Park Stołeczny, Józef Sowiński, 09.12.2018 r. o 20:58
A za ścianą wielka gra...

6epllJNk.png
Szanowni Sarmaci!

W ten weekend przychodzi mi przemówić do Was ze stanowiska prezesa partii PRH po raz drugi- czy to dobrze, czy też nie ocenicie sami... Wybaczcie również to, że używam loga gazety Rozwój pomimo tego, że nie publikuje artykuły z instytucji partyjnej a w Parku Stołecznym- chcę przez to przybliżyć Wam ideę gazety oraz zachęcić do wsparcia finansowego partii, która cały czas rozwija się dla WAS i chce być przez gazetę BLIŻEJ WAS Cegiełki czekają!
qo62bJSA.png

Po krótkim apelu wróćmy do sprawy, której chce poświęcić artykuł: wyborze Kanclerza Księstwa Sarmacji. Jak wiecie, w związku ze zmianą prawa wyboru kanclerza, będącego zarazem przywódcą rady ministrów, od tej kadencji będzie dokonywał Sejm. Jako świeżak w sarmacji nie wypowiem się na ten temat... Chciałbym jednak zwrócić uwagę na coś innego: Sejm (o ile sytuacja się nie zmieni) będzie miał wybór pomiędzy dwoma kandydatami. Postaram się przybliżyć Wam ich osoby oraz programy.

Pierwszym kandydatem, który zgłosił się 6 XII na stanowisko Kanclerza Księstwa Sarmacji okazał się Peter West. Przybył on do Sarmacji 12 XII 2015 roku (z tego względu już dzisiaj PRH składa Panu- o ile Pan to czyta- serdeczne życzenia z okazji Sarmatnicy!). Obecnie sprawuje funkcje posła i wicemarszałka w sejmie, burmistrza Harz oraz przewodzi Sarmackiej Partii Ludowej. Jego główne postulaty to:
1. Uporządkowanie uprawnień miast- tak, jakby nie mogły zrobić tego same samorządy, i gdzie system w miarę możliwości sam się reguluje oddolnie.
2.Przeprowadzenie spisu powszechnego, którego celem jest wykazanie struktury etnicznej Sarmatów[przyp. autora],
3. Uporządkowanie zagranicy. Jasne wytyczne dla ambasadorów,
4. Uporządkowanie Kancelarii Rady Ministrów, czyli tzw. zapychacz programowy (czyt. nie masz o czym pisać i co robić? zmień parę działów!)
5.Wprowadzenie zasady, iż każda niejasność prawna jest rozstrzygana na korzyść obywatela- z czym wyjątkowo Partia Rozwoju zgadza się.
6. Promocja KS- no cóż... szczegółów w programie nie widać.
7. Dyskusja na temat siły samorządów i ewentualnego wprowadzenia systemu federacyjnego w Księstwie- pozwolę się nie odnieść do tego.
8. Rozpoczęcie dyskusji prezydenckiej- i punkt dla republikanów! Brawo! Okazuje się że West chce zamienić Księcia w Prezydenta...
9. Wydłużeniem czasu zmiany w publikowanych artykułach- podobnie jak w pkt 7...
10. Stworzenie programów dofinansowań- nic o szczegółach...
11. Przejrzenie i ewentualnie zmiany podatkowe- kolejny zapychacz.
12. Współpraca z Sejmem- bo jak wiadomo kanclerz bez sejmu się nie obejdzie... czy jakoś tak.
Program jak program- mógł być lepszy, mógł być gorszy. Przyjrzymy się teraz proponowanemu składowi Rady Ministrów szacownego Westa:
-Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Albert Jan Maat- osoba znana z jego radykalnie lewicowych poglądów, republikanin, zamieszkały w Sarmacji od listopada 2017 roku, obecnie przewodniczący Socjalistycznej Partii Sarmacji. . Osoba dosyć aktywna w KS. Jeśli nie braknie mu sił może się okazać realnie aktywną osobą w rządzie Pana Westa.
-Minister Finansów - Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz- również sprawujący funkcje ministra sprawiedliwości w obecnym rządzie Erika von Hohenburg. W Sarmacji od Maja 2018 roku. Obecnie jeśli się nie myle na urlopie świątecznym (?).
I wreszcie wisienka na torcie składu: Alex Joe! Przybyły do Sarmacji 8 XII 2018 roku, Pierwszy sekretarz PARTII WIELOREFLEKSYJNEJ oraz jak sam o sobie pisze:
Cytuję:
Filozof pierwszego pokolenia, Myśliciel pierwszego pokolenia,
Polityk i Dyplomata pierwszego pokolenia
Osoba bez obywatelstwa w rządzie Księstwa? No może uda mu się jakoś je otrzymać przed końcem kadencji obecnego.


Także umiarkowaną lewą stronę polityki reprezentowaną przez Westa mamy chyba z grubsza omówioną- zerknijmy więc na prawo. Tutaj jako kontrkandydat Westa wystąpi znany wszystkim Sarmatom obecny Kanclerz Księstwa Sarmacji oraz Minister Finansów i Gospodarki w rządzie Erik Otto von Hohenburg. W tej kadencji startuje z ramienia naszej Partii Rozwoju. W Sarmacji od sierpnia 2017, zamieszkały obecnie w Hasselandzie. Wszyscy znamy go przede wszystkim z wytrwałości z jaką prowadził rząd pomimo zaniku aktywności większości ze swoich ministrów- no cóż... Kogo mógł tego do rządu dobrał. Cytując jego słowa:
Cytuję:
czy można karać kogoś za coś czego się nie zrobiło? Nie jest moją winą brak aktywności moich ministrów, a to że akurat ich dobrałem do współpracy... To już inna kwestia i przymus chwili [przyp.autora]

Starając się o reelekcję nasz kandydat zapewnił sobie silną pozycję startową i zaplecze polityczne. Obawiając się powtórki z rozrywki, a także podzielając poglądy Partii Rozwoju przystąpił do Nas.

Jego program na kolejną kadencję znajduje się pod tym linkiem. Przytoczymy tylko jego najważniejsze założenia i postulaty oraz zapraszamy do lektury pełnej wersji!
1. Aktywna polityka zagraniczna.- tutaj w porównaniu z Westem pan Erik podał szczegóły jej prowadzenia.
2. Aktywizacja nowych i starych Sarmatów.
3. Współpraca międzysamorządowa oraz kulturalno-naukowa.


Pomimo mniejszej "obszerności" postulatów w większości pojawiają się konkretne działania zmierzające do ich wypełnienia. Musi wziąć pod uwagę również fakt, iż Erik von Hohenburg jest już osobą doświadczoną na tym stanowisku. Pomimo przekorności losu doprowadził swoją kadencję do końca- czy zostanie na drugą? O tym zadecydują posłowie.

A jak z jego ministrami?


Myśląc o aktywnym rządzie Pan Erik zadbał o zaplecze polityczne- ma je stanowić Partia Rozwoju. Po prawdzie jak w tytule, za ścianą w kuluarach i w sztabie partii są prowadzone zażarte dyskusje kto, gdzie, na co i po co by w ten sposób dojść do wybrania najlepszej dla Sarmacji drogi i osób, które ją poprowadzą lecz sam Kanclerz dzisiaj wstępnie proponuje 4 ministerstwa i cztery osoby:

Erik Otton von Hohenburg — Kanclerz oraz Minister Spraw Wewnętrznych.

Józef Sowiński — Minister Spraw Zagranicznych oraz Podkanclerzy.

Januszek Pałasz
— Minister Kultury

Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz — Minister Sprawiedliwości.

Dwóch z wyżej wymienionej listy przedstawiłem wcześniej. Innych nie będę póki sytuacja nie wykrystalizuje nam pewnych wiadomości. A tymczasem za ścianą wielka gra, jak pionki na szachownicy- każdy rolę ma...
k6gwcxo0.png

Post Scriptum
Artykuł starałem się przygotować jak najbardziej obiektywnie i z dziennikarskiego punktu widzenia- jeśli mi nie wyszło: sory taki mamy klimat ;), ale jeśli chcesz to zmienić dołącz do redakcji Rozwoju i pisz dla Nas artykuły polityczne, społeczne, gospodarcze, o tematyce centralnej lub samorządowej- z chęcią je opublikujemy a za dobrze wykonaną pracę zapłacimy!
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Filip I Gryf, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini.
Serduszka
6 680,00 lt
Ten artykuł lubią: Andrzej Swarzewski, Laurẽt Gedeon I, Filip I Gryf, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Erik Otton von Hohenburg, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Severin Verwaltung-Esteladio, Joanna Izabela, Jakub Norbert Führlitz, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini.
Komentarze
Filip I Gryf
Pięknie przedstawione. Oby wygrał lepszy (czyli nasz :-) )
Odpowiedz Permalink
Kristian Arped
Popracujcie tylko trochę nad formatowaniem artykułu, bo kłuje w oczy ;)
Odpowiedz Permalink
Jakub Norbert Führlitz
Ciekawy artykuł.
Odpowiedz Permalink
Józef Sowiński
@KriVersen Mea culpa... Biję się przez to w pierś i obiecuje poprawę.
Odpowiedz Permalink
Jan Grimknur
@KriVersen to formatowanie artykułu to jest porażka już w samym tym edytorze. Ja zazwyczaj piszę w jakimś prostym notatniku, później kopiuj - wklej i... Na koniec poprawianie wszystkiego po kilka razy... Dłamat.
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@Grimknur ale przecież to normalny sposób pisania tekstów do internetu :o
Odpowiedz Permalink
Jan Grimknur
@AF to nie jest normalne, że czasami dwa odstępy to jeden odstęp, a rozszerzenie okna edycji zmienia całe formatowanie. :D Ja już się nauczyłem, że jeśli coś pisać, to pod żadnym pozorem nie można zmieniać wielkości edytora, ale i to nie gwarantuje sukcesu.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.