Obserwator Zagraniczny - Wydanie #2
Seria wydawnicza: Obserwator Zagraniczny

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
dxm2YJln.jpg
Cytuję:
W
ydanie drugie serii wydawniczej Obserwator Zagraniczny pisanej w stylu biuletynu informacji zagranicznych na łamach czasopisma Obserwator Sarmacki.
W ten piątek czekają na nas takie tematy jak:
 • Wspólne forum Nordaty
 • Republika Bialeńska - historia najnowsza upadku, powstania, upadku i jeszcze raz powstania
 • Obrady Rady Państwa XV Kadencji w Monarchii Austro-Węgierskiej
 • Wybory na Premiera Rządu Królewskiego w Królestwie Dreamlandu
Zapraszamy do czytania!

Wspólne forum Nordaty

Od 9 sierpnia 2018 roku funkcjonuje wspólne forum Nordaty - Republiki Bialeńskiej, Federacji Brodryjskiej i Unii Trzech Narodów. Z inicjatywą wyruszył Hewret von Thorn, który, dzięki swoim doskonałym umiejętnościom hakerskim informatycznym, połączył trzy fora.

Pomysł zrodził się, gdy trzeba było podratować trzy państwa pod względem aktywności. Połączenie forów bardzo szybko sprawiło, że obywatele zaczęli się często udzielać w dyskusjach innych nacji, co dało podwaliny do budowania większej i wydajniejszej aktywności na terenie wszystkich krajów.

Przez chwilę Republika Bialeńska została usunięta z forum Nordaty, ale po kilku godzinach znów ją przywrócono. Aktualnie trwają prace organizacyjne i strukturalne, by zabezpieczyć je przed zewnętrznymi lub wewnętrznymi atakami, a także wprowadzić stary design: obrazki zamiast rang, posortowanie rang w kolejności najważniejsze - najmniej ważne i wiele, wiele innych.

Jeżeli ktoś chciałby zajrzeć, proszę bardzo. *KLIK!*

Republika Bialeńska - historia najnowsza upadku, powstania, upadku i jeszcze raz powstania

A w Zielonej Republice dalej marazm. Od maja w Bialenii panuje bardzo niska aktywność: posty nie są pisane codziennie, obywatele nie palą się do udziału w inicjatywach czy tworzenia ich, tylko przyglądają się powolnemu rozkładowi lub próbują przyspieszyć upadek.

Gdy państwo zaczęło upadać, następnym Prezydentem po Antonim Kacperze Burbon-Contim był Mardred von Salvepol-Nova Vita. To właśnie za jego kadencji rozpoczął się mniejszy spadek aktywności. Gdy 23. Prezydent otrzymał dość sporo obowiązków w realnej pracy, oddał władzę Wiceprezydentowi - Michaelowi Wolferine'owi.

Przejął on władze w momencie największego osłabienia aktywności pośród narodu. Niestety, jego rządy w sprawie poprawy zaangażowania obywateli w państwo nie były udolne, choć stworzył lub pociągnął dalej wiele inicjatyw, m.in. I Igrzyska Bialeńskie, Tour de Bialenia autobusem.

12 lipca Hewret von Thorn zbrojnie zajął fotel Prezydenta w Pałacu Prezydenckim, jednocześnie uwięził w więzieniu wolnogradzkim Tadeusza Krasnodębskiego, Michaela Wolferine'a i Elżbietę Kaczmarek. Stworzył on też Rząd Tymczasowy i rządził z Iwanem Pietrowem oraz kilkoma innymi osobami do 17 lipca.

17 lipca Rząd Tymczasowy upadł i władzę przekazano do Jana Lubomirskiego-Dostojewskiego - ówczesnego Marszałka Parlamentu XXXVI Kadencji. Okazało się jednak później, iż nie złożył on wymaganej przysięgi.

14 sierpnia 25. Prezydent Republiki Bialeńskiej ogłosił jej upadek, a ziemiami zaczął się targować z Księstwem Sarmacji oraz Federacją Brodryjską. Odrzucił on jednak stanowczo propozycję Księstwa, a oddał on wyspę Bialenia i Anatolia do Federacji.

Księstwo nadało mu status persona non grata (owy Jan był ambasadorem RON w Sarmacji) oficjalnie z powodu działalności sprzecznej z pełnioną rolą. Niektórzy tworzą jednak teorie spiskowe i mówią, iż nie tylko działania nieodpowiednie z rolą dyplomaty były powodem do wydalenia go z Ambasady Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Republika Suderlandu, a dokładnie Senat w trakcie obrad, również uznała go za persona non grata i zablokowała mu dostęp do forum.

Jednakże później odwołano całą akcję z oddaniem Valhalli Zachodniej do Brodrii, a forum dyskusyjne Republiki wznowiło swoją pracę, blokując konto Jana Lubomirskiego-Dostojewskiego. Gabinet Prezydenta powołał Komitet Obywatelski w składzie:
 • Hewret von Thorn
 • Tadeusz Krasnodębski
 • Elżbieta Kaczmarek
 • Antoni Kacper Burbon-Conti

Aktualnie prowadzona jest powolna aktywizacja Bialenii. Życzymy najlepszych lotów, Bialeńczycy!

Obrady Rady Państwa XV Kadencji w Monarchii Austro-Węgierskiej

Od 30 lipca obraduje Rada Państwa XV Kadencji w Monarchii Austro-Węgierskiej. Podczas posiedzenia Rady wybrano nowego JCiKM: Franciszka Leopolda znanego również jako Xavery, a także rozpoczęto wybory na premiera.

Na początek wszyscy zebrani złożyli przysięgę, a następnie zaczęli zbierać kandydatury na Przewodniczącego Rady Państwa (premiera). Wygrał Wiktor Toghon at Atera, który poprowadził dalszą część obrad.

Podczas dalszych rozmów przyjęto ustawę o szlachectwie, później odbyło się wotum zaufania dla rządu Wiktora Toghon at Atera. Niestety, nie zebrano wymaganej liczby głosów, więc musiano ominąć wotum zaufania i przejść do wyborów na cesarza.

Zgłoszono JW Franciszka Leopolda, który wygrał głosami Rady i został Jego Cesarską i Królewską Mością. Wygłosił on też Mowę Tronową.

Życzę najlepszych lotów, WCiKM!

Wybory na Premiera Rządu Królewskiego w Dreamlandzie

W wyborach na Premiera Rządu Królewskiego, które miały miejsce od dnia 30 lipca do 12 sierpnia 2018 roku, przeciwko sobie stanęli: Florian von Stettin oraz Aluś de la Ciprofloksja. Obaj kandydaci walczyli bardzo zacięcie, ale wygrać musiał tylko jeden.

Kampanię pierwszego kandydata można przeczytać tutaj. Drugi kandydat wolał jednak opowiedzieć się za dawnym, polskim powiedzeniem: Bić kurwy i złodziei i przywrócić wolność w Dreamlandzie. Umieścił je wraz ze zgłoszeniem.

Frekwencja wyborcza wynosiła 68.97%. Do urn wyborczych przyszło aż 20 z 29 uprawnionych. Przedstawiamy wyniki, które oficjalnie zostały złożone 12 sierpnia:
 • Florian von Stettin - 10 głosów (50% wszystkich głosów ważnych)
 • Aluś de la Ciprofloksja - 6 głosów (30% wszystkich głosów ważnych)
 • Głos przeciw wszystkim kandydatom - 3 głosy (15% wszystkich głosów ważnych)
 • Głos obojętny - 1 (5% wszystkich głosów ważnych)

Natomiast tak uplasowało się to w poszczególnych prowincjach:
 • Domena Królewska - 5 uprawnionych zagłosowało
 • Zjednoczone Królestwo Furlandii i Luindoru - 10 uprawnionych zagłosowało
 • Królestwo Scholandii - 5 uprawnionych zagłosowało

  Wówczas Florian von Stettin złożył podziękowanie dla swoich wyborców.

Życzymy wszystkiego najlepszego nowemu Premierowi Rządu Królewskiego!

Do następnego piątku, czytelnicy!
/-/ Michael Wolferine
Redaktor działu Zagranica w Obserwatorze Sarmackim
Zarządca serii wydawniczej Obserwator Zagraniczny
Serduszka
9 331,00 lt
Ten artykuł lubią: Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Cudzoziemiec, Severin Verwaltung-Esteladio, Julian Fer at Atera, Stanisław Mostowicki, Kamiljan de Harlin von Wespucci, Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Laurẽt Gedeon I, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz, Adam Jerzy Piastowski, Ferdynand Dugosz.
Komentarze
Ludwik Tomović
Ciekawe podsumowanie!
Odpowiedz Permalink
Michaił von Hippogriff-Vovkulak
Poprawka: Suderland nie zablokował JLD dostępu do forum. Mój błąd.
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Zacny kawałek dobrej informacji :)
Odpowiedz Permalink
Stanisław Mostowicki
No i takie czasopismo to się miło czyta! Czekam na więcej.
Permalink
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
@MichaelWolferine do godziny po publikacji (a czasami do 3, zależy od sytuacji), można zedytować artykuł. Później trzeba wnioski składać lub zostawić jak jest :D
Odpowiedz Permalink
Michaił von Hippogriff-Vovkulak
@AFvTD Ja wiem, ja wiem, ale się spóźniłem.
Edycja mi przeminęła, komentarz musiałem dla jasności dać. Ale jest hiperlink.
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Ciekawa dłubanikna, a błędy są domeną tych co pracują. Nie da się ich ustrzec :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.