Obserwator Sarmacki, Helwetyk Romański, 26.01.2018 r. o 16:44
Dwa postulaty, czyli tu jest pozdzierany gumolit
Seria wydawnicza: Felietony Obserwatora

8zx2I65x.jpg


Wniosek imigracyjny

Punkt wyjścia. Zacznijmy od początku, czyli od wniosku imigracyjnego. Po kliknięciu w przycisk „Zamieszkaj” na stronie głównej Księstwa Sarmacji czeka na nas dokument zatytułowany „Referat ds. Imigrantów”. Od kilku lat to słowo niesie ze sobą w naszym kraju niedobre konotacje. Wniosek wymaga od nas podania imienia i nazwiska — dopiero u dołu znajdujemy instrukcję dotyczącą personaliów, w której niepozbawiony tonu wyższości anonimowy urzędnik informuje wnioskodawcę, że cenimy oryginalność u nowych mieszkańców. Formularz na bieżąco nie weryfikuje poprawności hasła. Formularz informuje o blokadzie przeciw botom zakładając, że wnioskodawca wie, czym jest bot. Jeżeli błędnie wypełnimy wniosek, po kliknięciu przycisku „Wstecz” będziemy zmuszeni do ponownego wypełnienia wszystkich pól. Stawiam tezę, że obecna formuła stanowi niepotrzebny filtr na płaszczyźnie zarówno technicznej, jak i językowej.

Propozycja. Wniosek imigracyjny zawiera tylko pole na adres e-mail, Googlowski skrypt „nie jestem robotem” oraz krótką informację o procedurze i wykorzystaniu adresu. W estetycznym liście powitalnym zostaje wysłany numer paszportu oraz wygenerowane przez system hasło — ograniczamy potrzebę jego przypominania. Dopiero przy pierwszym zalogowaniu prosimy użytkownika o podanie pseudonimu, na bieżąco sprawdzając, czy nie wprowadzono do niego cyfr. Mieszkaniec otrzymuje pieniądze po podaniu pseudonimu, po ustawieniu awatara, po ustawieniu podpisu na forum — bez wniosku. Jeżeli mieszkaniec nie zaloguje się do systemu przez parę dni, wysyłamy mu przypomnienie. Jeżeli mieszkaniec ustawi sobie pseudonim i nie zaloguje się do systemu przez kolejnych parę dni, wysyłamy mu przypomnienie. Jeżeli mieszkaniec nie zaloguje się przez kolejnych parę dni, usuwamy jego konto, pieniądze wracają do rządu. Na każdym etapie można usunąć konto, klikając w odsyłacz w stopce listu. Monitorujemy korespondencję.


Poradniki i programy wsparcia

Punkt wyjścia. W ubiegłym roku zamieszkało sześciu aktywnych do dzisiaj obywateli — koń, jaki jest, każdy widzi.

Propozycja. Na wykazie aktywnych obywateli odnajdujemy ostatnio zamieszkałych. Pytamy ich o to, czy korzystali z poradników IES, wsparcia finansowego dla nowych mieszkańców, brali udział w programie stypendialnym oraz wschodzącej gwiazdy, otrzymali wsparcie od samorządów i osób prywatnych. Pytamy ich o to, co skłoniło ich do zamieszkania w Sarmacji. Pytamy ich o to, dlaczego postanowili się przywitać na forum i zaczekać na odpowiedzi. Pytamy ich o to, co skłoniło ich do wyboru samorządu. Pytamy ich o to, co stanowiło dla nich na początku największy problem. Pytamy ich o to, co sprawiało im na początku największą przyjemność. Pytamy ich o to, do kogo zwracali się o pomoc. Pytamy ich o to, kto udzielił im pomocy. Pytamy ich o to, dlaczego zostali aktywnymi obywatelami. Każdego za udział w pracach wynagradzamy kwotą 50 000 libertów i trzema wsiami lennymi. Analizujemy odpowiedzi, wyciągamy wnioski, formułujemy postulaty i przystępujemy do ich realizacji. Nie organizujemy ogólnosarmackich debat w gronie emerytów i rencistów (autora nie wyłączając), nie wsłuchujemy się w ludzi.


Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tomasz Mancini.
Serduszka
6 441,00 lt
Ten artykuł lubią: Albert Jan Maat von Hippogriff, Marek von Thorn-Chojnacki, Laurẽt Gedeon I, Guedes de Lima, Prokrustes, Gauleiter Kakulski, Ignacy Urban de Ruth, Tomasz Mancini, Cudzoziemiec.
Komentarze
Albert Jan Maat von Hippogriff
Jak miałoby wyglądać to usuwanie kont? Nie każdy może przez kilka dni z rzędu pogłębiać swoją wiedzę o Sarmacji.
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
Daje serducho
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
@AlbertJanMaat Doprecyzowuję, że chodzi mi o sam fakt logowania (niekoniecznie aktywnego udziału), w celu uniknięcia sytuacji, w której ktoś zalogował się raz i przestał do nas zupełnie zaglądać. Czy byłoby to kilka, czy kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt dni: bez różnicy, chodzi o sam mechanizm i uspokojenie głosów, że pieniądze bez trybu wnioskowego trafią na konta martwych dusz. Proces byłby w pełni automatyczny, jeżeli tego dotyczyło pytanie? :-)
Odpowiedz Permalink
Albert Jan Maat von Hippogriff
@Helwetyk Dobre, tylko może po prostu nie dawajmy na takich ludzi dotacji - może zostawmy ich w gronie imigrantów, zamiast usuwać ich konta. W końcu taki drastyczny zabieg może zniechęcić ich do v-świata. Ale pomysł z rozdysponowaniem dotacji jest dobry :-)
Odpowiedz Permalink
Michał Pséftis
Odolan Zwitariusz zalogował się raz, a usunięcie jego konta, wszyscy się zgodzą, byłoby zbrodnią
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
Szybkie badanie rynku:
Hre8ZX79.png

Wydaje mi się, że email (użycie skrzynki) nie powinien być na ścieżce krytycznej. Rejestrujesz się, eksplorujesz magiczna kraine.

Masz przypomnienie na stronie o potwierdzenie adresu email... i jak to zrobisz to dostajesz np. czesc zasilku. I jest to tez konieczne w dalszej kolejnosci by zostac obywatelem (komplet danych).
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
@Helwetyk - a co do badania najbardziej zorinetowanych co sprawilo, ze zostali... oraz co bylo najslabsze .... wydaje sie takie oczywiste ;)
Odpowiedz Permalink
Paviel Gustolúpulo
@Helwetyk moznaby wlozyc nieco pracy (kilka godzin), podpiac odpowiednie skrypty i zaczac analizowac zachowanie uzytkownikow po wejsciu na strone - glownie tych niezalogowanych uzytkownikow. Analitycs pozwala zrozumiec uzytkownika wielkim biznesom i dostosowac pod niego rozwiazanie - nam tez by mogl pomoc zrozumiec co sprawia ze ludzie nie zostaja na dluzej
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
@Zombiakov Jak przez mgłę wydaje mi się, że kiedyś proponowałem rezygnację z obowiązkowego podawania adresu e-mail, ale na tym etapie dochodzę do wniosku, że lepiej mieć możliwość przypominania o sobie oraz wysyłać hasło nowym mieszkańcom tak, by mieli je pod ręką. Chyba nie jestem jedynym, który ma notoryczny problem z przypomnieniem sobie hasła do „niestrategicznych” serwisów internetowych. Przykłady powyższych serwisów jednak silnie wskazują na to, że im mniej danych wymaga się na początku, tym lepiej.

Jeżeli chodzi o badanie, to z uwagi na błąd przeżywalności najlepiej byłoby objąć nim osoby, które rozmyśliły się na etapie składania wniosku imigracyjnego (niewykonalne) oraz po rejestracji do nas nigdy nie wróciły (skrajnie demotywujące i osobiście bym się nie podejmował wysyłania kilkudziesięciu wiadomości tylko po to, aby nie otrzymać odpowiedzi względnie by dostać mało uprzejme komunikaty zwrotne). Mimo to zadanie pytań tym, którzy przetrwali filtr, byłoby, moim zdaniem, dobrym punktem odniesienia.

@rybczak Zainstalowanie Google Analytics i ustawienie ścieżki konwersji to raczej kwestia minut. Problem byłby dopiero z bieżącym analizowaniem danych, i to już nie kilka, a kilkanaście godzin w dłuższej perspektywie.
Odpowiedz Permalink
Paviel Gustolúpulo
@Helwetyk pisząc godzin miałem na myśli podpięcie skryptów oraz zastanowienie się jakie dane sa potrzebne aby umożliwić zbieranie wyników a następnie ich wysłanie. Wiadomo, analiza zajmuje trochę czasu ale dysponuje się realna próbką od wszystkich użytkowników. Spokojnie by wystarczyło do takiej zorganizowania treści żeby strona była bardziej przystępna na pierwszy strzał.
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
@rybczak Z ukosa, bo to jednak nie główny wątek — od dawna pojawia się propozycja tego, by serwis dla niezalogowanych wyglądał inaczej. Intuicja (tylko) podpowiada mi, że ilość treści jest akurat naszą mocną stroną, ale zamiast opierać się na intuicji, wolałbym zasięgnąć zdania nowych obywateli. Jakkolwiek bądź, odrobina danych na pewno nam nie zaszkodzi. ;-)
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
@Helwetyk - email jak najbardziej sie przydaje tylko konkretnie wobec przedstawionej propozycji propnowalem zeby nie wysylac generowanego hasla na poczte. W wiekszosci internetow haslo podaje sie od razu i od razu mozna sie zalogowac. A maila potwierdzic pozniej (zeby odblokowac opcje) albo i nie i zapomniec.
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
@Zombiakov Można także wysłać pod podany adres e-mail wprowadzone i zachowane w sesji hasło, bez zapisywania go w bazie danych. Ale to już dygresja do dygresji do dygresji. ;-)
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Dodałem captchę, zmieniłem nazwę referatu, poprawiłem z lekka opis.
Odpowiedz Permalink
Matheos Wielkopolitański
Program wsparcia w postaci jakiegoś "opiekuna" były super. Osoba, do której można byłoby się konkretnie zwrócić z problemami jako nowy mieszkaniec to były świetny projekt.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.