Gazeta Hasselandzka, Eddard Noqtern, 06.05.2018 r. o 19:08
Hasseland w Sarmacji - okiem Hasselandczyka

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Uf5k445c.png

W
łaśnie dziś władze Królestwa Hasselandu ratyfikowały Traktat o włączeniu Królestwa Hasselandu w skład Księstwa Sarmacji. Kilka dni temu dokonał tego Sarmacki Sejm i Książę. Ostatnim etapem przed faktycznym zjednoczeniem będzie tygodniowy okres oczekiwania zanim Traktat ów wejdzie w życie.

Ale zanim do tego dojdzie chciałbym się zastanowić nad kilkoma kwestiami: dlaczego doszło do połączenia naszych państw, jak przebiegał proces zjednoczenia, co to oznacza dla Sarmacji i Hasselandu w przyszłości, a także jak ta przyszłość będzie prawdopodobnie wyglądać.

OA0go4FA.jpg
Herb Królestwa Hasselandu na tle królewskiego proporca

O
połączeniu z silniejszym mocarstwem Hasselandczycy myśleli już od wielu lat. Nasze zdanie bazujemy na opinii, iż lepiej stanowić mniejszą, być może mniej znaczącą część większego organizmu, niż samodzielnie egzystować w poczuciu nędzy i upadku.

Próbowaliśmy z Bialenią - niestety piękny i owocny sojusz skutkujący wybuchem aktywności i wydarzeń upadł po powstaniu wzajemnych sporów. Kolejna próba zwana Konfederacją Amicitia również padła - wtedy zrozumieliśmy że nie ma sensu łączenie się z mikro-mikronacjami, gdzie decyzje zapadają tylko zdaniem jednej osoby. Postanowiliśmy wrócić więc do korzeni - po burzliwej dyskusji wewnętrznej zwróciliśmy się z prośbą o rozmowy z Księciem Sarmacji. Reszta to już tylko historia...

sEtM2g51.png
Stowarzyszenie Hasselandu z Bialenią zakończyło się niepowiedzeniem.

C
hociaż przyznać muszę, że sama akcja trwała naprawdę długo. Od rozpoczęcia negocjacji, do ratyfikowania Traktatów minęło dobre kilka miesięcy. Nie chce rozpoczynać przygody z nową Sarmacją od krytyki, ale... ale nie każdy może być tak zdeterminowany jak my Hasselandczycy. Kiedy przebiega tak ważny proces jak inkorporacja władze powinny działać sprawnie i szybko. Nie często bowiem chyba mikronacje łączą się ze sobą? A plusy takiej fuzji są naprawdę wielkie.

No dobrze, ale właściwie jakie są te plusy? Nowi, doświadczeni obywatele. Nowe spojrzenie na problemy. Nowe możliwości dla mieszkańców - znudzeni starym życiem, mogą spróbować swoich sił w nowej prowincji. Nowe wydarzenia. Więcej aktywności. Więcej mieszkańców. Więcej powodów, dla których warto dołączyć do Księstwa Sarmacji. A na co liczy Hasseland? W zasadzie na to samo. Liczymy, że chociaż kilku Sarmatów postanowi zamieszkać w Królestwie. Mamy nadzieję, że i nowi obywatele postawią u nas swoje pierwsze kroki. Wykorzystamy lepszą infrastrukturę i większe możliwości systemowe. Można więc powiedzieć, że obie strony na pewno na połączeniu skorzystają.

h52OLhUd.jpg
Miasto Stołeczne Angemont - port handlowy w stolicy Królestwa Hasselandu

N
a koniec chciałbym pokrótce przedstawić plany Hasselandczyków na następne tygodnie.


Przede wszystkim musimy uregulować z władzami Sarmacji wszelkie sprawy systemowe, administracyjne i prawne: założyć miasto w systemie, dopilnować spraw systemowych, przygotować wszelkie potrzebne opisy i działy.

Po drugie będziemy ustalać nowe prawodawstwo: czas na nową Konstytucję, odpowiednią dla naszego nowego statusu i położenia. Zmian wymagać będę też wszystkie ważniejsze ustawy jak Ordynacja Wyborcza, czy ustawa o obywatelstwie. Część z nich trafi zapewne do archiwum na tyłach Muzeum Hasselandzkiego.

Ostatecznie nie zapomnimy o zapoznaniu się z całą Sarmacją i wszystkimi jej prowincjami. Liczymy na wizyty Księcia, Kanclerza, a może i dowódców pozostałych samorządów. Postaramy się o założenie Gazety Hasselandzkiej, gdzie cyklicznie będziemy informować o Hasselandzie, naszej historii, geografii, sytuacji politycznej, czy miastach. Chcemy zarówno poznać dobrze Sarmację, jak również pragniemy, aby Sarmacja poznała nas.
Serduszka
22 020,00 lt
Ten artykuł lubią: Krzysztof Czuguł-Chan, Marceli z Ossolińskich Bordoński, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Cudzoziemiec, David de Hoenhaim, Susanne Delfina Kierkeller, Helwetyk Romański, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Albert Jan Maat von Hippogriff, Tomasz Ivo Hugo, Sorcha Raven, Piotr de Zaym, Laurẽt Gedeon I, Incisive, Bartłomiej Czapka, Bajtuś Bajtuś, Guedes de Lima, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz, Daniel January von Tauer-Krak, Łukasz Kwiatkowski, Severin Verwaltung-Esteladio, Mateusz Zaborowski.
Komentarze
Eddard Noqtern
Jako, że to mój debiut w roli redaktora w Sarmacji proszę o wyrozumiałość ;). Wszelkie opinie o artykule będą mile widziane i jak najbardziej pożądane. Zapraszam do dyskusji i/lub zadawania pytań. :D
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
To z całą pewnością bardzo ważne wydarzenie dla obu stron, choć jedna strona [sarmacka - przyp. autora] może tego nie doceniać.

Przyłączenie Hasselandu może stać się punktem zwrotnym, bo pojawia się znacząca siła, zarówno osobowa, jak i ideowa. Oto ożywczy powiew świeżego powietrza, niby otwarcie okna zimą po czterodniowym melanżu w kawalerce ze ślepą kuchnią. Rychłe zaburzenie silnie spolaryzowanej sceny politycznej, bo powiew świeży, ale doświadczony. Pytanie tylko czy to wykorzystamy jako dźwignię, by ruszyć zmurszałą Sarmację i pchnąć ku dawnej świetności, czy poczekamy aż zapał Hasselandczyków wypali się, odbijając nieustannie od ściany nieaktywnego sarmackiego społeczeństwa, i będą gnuśnieć razem z nami.

Wiadomym jest, że w nadchodzących miesiącach onieśmielająco aktywni, bo muszą się usadowić w nowym otoczeniu. Może tchnie to trochę życia i w Sarmatów. W końcu jak coś się dzieje, to tych stojących pod ścianą z rękami w kieszeniach widać najbardziej, więc będzie wstyd. Pytanie tylko na ile się jeszcze tym przejmujemy.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Doskonały moment przed nami. Wkrótce święto 16 Rocznicy powstania Księstwa Sarmacji. Będziemy je świętować razem! Najbliższe dni to dużo pracy, z obu stron. Działamy. Witajcie, raz jeszcze.
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Cytuję:
Chociaż przyznać muszę, że sama akcja trwała naprawdę długo.[...]Kiedy przebiega tak ważny proces jak inkorporacja władze powinny działać sprawnie i szybko.
Taki urok demokracji. A poza tym gdy się człowiek śpieszy...
Cytuję:
a może i dowódców pozostałych samorządów
Chyba przywódców? :D My zwykle nazywamy ich namiestnikami ;)

Witamy po raz kolejny! Czekam na więcej artykułów i podpisuje się pod komentarzem @piwniczak
Odpowiedz Permalink
Eddard Noqtern
@RemigiuszL
Ja bym to nazwał urokiem biuro- a nie demo-kracji. :P Ale nie nie narzekam już. :D

No, właśnie nie wiedziałem jak to ująć. W takim razie namiestników.

@RCA
WKM, Kiedy dokładnie wypada 16. rocznica Sarmacji?
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
25 maja
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
Witam serdecznie Was :) Z miłą chęcią odwiedzę i zapoznam się z Hasselandem, a kto wie - może wybuduję tam swój dom letni, do którego będę mogła udać się na urlop?

I wiadomo - powiew świeżości, to pewnego rodzaju tchnienie nowego życia w Sarmację. Mam nadzieję, że i Sarmaci ożywią się!
Odpowiedz Permalink
Sorcha Raven
Witam miło, jeśli macie dużo lasów, to chętnie wybiorę się na zbieranie darów natury :)
Odpowiedz Permalink
Piotr de Zaym
Mamy i lasy, i góry - i przepiękne, europejsko-azjatyckie krajobrazy. Bo Hasseland to "azjatyckie" Razuri, "zeuropeizowane" przez Hasselandczyków. Brzmi to może trochę niejasno - opiszę więc wkrótce.
Odpowiedz Permalink
Paulus Buddus
Witaj Eddardzie!

Cieszę się, że udało się włączenie Hasselandu! Jako były obywatel tego Państwa miło widzieć Twoje zaangażowanie!
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Bardzo miło się czyta tego wstępniaka. mam nadzieję, że wkrótce pojawią się inne, a Hasseland będzie traktowany przez Sarmatów jako wolny kraj.

Tak samo wolny jak Baridas, który w Sarmacji funkcjonuje na prawach prowincji, ale prowincją nigdy nie był i nie będzie!
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Chcieliście wolnego Baridasu, a póki co wychodzi Wam opóźniony...
Odpowiedz Permalink
Paulus Buddus
A coś się zmieniło od mojego odejścia? Separastyczny Baridas? :D <3
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
Ino Sclavinia! <3
Odpowiedz Permalink
Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz
Witajcie w Sarmacji!
Naprawdę dobry artykuł! :-)
Odpowiedz Permalink
Eddard Noqtern
Dzięki za uznanie! :D Takie pytanie - co tak właściwie daje tytuł "artykuł na medal"?
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
@Enoq Prestiż
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Kiedyś związane było to bezpośrednio z gratyfikacją finansową. Teraz stanowi bezsensowny byt pozostawiony w tej postaci przez jednego z kanclerzy.

Art. 12. Ustawy o finansach publicznych artykułom >=10 serc (Artykuł na Medal >= 12 serc) przyznaje nagrody.
Odpowiedz Permalink
Susanne Delfina Kierkeller
Gratuluję artykułu i szybkiej aklimatyzacji.

Życzę powodzenia w kształtowaniu Hasselandu wewnątrz i z Księstwem Sarmacji, jak sądzę, czytając do tej pory – nie zabraknie dobrej narracji bazowanej na dotychczasowym dziedzictwie i nowej stymulacji. Pozostaje mieć nadzieję, iż aktywność będzie się utrzymywać i wprowadzi coś ożywczego do KS, zgodnie ze słowami JO Czuguł-Chana.
Odpowiedz Permalink
Piotr de Zaym
Postaramy się wprowadzić coś ożywczego :)
Odpowiedz Permalink
Łukasz Kwiatkowski
Chętnie zapoznam się z Hasselandem i zajrzę do niego jako prowincji.
Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Chyba mam już wybrany kierunek na wakacje :D
Cieszę się że w końcu doszło do zjednoczenia.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.