Czarnolas - zgłoszenie na FotoKonkurs

Pragnąc wziąć udział w konkursie fotograficznym, wyruszyłem na małą przechadzkę z aparatem po okolicy. Oto, co udało mi się utrwalić na cyfrowej kliszy. Zapraszam na krótki spacer po okolicy.
PG2o8bV8.jpg


Czarnoleska Fara nocą. Fundatorem kościoła jest legendarny władca czarnoleskiej krainy Janko O. B. Leśnik. Obecna fasada została odbudowana po pożarze, który strawił pierwotny drewniany kościółek. W spalonych zgliszczach odnaleziono cudownie ocalałą figurkę zmartwychwstałego Jezusa. Figurka w szybkim czasie zasłynęła cudownymi uzdrowieniami. Licznie przybywający pątnicy wsparli chojnie wysiłki czarnolesian, dzięki czemu obecnie możemy być dumni z naszej Fary.
O4SCvSNt.jpg


Długa była nieobecność moja w Czarnolesie. Po powrocie zastałem mój ukochany dworek w nienajlepszym stanie. Dzięki ofiarnemu wsparciu mieszkańców udało się szybko dom wyremontować i przywrócić mu dawną postać. Gościnnie przez okres remontu zamieszkiwałem u obecnego Kasztelana.
A5O0aHPB.jpg


Nadszedł świt. Krwawa łuna nad czarnoleskim cmentarzem. Wzgórze cmentarne, obecnie miejsce pochówku katolickiego okazało się kurhanem pogańskim. Odkrycia dokonano kilka lat temu podczas remontu kanalizacji. Odkopane szczątki pochowanych tu wodzów i ich wojów oraz liczne artefakty nekropolne badane są na Uniwersytecie Starosarmackim. Po ukończeniu konserwacji zostaną wystawione na widok publiczny podczas uroczystej wystawy.

m5t9T0MI.jpg


Ptaszarnia. Lęgowisko wróbli sarmackich - obecnie rzadkich i chronionych ptaków. Jedna z nielicznych jego ostoi mieści się niedaleko Czarnoleskiego Instytutu Przyrodniczego. Wróbel sarmacki był kiedyś licznie występującym w tych okolicach gatunkiem. Do czasu wróblej grypy, która niemal wytrzebiła go doszczętnie.
J702B262.jpg


Poczta czarnoleska w wyniku niedawno przeprowadzonej redukcji etatów przeszła na system samoodbiorczy. Po wrzuceniu należnej opłaty przy odrobinie szczęścia niebieska skrzynka otworzy się i będzie można podjąć próbę wydobycia z jej czeluści listu. Niestety mechanizm monetarny jest zawodny i trzeba wielu podejmowanych prób. Trzeba szybko wyjmować przesyłkę, bowiem mechanizm sprężynowy jest nieprzewidywalny i nieraz już zdarzało się, że przytrzaskiwał śmiałkowi palce, a nawet łamał nadgarstek.
Adam Gabriel baronet Grzelązka herbu Opoka
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
670,00 lt
Ten artykuł lubią: Rattus Norvegicus-Chojnacki, Calisto Norvegicus-Chojnacka.
Komentarze
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.