Siekanka - z czym to się je? odc. 1

I8LQb0V7.png
W ostatnim przypływie dobrotliwości administracja techniczna NIA wyraziła swoją łaskawą zgodę na urozmaicenie jadłospisu Sarmatów. Tym razem na stoły wszystkich, z okazji akcji odbudowy Biblioteki Narodowej, trafi pożywna siekanka w sosie wieloskładnikowym, tradycyjne danie wandejskie wywodzące się z Genosse-Wanda-Stadt. Jak to jeść i przyrządzić? Czym doprawiać i popijać? W świat pożywnej siekanki wprowadzi was wasz kulinarny przewodnik "Komendant Krystyna życzy smacznego".

W swoim planie mamy całą serię artykułów o tematyce kulinarno-kulturalnej, w których po kawałku przedstawimy bogactwo tego dania. W pierwszym, dzisiejszym odcinku przedstawimy przepis na najbardziej klasyczną jej odmianę. W kolejnych pochylimy się nad różnymi jej odmianami oraz bogatą historia tego dania aby następnie zapoznać się z najlepszymi - zdaniem ekspertów - dodatkami. Zapraszamy!
Składniki na klasyczną siekankę w sosie wieloskładnikowym (2 porcje)
Przygotuj:
 • 1 kg mięsa z piesków scholandzkich;
 • 4-5 łyżek oleju silnikowego;
 • 2 łyżeczki glutaminianu sodu;

  Do pozywnego sosu:
 • 3 dg smalcu;
 • 1 kabaczka;
 • 8 dużych szorów (grzyby);
 • 4 pomidory;
 • 3 cebule;
 • 3 ziemniaki;
 • 1 seler;
 • 1 brukiew;
 • 3 średnie pietruszki;
 • 3 łyżki bułki tartej;
 • 3 łyżeczki soli;
 • pieprz, ocet;

9kJU5Z3M.png
od lewej: typowy piesek scholandzki, mięso z pieska oraz surowa siekanka (w ziołach)
Sposób przygotowania klasycznej siekanki (a'la Chęć Robotnicza)
Mięso drobno posiekaj i posyp glutaminianem sodu. Rozgrzej olej i wrzuć mięso, podsmażaj przez trzy minuty, intensywnie mieszając. Zdejmij z patelni.

Zetrzyj brukiew, seler, pietruszkę i ziemniaki na wióry (obieranie opcjonalne). Pokrój kabaczek, szory i pomidory, a następnie przemiel ze startymi warzywami do uzyskania sosu. W garnku bądź dużym rondlu rozgrzej smalec, a następnie wrzuć drobno skrojoną cebulę i smaż aż się zeszkli. Wrzuć bułkę tartą, a po podsmażeniu wlej sos. Dopraw solą, pieprzem i octem. Wymieszaj i duś pod przykryciem przez 8 minut.

Wrzuć siekankę do miseczek w których podajesz danie i zalej gorącym sosem. Odczekaj klika minut przed podaniem i serwuj z chlebem.
mIJ49390.png
Wypierdalać do żarcia!

Już niedługo kolejny odcinek, w którym poznamy historię tego przepysznego dania.
Ciekawostka na koniec
W wersji turystycznej dla sarmatów mięso smaży się na smalcu, a w wersji dla skończonych ciot i Gellończyków - na oleju; Obrońcy tradycji twierdzą jednak, że smażenie mięsa na oleju innym niż silnikowy sprawia, że nie jest to już prawdziwa wandejska siekanka. Autor tego artykułu w pełni zgadza się z tą oczywistą oczywistością.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
5 441,00 lt
Ten artykuł lubią: Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Katiuszyn Rewoluty Lepki, Leszek Karakachanow Sr, Krzysztof Kura, Krzysztof Czuguł-Chan, Jack von Horn, Paulus Buddus, ppłk Alojzy Pupka-Bumbum, Młynek Kawowy, Henryk Leszczyński, Helwetyk Romański.
Komentarze
Vladimir von Hochenhaüser
Ja to jem? ;__;
Odpowiedz Permalink
Paulus Buddus
to chyba dlatego dostałem sra... rozwolnienia i najadłem się DOSŁOWNIE do porzygu...
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Wygląda tak, jak smakuje. Nic nie jest pozostawione wyobraźni. Prawdziwy kunszt kulinarny.

Polecam
(—) Krzysztof Czuguł-Chan.
Odpowiedz Permalink
ppłk Alojzy Pupka-Bumbum
Próbowałem kiedyś w przydrożnej knajpie pod Precelkhandą siekanki na mazucie, podobno to całkiem popularny wariant regionalny, ale dla mnie nieprzekonujący. Wolę tradycyjną, stołeczną.
Odpowiedz Permalink
Ivo Karakachanow
"W systemie grodzisko-reżymowym widnieje jakowaś "sielanka" - co to takiego?" - pyta czytelniczka z Gagarin Wielkich
Odpowiedz Permalink
Avril von Levengothon
Już błąd poprawiony :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.