Gazeta Teutońska, Gotfryd Slavik de Ruth, 11.03.2018 r. o 18:59
[TIH] Kartka z kalendarza
Seria wydawnicza: Teutoński Instytut Historii

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
70KvK9tl.png
Po raz kolejny instytut mam okazję zaprezentować, kolejny odcinek Kartki z Kalendarza. Gdzie prezentujemy najważniejsze wydarzenia z czasów dawnych...tych bliższych nam i tych dalszych, kiedy nas jeszcze nie było. Miłej lektury

Czasy internetowe :

Marzec 2004
Senat przyjął ustawy określające symbole Marchii - herb, flagę i hymn. Na ten czas datuje się również podjęcia starań w celu stworzenia dwóch dużych prowincji, a co za tym idzie odkrycie dwóch odmiennych kultur i przeplatającej się historii. Senat przyjął ustawy o prestiżu, która przyczyniła się do uatrakcyjnienia życia w Cesarstwie - de facto ustawa przestała obowiązywać w czerwcu 2004 roku. Na kilka dni przed upływem kadencji Cesarz rozwiał za zgodą Senat i zarządził wybory. Z inicjatywy baroneta Kicha powstał Instytut Badań Gospodarczo - Politycznych.

Miesiące Marzec - Kwiecień, Roku Pańskiego 2007.
Czas zmian w Marchii Teutońskiej, dało się to wyczuć nie wchodząc do gospody nawet... aż się człowiekowi włos jeżył na głowie. Przeto zamieszkałem tu, w Marchii i nigdzie dalej ruszać się nie zamierzam.
Trafiłem niczym whisky w szklanicę jak to onegdaj Namiestnik Konias powiedział! Perspektyw na przyszłość mi nie brakowało!
W całej Marchii Teutońskiej zapanowało szaleństwo gdy Władzuchna Mer nowe ceny gruntów zainicjował, sam wtedy kupiłem sobie jeno działeczkę skromną - gdyż jako żółtodziób na więcej nie stać było... (a zameczek se postawiłem później! Ha! dop. Autor)
Na najwyższych szczeblach władzy prowincjonalnej także zaobserwowałem pokaźne zmiany, Pan Marian Leszczyński Kanclerzem Marchii ci został a Liberi Simone Kultury Ministrem. Rhadmor van Helsing  na Ministra Spraw Wewnętrzych skoczył po Pana Michała Sarmackiego odwołaniu.

Miesiące Marzec i Kwiecień, Roku Pańskiego 2009.
W marcu pojawił się diuk Michał Laski na liście dyskusyjnej Nowej Teutonii, jako reprezentant Sarmacji. Pojawiły się pierwsze głosy i pertraktacje pomiędzy Nową Teutonią, a Sarmacją o zjednoczeniu Marchii i Królestwa. W marcu (18.03) król Nowej Teutonii Łukasz August oraz książę Sarmacji Daniel Łukasz wygłosili wspólne oświadczenie ws. zjednoczenia Teutonii. W tym momencie pojawiła się nazwa "Królestwo Teutonii". W kwietniu w Księstwie Sarmacji doszło do referendum ws. kontynuacji procesu inkorporacji i zjednoczenia obu krajów. Pięćdziesiąt procent biorących udział w referendum wyraziło chęć kontynuacji procesu.

Miesiące luty, marzec i kwiecień 2011 roku.

Przez te trzy miesiące obserwuje się znaczy wzrost aktywności Teutończyków, zwłaszcza na forum. Szczególnie rozwija się miasto Zielnybor.

Miesiące marzec i kwiecień 2013
Marzec wiążę się z powrotem do Teutonii JKW Patryka I Labackiego (vel Krolek), który jest jednym z dwóch przedstawicieli pierwszej generacji Teutończyków (obok JCW Jakoba). Na VIII Sesji Senatu przyjęto nowelizację konstytucji wprowadzającej demokrację bezpośrednią. Nowelizacja zmieniła dotychczasowy skład Senatu (czterej naczelnicy miejscowości oraz dwóch senatorów elekcyjnych), w którym prawo zasiadania zostało przeniesione na wszystkich obywateli teutońskich. Na początku marca pojawił się pomysł Vladimira Iwanowicza von Lichtensteina na współpracę z niemieckimi mikronacjami (Institut der Zusammenarbeit). Idea niestety upadła.

Marzec 2015
Teutonia w sposób godny i swoisty do swojej reputacji- świętowała 8-lecie Konsulatu; słynna proklamacja "Úr Fár ik Stslavinies" . Przybyło więcej osób do Teutońskiego Turnieju Makao, zabawa była przednia i nagrody sowite. Helwetyk książę Romański wzbogacił nam o kolejne papierki urzędowe, czym znacznie mam prace ułatwił. A poza tym jak zawsze było na wiosnę spokojnie, a nasze myśli nie zaprzątały nie potrzebne zmartwienia.

Marzec 2017
A w tym okresie w Teutonii nic ciekawego się nie wydarzyło... A no z wyjątkiem zmiany na stanowisku Lorda Koadiutora za Ottona von Spee-Asketila, powołano Jan Dagobarda von Thorn-Maikowskiego. Oraz na nowo w nasze szeregi powrócił Aleksander Damian markiz von Thorn-Chojnacki.


Czasy przed internetowe:

937 Zmarł książę Męcimir I
Panujący w latach 901-937 książę Slavii. Ze względu na podpisany pakt o nieagresji z Królestwem nie atakował ich ziem. Od 919 zmagał się z coraz liczniejszymi napadami Normanów z Ulfsen na swoje ziemie na południu. Mimo to uznaje się że za jego panowania mieszkańcy wiedli spokojne życie. W 932 roku wprowadził reformę woskową i administracyjną. Wprowadził nowy system poboru podatku i określił zasady nadawania ziemi możnym. Zmarł zostawiając po sobie syna Grodołaza.

1709 Ukazało się pierwsze wydanie gazety w Srebrnym Rogu.
Pierwszy numer wyszedł 14 marca 1709 roku. Redaktorem był Albertyn Cynna mająca swe biuro na piętrze nad pubem „Białe Serce” na ulicy Branko w Srebrnym Rogu. Gazeta wychodziła aż do roku 1743. Gazeta składała się tylko z jednej stronicy z dwiema kolumnami. Cynna miała zamiar publikować jedynie doniesienia o sprawach zagranicznych. Gazeta ukazywała się najpierw co tydzień, by po roku 1720 ukazywać się co dziennie. Wraz z śmiercią redaktora, gazeta przestała się ukazywać. Historycy uważają ją za najstarszą gazetę w historii Teutonii.

1747 Urodził się Kryspin Derwan Gushall, hrabia Arahlen.
Polityk, reformator ustrojowy, doradca Wicekróla Fryderyka II. Był człowiekiem wszechstronnie w tamtym czasach wykształconym, studiował w Teutonii oraz Sarmacji. Malował portrety, grał na wiolonczeli, był znawcą w dziedzinie metalurgii i pozyskiwania metali z górnictwa. Powołał do życia radę handlu i izbę górnictwa. Reformy ustrojowe które wprowadzał, polepszyły status Nowej Teutonii. Zmarł w 1827 roku.

1907 W Sangrii rozpoczął się strajk producentów wina.
Masowy protest osób utrzymujących się z pracy przy produkcji wina na terenie Sangrii w marcu-czerwcu 1907. Jego bezpośrednim powodem był kryzys w branży winiarskiej związany z fatalnymi zbiorami w latach 1902-1903, a następnie nadprodukcją wina w dwóch kolejnych sezonach. Do tłumienia rozruchów użyto wojska, a liderów protestów aresztowała policja. Protesty wygasły samoczynnie w okresie jesiennym.

1928 Otwarto Ogród Zoologiczny w Złotym Grodzie.
Uchwałą magistratu z dnia 14 czerwca 1927 przyjęto decyzję o utworzeniu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Jego otwarcie dla publiczności nastąpiło 11 marca 1928 roku. Prowadzenie ogrodu powierzono Wincentowu von Falkon byłemu dyrektorowi i założycielowi ogrodu zoologicznego w Stolicy. Pierwszymi mieszkańcami ogrodu stały się zwierzęta z upadłego zwierzyńca Druzów oraz mniejszych menażerii.

Wykorzystano prace nw autorów :
Michael von Lichtenstein
Krzysztof St. M. Kwazi
Vladimir Ivanovitsš ik Lihtenštán
Gotfryd Slavik de Ruth
69J47M96.jpg
Książe Męcimir I na XV wiecznej grafice
j0vx5f5k.jpg
Typowa rampa załadunkowa na dworcu, w trakcie strajku producentów wina.
j64wBz64.jpg
Kryspin Derwan Gushall, hrabia Arahlen na obrazie z 1803 roku
Serduszka
9 954,00 lt
Ten artykuł lubią: Vladimir ik Lihtenštán, Andrzej Fryderyk, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Albert Jan Maat von Hippogriff, Albert Felimi-Liderski, Michał Pséftis, Timan Demollari, Prokrustes, Tomasz Ivo Hugo, Piotr III Łukasz, Susanne Delfina Kierkeller, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski, Ignacy Urban de Ruth.
Komentarze
Albert Felimi-Liderski
Jak zawsze podziękowania za włożoną pracę :)
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
A już się zastanawiałem co z Twoją serią „kartka z kalendarza”. Cieszę się że wraca :)
Odpowiedz Permalink
Prokrustes
Będę w najbliższym czasie kopał w historii Gellonii. Pozdrowienia dla wszystkich miłośników tego co się już zdarzyło.
Odpowiedz Permalink
Susanne Delfina Kierkeller
Kryspin, poza umiejętnym wprowadzaniem reform i erudycją, musiał być również miłośnikiem i znawcą historii mody...
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
@Albert Oj tam staram się tylko robić to co umiem, tak by innym się podobało :)
@AF A ostatnio nie było czasu na zabawę z Kzk, ale jestem dobrej myśli co do przyszłości serii :)
@Zombiakov Historia Teutoni- Gelloni jest pełna tragicznych kart; poodkrywajmy jej razem :)
@Delfina Za pewne tak było, za pewne :)
Permalink
Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski
Do kawki idealne. Jak zawsze miło się czyta. ;)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
@Juarez Cieszy mnie że umilasz sobie poranną kawę, tą lekturą :)
Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Tantiem komentarzowy, bo serduszkowy to za mało! :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
@ignac Ignacy dziękuję bardzo. Staram się pisać w prostych słowach o ważnych wydarzeniach ;)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.