie filarem działalności kulturalnej podczas mojej kadencji jest cykliczny konkurs na Film/Fotografię miesiąca, który będzie odnosić się do wydarzeń bieżących. Wybory, Koronacja, a może strajki w Grodzisku? Wszystko powinno być godnie udokumentowane, a dla najlepszych twórców powinny być przewidziane nagrody. Będę bardzo przychylnym okiem patrzeć na filmiki, które będą być może publikowane na youtubie. Każda promocja na zewnętrznym portalu jest cenna.

EDUKACJA

Część z Was zapewne pamięta, że kiedyś byłam Ministrem Edukacji Narodowej. Wówczas przygotowywałam projekt egzaminu obywatelskiego. Chciałabym go wdrożyć w nieco zmienionej formie, przygotowanej do obecnych realiów. Dziś mogę powiedzieć, że ten swojego rodzaju test będzie fakultatywny. Nie chcę zniechęcać potencjalnych obywateli. Ma przede wszystkim uczyć i pomóc zrozumieć Sarmację, jej istotę i mechanizmy.

Oprócz egzaminu zaproszę chętnych Sarmatów do tworzenia materiałów, które będą w atrakcyjnej formie udostępnione dla nowych mieszkańców. I nie chodzi tutaj o tradycyjne poradniki. One oczywiście będą do wyboru, ale chciałabym aby były infografiki oraz poradniki w formie video, które byłyby jak dla mnie najlepiej przystosowanym dla odbioru materiałem.

Za powyższe zagadnienia odpowiedzialny byłby Minister ds. Kultury i Edukacji, którego przedstawię na sam koniec włącznie z pozostałymi członkami Rady Ministrów.
V2n22i1D.jpg

PS.
Oczywiście zachęcam do składania podpisów na moje kandydatury:
- na Kanclerza,
- na posła do Sejmu.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
3 551,00 lt
Ten artykuł lubią: Albert Jan Maat von Hippogriff, Guedes de Lima, Marceli z Ossolińskich Bordoński, Laurẽt Gedeon I, Viktor Toghon at Atera, Bartłomiej Czapka.
Komentarze
Yupeng Beijin-Zhao
Jeśli dobrze zrozumiałem, to nie jest to koniec programu. Kiedy można oczekiwać (ewentualnej) następnej części?
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
W dniu jutrzejszym powinna wyjść kolejna część. Przewiduje trzy części i zbiorczy program w pdf.
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
Czekamy zatem z niecierpliwością. :)
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
Apropos artykułu miesiaca. Z punktu widzenia technokratycznego....

"Artykuk na medal" ma ta zalete, ze jest automatyczny. Trzeba by siegnac po statsy ale wydaje mi sie na pierwszy rzut oka, ze 12 to dosc niski prog.

Osobiscie bym podniosl prog... i traktowal takie artykuly jako automatycznie nominowane do artykulu miesiaca. Albo nawet nie progowo tylko nominowac automatycznie 10 najbardziej sercowanych/dotowanych.
Byc moze rozdzielonych na kategorie. Bo przykladowo jakis filmink nie pownien byc oceniany na rowni z felietonem politycznym.

Jezeli wazni i zapracowani ludzie maja oceniac nominowane artykuly to rowniez powinien byc jakis minimalny prog jaki artykul moze byc nominowany. Tak aby rzeczwyiscie mogli jurorzy artykuly przejrzec z ochota i zaglosowac.

Pamietam, ze kiedys bylo cos podobnego i byl mega dlugasny arkusz artykulow do oceniania. Za duzo czasu, za duzo pracy i wielki demotywator dla jurorow.

I moze bym proponowal zeby samemu "Artykulowi na medal" zrobic stopniowanie. "Artykuł na medal" z wysokim progiem (jak pisałem wyżej) ale dać również mniejsze wyróżnienia - coś w stylu srebrej, złotej, platynowej płyty.

Ponadto w profilu mieszkańca powinna być widoczna informacja o tym, że opublikowane przez niego artykułu dostały określone wyróżnienia.

Apropos edukacji.

Osobiscie nie celowalbym w egzamin. Natomiast budowalbym baze pytan quizowych (o bardzo rozleglej sarmackiej tematyce) tak by mieszkaniec mogl codziennie na jedno odpowiedziec co by sie moglo liczyc do jego "pracy spolecznej". Kazde pytanie powinno zawierac odnosnik do materialu zrodlowego - celem edukacji, a nie egzekwowania wiedzy.

Poradniki wideo i infografiki moga robic dobre wrazenie ale szczerze sie obawiam, ze szybko sie zdezaktualizuja i ich utrzymywanie bedzie wymagalo zbyt duzego wysilku (zwlaszcza przy braku ustandaryzowania narzedzi i materialow - przyjdzie kolejna osoba i musi robic od zera). Jak niejednokrotnie mowilem jestem zwolennikiem osiagniec i pomocy kontekstowej. Ludzie jeszcze potrafia czytac. Filmik moze jeden - faktycznie pierwsze podstawowe kroki: rejestracja, forum, zamieszkanie, obywatelstwo. Ale i nawet to jedna ustawa latwo zdezaktualizowac.


Tyle w ramach mojego reakcyjnego programu.

:)
Odpowiedz Permalink
David de Hoenhaim
IĆ STONT.
Odpowiedz Permalink
David de Hoenhaim
1216127344.jpg
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
@Hoenhaim without make-up but still beautiful :*
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
@Zombiakov dziękuję za odezwę :) Jest ona bardzo ważna, bo jakby nie patrzeć wszyscy razem budujemy Sarmację! Egzamin miałby być jak zaznaczyłam dobrowolny, ale pomysł z quizem uznaje za genialny. Jeśli chodzi o poradniki video chodziło tutaj właśnie o podstawowe informacje. Wiadomo, że skład rządu, posłowie, nawet Książę mogą być inni niż na początku powstał poradnik. Ba - nawet skład Księstwa Sarmacji może być inny, czego dowodem jest Wandystan, który niegdyś odszedł.
Odpowiedz Permalink
Tomasz Mancini
@Rihanna a jak Jaśnie Oświecona zapatruje się na problem edukacji wyższej? Czy będzie jakoś ona rozwijana? Czy będą dotacje? Czy Sarmacja stanie się wiodącym ośrodkiem naukowym w mikroświecie?
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
@TMancini jeśli są chęci z osób, które będą chciały rozwijać oczywiście. Sama chciałabym rozwijać taki rynek - edukacji wyższej. Jednak są potrzebne osoby, które by pomogły :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.