Szyfrowanie: Ptaki latają kluczem

Specyfika a raczej jedna ze specyficznych cech wszelkich sił zbrojnych, armii, wojska polega na przepływie informacji. Przepływ owy jest w dużej mierze uwarunkowany zadaniami jakie stoją przed wojskiem tj. Wszelkiego rodzaju operacje strategiczne, humanitarne czy też zwykła korespondencja pomiędzy danymi jednostkami. Oczywistym wydaje się fakt iż ze względu na wyżej wymienioną specyfikę działań, przesyłane informacje nie mogą być ogólnodostępne, chociaż nie tyle ogólnodostępne co musi zaistnieć szereg zmiennych które uniemożliwią odczytanie takiej informacji osobom trzecim, a taką funkcję spełnia szyfr.

Historia uczy nas że wojny nie wygrywa ten kto ma więcej wojska, lecz ten kto lepiej wykorzysta sytuację to raz, dwa ten kto ma informacje. Informacja właśnie jest swego rodzaju siłą napędową rozwoju, siłą z którą trzeba się liczyć oczywiście pod warunkiem odpowiedniego wykorzystania.

Oczywiście istnieją bardziej pokojowe zastosowania szyfrów a samych szyfrów jest tyle ile pomysłów, co znaczy tylko tyle że w tej jak i praktycznie każdej innej dziedzinie ogranicza nas nasza własna wyobraźnia.
Ale jak to w zasadzie działa? Zależy od stopnia skomplikowania szyfru np. Szyfr Bifid w swej prostocie banalny wręcz arogancki ale w niektórych sytuacjach zaskakująco skuteczny. Bazuje on na odpowiedni przygotowanej tabeli/ szachownicy:

94ba1fbf4c601ca2246b1cdaaf067b48.png
Przykładowo chcemy zaszyfrować słowo: "Sarmacja" używamy więc szachownicy czego efektem jest ciąg cyfr: 43 11 42 32 11 13 24 11
W pierwszym etapie szyfrowania szyfrem bifid współrzędne liter tekstu jawnego zapisywane są nie w wierszu, ale w kolumnach:
4 1 4 3 1 1 2 1
3 1 2 2 1 3 4 1
Następnie cyfry szyfru przepisuje się z tabeli poziomo w jeden wiersz, dzieli na dwucyfrowe grupy i przy pomocy tej samej szachownicy zamienia ponownie w litery otrzymując tekst zaszyfrowany:
41 43 11 21 31 22 13 41

Czyli otrzymujemy:

QSAFLGCQ

Drugi etap szyfrowania usuwa związki między parami cyfr i zaszyfrowanymi literami co utrudnia odkodowanie zaszyfrowanej wiadomość... w końcu taki jest cel każdego szyfru.
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz, Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
5 863,00 lt
Ten artykuł lubią: Antoni Kacper Burbon-Conti, Michaił von Hippogriff-Vovkulak, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Cudzoziemiec, Laurẽt Gedeon I, Aaron Nerling, Krzysztof Czuguł-Chan, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz.
Komentarze
Antoni Kacper Burbon-Conti
Trochę przypomniały mi się harcerskie czasy i zabawa w szyfry przy tym artykule...

Trzeba przyznać, że trzeba się trochę nastarać, żeby prawidłowo odszyfrować dłuższy tekst, a sam z chęcią wziąłbym udział w takiej zabawie. ;)
Odpowiedz Permalink
Michaił von Hippogriff-Vovkulak
Enigma level mikronacje?
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Szachownica Polibiusza? Myślałem, że KSZ jest chociaż na poziomie szyfru Cezara ;)
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
@RemigiuszL kaksiąkażękace kasikały kazbrojkane kasą kadukażo kabarkadziej kazakaakawankasokawakane kaw katekamakacie kaszykafrokawakania!
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Szyfy to jedna z ciekawszych zabaw w KSZ i jak widać przy tym nie da się nudzić ;)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.