Obserwator Sarmacki, Cudzoziemiec, 24.04.2018 r. o 18:31
Wyniki sondażu wyborczego — kwiecień 2018
Seria wydawnicza: Sondaże

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Zakończyło się badanie sondażowe przeprowadzone w dniach 20-23 kwietnia 2018 roku. Za niecałe 55 godzin rozpocznie się głosowanie, w wyniku którego obywatele Księstwa Sarmacji wyłonią pięciu posłów na Sejm LVI kadencji. Wybory te zapowiadają się mniej emocjonujące niż poprzednie, kampanii wyborczej praktycznie, na ten moment, nie ma, jednak redakcja Obserwatora postanowiła przeprowadzić sondaż i zbadać preferencje osób, które wzięły w nim udział.

N10ugy6a.jpg

Udział w badaniu wzięło 20 osób (26,32% uprawnionych), które łącznie zadeklarowały posiadanie 119 głosów wyborczych (42,81% uprawnionych). Wszelkie przedstawiane niżej wyniki sondażu odnoszą się do tych właśnie głosów.

Na wstępie informacja skąd pochodzili biorący udział w sondażu. Procenty odnoszą się do deklarowanych sił głosu z danych samorządów. Na uwagę zasługuje fakt, iż ponad 19% deklarowanych głosów (aż 23 głosy) nie zdecydowały się ujawnić z jakiego samorządu pochodzą. Pozostałe głosy rozłożyły się z grubsza po równo, przy czym wyraźnie lepiej reprezentowane są w badaniu Teutonia i Sclavinia, podczas gdy najsłabiej Baridas.

7uU44X4S.png

W badaniu skupiliśmy się jednak nie tylko na sprawdzeniu preferencji wyborczych naszego społeczeństwa, ale także zbadaniu oceny jaką Sarmaci wystawiają naszym politykom i polityce w ogóle, oraz jakim zaufaniem darzą startujących w wyborach kandydatów i komitety, które Ci reprezentują. Zacznijmy zatem od oceny ogólnej sarmackiej polityki.

6z3gX4sq.png
(kliknięcie w obraz spowoduje otwarcie jego większej czytelniejszej wersji)

Zapytaliśmy Was o ocenę sarmackiej polityki w ogóle, i poprosiliśmy by ocena mieściła się w skali szkolnej od 1 do 6. Otrzymana ocena to, trzymając się analogii do ocen szkolnych, mocne trzy na szynach. Raptem 2,85 punkta w skali do 6 to bardzo zły wynik, który wyraźnie pokazuje, iż sarmackie społeczeństwo negatywnie ocenia jakość i funkcjonowanie krajowej polityki. Wynik ten zaciekawił nas na tyle, że wkrótce, ale już po wyborach, zaproponujemy mieszkańcom wzięcie udziału w pogłębionym badaniu dotyczącym tego aspektu. Chętnie też przyjmiemy pomoc w tym zakresie, więc jeśli chcecie poznać tajniki sondażowego rzemiosła lub macie pomysły na ciekawe pytania odezwijcie się do mnie na priv.

Kolejne dwa pytania dotyczyły oceny koalicji i opozycji sejmowej z bieżącej, dobiegającej końca, kadencji Sejmu (LV kadencja). W obu przypadkach respondenci dość wyraźnie wystawili naszym aktywnym politykom sejmowym oceny negatywne, nieco przychylniej oceniając działania opozycji. Koalicja uzyskała pochwałę jedynie od 33% badanych, a z kolei aż 60% głosów stanowiły odpowiedzi negatywne. Nieco tylko lepiej wygląda to dla opozycji - 38% pozytywnych vs. 48% negatywnych i dwukrotnie większa (w stosunku do koalicji) grupa głosów neutralnych.

j5c317vK.png

0jSNi2YG.png

Czy z nowymi kandydatami wyborcy wiążą nowe nadzieje? Czy ufają im? Jak wypadają kandydaci z krótszym stażem wobec tych, których znamy od lat? Poprosiliśmy respondentów o określenie poziomu zaufania dla poszczególnych kandydatów, a następnie dodaliśmy do tego średnie zaufanie dla komitetu, który reprezentują (suma wyników kandydatów komitetu przez liczbę kandydatów na liście komitetu). Skala szkolna od 1 (nie ufam) do 6 (bardzo ufam). Jak to wszystko zatem wygląda? Sami zobaczcie.

pwN92uci.png
(kliknięcie w obraz spowoduje otwarcie jego większej czytelniejszej wersji)

B0264Ujp.jpg

I dobrnęliśmy do końca. Najważniejsza kwestia. Na kogo nasi respondenci planują oddać głos w nadchodzącym głosowaniu. Ciekawi? Nie będziemy dłużej trzymać Was w niepewności. Oto wyniki!

C11NjZg2.png

Trzeba powiedzieć dwie rzeczy. Taki rozkład poparcia sugeruje, iż komitet MDR zdobędzie 3 z pięciu mandatów sejmowych. I poniekąd wynikająca z tego druga rzecz... nie wierzymy w taki wynik. Wyniki całego sondażu wydają się sugerować, iż potencjalni wyborcy, jak i sami kandydaci jednego z komitetów konkurencyjnych wobec MDR zbojkotowali sondaż i nie wzięli w nim udziału. Mając to na uwadze przewidujemy, iż MDR może zdobyć faktycznie 2 mandaty, jeden z pozostałych dwóch komitetów również 2, a ostatni na placu boju 1. Ostateczny układ zatem, który powstanie będzie układem wymagającym powstania koalicji sejmowej - większej lub mniejszej. Trudno dziś jednak jednoznacznie wyrokować, który komitet ostatecznie zdobędzie ile mandatów skoro żadna kampania wyborcza się nie toczy, a jak widać nie każdy ma ochotę na zabawę w ciekawą narracyjną politykę w Księstwie Sarmacji. Ubolewamy nad tym, lecz wpływu na to nie mamy.

Ostatnia rzecz, którą chcemy Wam pokazać to badanie w jaki sposób przepływa elektorat w odniesieniu do poprzednich wyborów (LV kadencji). Na kogo głosowali wyborcy, którzy dziś wybierają powyższe komitety. To bardzo ciekawy materiał analityczny pokazujący, że nie ma w Sarmacji sztywnych bloków, i że wciąż jest duża grupa wyborców, którzy mając określone preferencje poprzednio dziś nie są jeszcze pewni swego wyboru.

G035cAIq.png

Na koniec pragniemy podziękować wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w sondażu. Gorąco zachęcamy do komentowania wyników, dzielenia się swoimi teoriami i przemyśleniami. Nie krępujcie się. Dziękujemy również wszystkim, którzy przebrnęli i wytrzymali lekturę do końca.
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Gotfryd Slavik de Ruth, Rihanna Aureliuš-Sedrovski.
Serduszka
9 363,00 lt
Ten artykuł lubią: Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Marceli z Ossolińskich Bordoński, David de Hoenhaim, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Albert Jan Maat von Hippogriff, Peter West, Henryk Leszczyński, Gotfryd Slavik de Ruth, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Bartłomiej Czapka, Helwetyk Romański, Krzysztof Czuguł-Chan, Tutmozis Grenlandzki, Piotr I Wielki, Guedes de Lima.
Komentarze
Marceli z Ossolińskich Bordoński
Bardzo ważny dla nas sondaż. Z jednej strony bardzo nas cieszy, że nas widać i że mamy szanse na działanie na większą skalę, no ale z drugiej też przypomina, że to duża odpowiedzialność i kredyt zaufania. (",)
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
Bardzo szkoda, że więcej osób nie wzięło udziału w sondażu. Ciekawe w jakim stopniu spełnią się powyższe wyniki :)
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Podoba mi się elektorat Głosu Pustego. W poprzednich wyborach głosowali na Głos Pusty albo... na głos pusty :D
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Za taki wkład pracy w ten sondaż, zasłużona dotacja i serce :)
Permalink
Cudzoziemiec 1
Może lepiej postawić pytanie o to jak ma kształtować się wizja polityki w Sarmacji: czy z otwartości na nowe pomysły i dania możliwości rozmowy na ten temat czy może w gronie długoletnich Sarmatow i tylko z tą wizja? Wiem jedno nie tylko ta ale inne gry na tym cierpią i pytanie-, czemu tak mało osób to czy tamto mnie osobiście bawi. Ja sam przestałem się tutaj udzielać i jak sobie zerkam grono stałych graczy czuje się najlepiej. Być może o to w tym chodzi a więc bawcie się dobrze Sarmaci.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.