Wieści z poligonu nr.21/2018

FVJKuj5V.png

Baza w Punta
Myśliwce F-16 E z bazy w Punta zakończyły, kolejną rotację w ramach „Misji stałego dozoru A-16” w Bazie Taktycznej na lotnisku- Awara.

Wielozadaniowe myśliwce F-16 E z Dywizjonu Myśliwskiego- Grupy Lotniczej „Szpony Gryfa” zakończyły dziś rano kolejną rotację w ramach Misji stałego dozoru operacyjnego A-16 w Bazie Taktycznej na wyspie Awara . Komponent 6 samolotów F-16 E stacjonował w bazie w dniach 12 lutego-05 marca br. Komponent lotniczy Książęcych Sił Powietrznych, stacjonuje na podstawie porozumienia zawartego w 2016 roku. Regulujący zasady obrony tego, obszaru operacyjnego przez rotacyjne komponenty Książęcych Sił Zbrojnych. Komponent tworzy kilkudziesięciu żołnierzy: pilotów, techników oraz specjalistów odpowiedzialnych za logistykę i łączność. Trzytygodniowe ćwiczenie było kolejną możliwością pilotów do wymiany doświadczeń, współpracy oraz wspólnego wykonywania zadań w ramach szkolenia lotniczego.


Baza w Anheim
22 lutego w Anheim zakończono oficjalnie ćwiczenie Cobra- 13, którego celem było potwierdzenie zdolności dowództwa Bazy; do planowania i kierowania operacjami specjalnymi w ramach misji stabilizacyjnej.


Cobra- 13 był nie tylko sprawdzianem możliwości Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych - SOCC (ang. Special Operations Component Command), ale także sprawdzianem dla sił zgromadzonych w ćwiczeniu, które zabezpieczały funkcjonowanie całego zgrupowania zarówno pod względem wsparcia dowodzenia i funkcjonowania stanowiska dowodzenia jak również pod względem wsparcia informacyjnego i logistycznego. Operatorzy sił specjalnych z dużym powodzeniem realizowali swoje zadania na wszystkich poligonach w Bazie w Anheim. Przygotowanie oraz przeprowadzenie ćwiczenia, bardzo wysoko ocenił wiceadmirał Tytus Aureliusz-Chojnacki. Wizytujący w tych dniach jednostkę, w miejscu stałej dyslokacji. Podczas ćwiczenia, funkcjonowaniu Mobilnego Modułu Stanowiska Dowodzenia, który znajduje się na wyposażeniu Bazy sił specjalnych w Anheim; mieli okazję się przyjrzeć m.in. Kanclerz- Konrad Jakub Arped-Friedman oraz Marszałek Senatu- Gauleiter Kakulski.( Towarzyszący panu wiceadmirałowi w jego wizycie ) Decyzja dotyczące certyfikacji wydana zostanie jeszcze w marcu tego roku, po przeanalizowaniu całości materiałów ćwiczenia przez zespół certyfikujący.


Baza w Cracoffi Przez pierwsze dwa tygodnie lutego nurkowie- minerzy i nurkowie inżynierii Książęcej Marynarki Wojennej szkolili się na zimowym zgrupowaniu poligonowym. Nurkując w tych warunkach, specjaliści od podwodnych zadań doskonalili swoje umiejętności.

W ramach dwutygodniowego szkolenia w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo - Kondycyjnym ćwiczono przygotowanie stanowisk nurkowych w warunkach zalodzenia akwenu, nurkowanie pod lodem, umiejętności zachowania orientacji w przestrzeni, czy zdolność radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych. Wiele godzin poświęcono na zagadnienia autoratownictwa i wzajemnej asekuracji podczas nurkowań parami. Nurkowie doskonalili zarówno procedury działania i współpracy, jak i umiejętność obsługi i wykorzystania specjalistycznego sprzętu nurkowego, minerskiego oraz narzędzi do wykonywania podwodnych prac inżynieryjnych. Sezon zimowy daje szansę na ćwiczenie prowadzenia działań w warunkach szczególnie utrudnionych, gdy tafla wody skuta jest lodem, a temperatura powietrza spada poniżej zera. Właśnie wtedy nurkowie z jednostek KMW, podczas corocznych zgrupowań, doskonalą umiejętności praktyczne ugruntowując nabytą wiedzę teoretyczną.
Poza godzinami spędzonymi na nurkowaniu, szeroko wykorzystywano możliwości bazy szkoleniowej prowadząc zajęcia kondycyjno - wzmacniające ogólną sprawność fizyczną niezbędną w tej specjalności. Szkolenie ukierunkowane było na przygotowanie nurków minerów i nurków inżynierii do wykonywania zadań w trudnych warunkach zimowych, przygotowując do wykonywania typowych zadań przeciwminowych i inżynieryjnych - zgodnie z przeznaczeniem poszczególnych zespołów i sekcji Grup Nurków Minerów i Grup Nurków Inżynierii. W szkoleniu udział wzięło ponad 80 specjalistów. Zabezpieczenie logistyczne i hiperbaryczne realizowane było w oparciu o Grupy Medycyny Podwodnej z Komendy Portu Wojennego w Cracoffi.


Baza w Zommerland W dniu 6 marca pododdziały dywizjonu artylerii rozpoczęły realizację pierwszego w tym roku szkolenia poligonowego prowadzonego na Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Zommerland.

Plan pierwszego w tym roku szkolenia poligonowego pododdziałów zawiera szereg przedsięwzięć ze szkolenie taktycznego, ogniowego oraz specjalistycznego, w ramach których artylerzyści doskonalić będą działanie obsad stanowisk dowodzenia, rzutów ogniowych oraz funkcyjnych pododdziałów zabezpieczających.
Po osiągnięciu wyznaczonego rejonu OSPWL, na zbiórce inaugurującej szkolenie. Dowódca dywizjon artylerii, przedstawił przebieg oraz zasadnicze cele szkolenia poligonowego. Po omówieniu warunków bezpieczeństwa przez przedstawiciela komendy poligonu, artylerzyści przystąpili do realizacji zaplanowanych zadań.
Już pierwszego dnia artylerzyści przemieścili się na pasy taktyczne ośrodka szkolenia poligonowego. W ramach zajęć taktycznych żołnierze doskonalili działanie obsług, drużyn i sekcji w działaniach taktycznych zgodnie z przeznaczeniem. Szkolenie umożliwiło dowódcom ocenę aktualnego poziomu wyszkolenia swoich podwładnych w działaniach, a także ich przygotowanie do strzelań artyleryjskich amunicją bojową zaplanowanych w kolejnych dniach szkolenia.


Baza Grodzisk: W czwartek 8 marca br. w światowym Dnia Kobiet. Panie pracujące w Sztabie Generalnym Książęcych Sił Zbrojnych i zaprzyjaźnionych instytucji, obejrzało spektakl pt. "W miłosnym uniesieniu" w Teatrze Narodowym w Grodzisku.

Dowcip, wdzięk, wspaniałe piosenki, doskonali aktorzy i nutka nostalgii towarzyszyły temu przedstawieniu. W rolach głównych wystąpili aktorzy Teatru : Michał Hucpo, Grażyna Juno, Daria Abrams, Łukasz Imno, Jacek Kusna.
Bezpośrednio przed spektaklem, w imieniu Szefa Sztabu Książęcych Sił Zbrojnych wiceadmirała Tytusa Aureliusz-Chojnackiego, zgromadzonych gości powitała oraz złożyła najserdeczniejsze życzenia z okazji święta kobiet major Mariusz Ergan a wszystkie Panie otrzymały słodki upominek, bukiet tulipanów oraz list gratulacyjny od Hetmana Wielkiego.
FOTOGALERIA
EWOSuA3P.png
3ve1PJ6l.jpg
AoAH32M7.jpg
HUMOR
F546l10Z.jpg
COŚ NA SPOCZNIJ
b7C728B9.jpg
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Julian Fer at Atera.
Serduszka
6 170,00 lt
Ten artykuł lubią: Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Albert Jan Maat von Hippogriff, Bartłomiej Czapka, Susanne Delfina Kierkeller, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Laurẽt Gedeon I, Daniel Szekeres, Helwetyk Romański, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Jack von Horn, Julian Fer at Atera.
Komentarze
Julian Fer at Atera
Panie Generale, świetna relacja :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
@JulianF Etam nic specjalnego, staram sie tylko pokazać że KSZ działa ;)ale dziękuję sierżancie za komplement :D
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.