Goniec Czarnoleski, Krzysztof Czuguł-Chan, 23.01.2015 r. o 20:48
Zrazy po sarmacku, czyli jak zbić majątek

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
vBgS7uyc.jpg
Statystyczny Sarmata przynajmniej raz dziennie pada ofiarą kradzieży. Brutalna, zorganizowana szajka złodziei pozbawia uczciwych ludzi w pocie i znoju zarobionych libertów. Nastroje w społeczeństwie coraz burzliwsze. Wszystkiemu winien Rząd. Obrzydliwy służebnik znienawidzonego tzw. systemu gospodarczego. Wampir spijający krwawicę ciężko klikających ludzi. Wróg idyllicznego bytowania. Mąciciel i przechera.

Każdy Sarmata wychowany w duchu Złotej Wolności doskonale wie, że pieniążki muszą być. Majątek musi rosnąć. Liberciki na małych drukareczkach powinny błogo szeleścić i nieustannie zasilać konta. Wszystkie konta. Przecież mamy Wolność. Do tego Złotą.

Otóż, PT Czytelniku, chciałbym Cię z tego mylnego założenia wyprowadzić. Oczywiście może być tak, że wiesz lepiej, wówczas nie czytaj dalej. Nie odebrałem należytego wykształcenia w zakresie ekonomii, więc pewnie będę plótł bzdury, a do tego nie rucham i nie płacę podatków(chociaż płacę).

Zatem do rzeczy...
Wychodząc z błędnego założenia początkowego, zgodnie z podstawowymi prawidłami logiki, jesteśmy w stanie dotrzeć do prawdy, czy też w naszym przypadku, rozsądnej koncepcji funkcjonowania liberta w Księstwie Sarmacji. Jednak jest to o wiele trudniejsze w osiągnięciu niż przy implikacji z prawdy, bo człowiek się przyzwyczaja do pewnych rzeczy. Brutalnie szybko jesteśmy w stanie coś przyswoić, ale potem oduczenie tego jest o niebo trudniejsze. Teraz sytuacja jest tragiczna, bo popadliśmy w większości w libertową syllogomanię.


Chorzy na liberta
Sarmaci są skrajnie przywiązani do czegoś, co nie przedstawia żadnej wartości. Nieustające głosy utyskujące na niewydolność gospodarczą Księstwa i bezsensowność istnienia waluty, są często też tymi, które jako pierwsze krzyczą, gdy ta jest zagrożona lub ktoś chce w jakikolwiek sposób ją odebrać. Ile to epitetów powędrowało w stronę ówczesnych władz i każdego kto się napatoczył, gdy miało miejsce przeliczanie libertów przy odchodzeniu od ZW? Ile irracjonalnego szału wywołuje zawsze wprowadzenie opłat od czegokolwiek? Ludzie, jesteście uzależnieni!

Nie dość, że pieniądza oddać nie chcą, to chcą go mieć więcej i więcej. Tak zostali nauczeni. Niezdolni do jakiegokolwiek kompromisu nałogowcy domagają się możliwości nieustającego zarabiania na... niczym. Niby narkomani wstrzykujący sobie kolejną działkę ulubionego towaru, doprowadzają się do stanów ekstatycznych, bo po chwili znów czuć niedosyt. Niestety, głód rośnie w miarę jedzenia. Gromadzą, więc coraz więcej i domagają się od Rządu(tego znienawidzonego sługusa systemu), by ten zapewnił im stały dopływ opiatów z dodruku.

Ona temu winna...
Oczywiście, jak zresztą wie każde sarmackie dziecko, winę za wszystko ponosi Rząd. Także w tym wypadku. Nie jest to stwierdzenie na wyrost, bo Rada Ministrów winna jest, ale tylko jednego — zaniechania. Dlaczego? Ano dlatego, że o wiele łatwiej jest pieniądze rozdawać niż zbierać. Wygodniej jest utrzymywać status quo, czasem obarczając winą poprzedników, niż próbować coś diametralnie zmienić. Dużo prościej jest zająć się drobną regulacją tego, co w prawie już istnieje, bo bardzo łatwo można przegrać wybory, gdy za dużo mówi się o odbieraniu libertów opłatami lub podatkami.

A tu, niestety, te najprostsze prawidła ekonomii mają się najlepiej. Brak obiegu pieniądza zabija. Gospodarkę, oczywiście. Zwłaszcza, gdy jedynym wpływem do kasy są środki ze szczątkowych podatków i opłat. Dlatego też budowanie świadomości u obywateli jest tak ważne. Przecież to wszystko nie jest po to, by grabić i zakopywać te skradzione liberty w piwnicach Sejmu. Tu chodzi o obrót libertem, który ostatecznie i tak do Was wraca. Zarówno jako tantiemy, nagrody lub subwencje.

Państwo złodziejskie
Prawie rok temu Książę-Senior Helwetyk Romański pytał co można opodatkować. A po prawdzie opodatkować można wszystko. Od wszystkiego można pobierać opłaty. Ba, powinno się wprowadzić ich jak najwięcej, bo jeśli nic bez liberta nie będzie dało się zrobić, to w końcu będzie potrzebny. Można nawet zablokować możliwość wypowiedzi osobom, które mają za niski poziom zdrowia, wyświetlanie treści. Cokolwiek, co zmusi sarmackich dusigroszy do rozstania się z bezsensownie zbieranym libertem.

W systemie opierającym się na dobrowolności pewne rzeczy należy wymuszać. Taką rzeczą jest obieg pieniądza. Jeśli nie będzie stymulowany, to po prostu dojdziemy do momentu, w którym faktycznie libert potrzebny nie będzie, a potem będziemy tylko pół kroku od bycia jedynie forum dyskusyjnym.


Zatem, Kochany Rządzie, okradaj nas. Okradaj, aż się przyzwyczaimy. Dla naszego dobra.
Serduszka
10 229,00 lt
Ten artykuł lubią: Rattus Norvegicus-Chojnacki, Shilard Fitz-Oesterlen, Gauleiter Kakulski, Młynek Kawowy, Vladimir ik Lihtenštán, Alfred, Calisto Norvegicus-Chojnacka, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Avril von Levengothon, Henryk Leszczyński, Tomasz Ivo Hugo, Helwetyk Romański.
Komentarze
Rattus Norvegicus-Chojnacki
Zupki, zupki :D

I tak, zgadzam się. Ratować liberta i rozruszać w końcu to ciągle pompowane koło, niech trochę sflaczeje. Choć może jedno ale:
Cytuję:
Ba, powinno się wprowadzić ich jak najwięcej, bo jeśli nic bez liberta nie będzie dało się zrobić, to w końcu będzie potrzebny.

Nie chciałbym, abyśmy jednak popadli z jednej skrajności, w druga, bo to także nie będzie zdrowa sytuacja. Opłaty i podatki powinniśmy wprowadzać pomału, aby po trochę przyzwyczajać się do nich. Tak jak palacz palący coraz mniej, aby w końcu całkiem uwolnić się od nałogu.

Z chęcią wydałbym na coś swoje zarobione liberty, nie tylko przez nieliczne systemowe funkcje, ale nie mam na co. Po co też robić okolicznościowe przelewy na konto RM, skoro wiem, że to nic nie da? Przecież nawet moje 100.000 lt rozejdzie się w ciągu chwili! Zacznijmy od prostych rzeczy, przeniesienia wypłaty za serca z RM na danego mieszkańca. Małe opłaty za pocztę. Choć ja i tak ostatnio za pocztę regularnie płacę, bowiem wysyłam kartki i zaraz dokupuje znaczki.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Tak, miejsce na wydawanie libertów też jest potrzebne, dlatego jest m.in. integracja. Jednak skupiam się tu bardziej na przymusie, bo Ty i parę innych osób chętnie pozbędzie się libertów, choćby dla dobrej zabawy w jakiejś aplikacji, ale większość w sposób irracjonalny po prostu zbiera liberty. I właśnie problemem są ludzie o mentalności zupełnie odmiennej od Twojej.

Co do przytoczonego cytatu — oczywiście nie od razu i z rozsądkiem należy tym się zająć. Kluczowym jednak jest to, że trzeba. Co do metodyki walki z uzależnieniami - szkół jest kilka ;)
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
W sumie racja opodatkować można wszystko, tylko w jakim celu?
Odpowiedz Permalink
Shilard Fitz-Oesterlen
W celu wymuszenia prostego obiegu pieniądza? RM -> Fundusz Pracy -> dochód ze sprzedaży pracy -> podatki -> RM. To niewiele, ale lepszy rydz, niż nic.
Permalink
Rattus Norvegicus-Chojnacki
Marek, to w jakim celu jest ujęte między innymi w tym artykule. Ale nie tylko. Także w wielu tematach na forum i w komentarzach. Poczytaj ;)
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
wprowadzić system gospodarczy to wystarczy, podatki są złe.
Odpowiedz Permalink
Rattus Norvegicus-Chojnacki
To napisz ;)
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
Liczę na mądre głowy w Sarmacji.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Kura
Cytuję:
Można nawet zablokować możliwość wypowiedzi osobom, które mają za niski poziom zdrowia

Andro by się oburzył za takie działania wymierzone w Sclavinię! :)
Odpowiedz Permalink
Rattus Norvegicus-Chojnacki
Przede wszystkim zdrowie powinno mieć większy wpływ na życie :) Np. bardzo niski poziom zdrowie, bardzo niskie tantiemy :) 1% wartości tantiemy za 1% zdrowia przykładowo.
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Podatki są złe. Czekam na zapowiadane przez Rattusa propozycję :)
Odpowiedz Permalink
Rattus Norvegicus-Chojnacki
Podatki są dobre, ale tylko te, które są mądrze wprowadzane. No i wiele spraw nie zależy ode mnie. Tak jak procent wartości tantiemy za procent zdrowia, czyli stricte systemowe rzeczy ;) Z zupkami też jest potrzebna współpraca.
Odpowiedz Permalink
Daniel Chojnacki
Fajnie by było, gdyby istaniała jakaś realna możliwość pomnożenia majątku. Obieg dla samego obiegu mam wrażenie, że niewiele jest w stanie pomóc. Bez systemu gospodarczego to niewiele tutaj można zdziałać, jeśli chodzi o wartość waluty. Bo ile można ściągać pieniądze z rynku znaczkami?
Odpowiedz Permalink
Rattus Norvegicus-Chojnacki
Da się zarobić, ale trzeba się o to postarać. Wiem po sobie :) SG fajna sprawa, wiadomo, ale nic na wariata. Jak uda się przywrócić obieg, to już będzie z górki.
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
Talk jak powiedziałeś bez współpracy nie da się nic.
Odpowiedz Permalink
Tomasz Liberi
Ratujcie Liberty i dajcie mądre podatki :)
Odpowiedz Permalink
Avril von Levengothon
Cytuję:
Przede wszystkim zdrowie powinno mieć większy wpływ na życie :) Np. bardzo niski poziom zdrowie, bardzo niskie tantiemy :) 1% wartości tantiemy za 1% zdrowia przykładowo.

To mi się podoba, ale to tak nijak ma się do rzeczywistości :(
Odpowiedz Permalink
Rattus Norvegicus-Chojnacki
Z jednej strony tak, ale z drugiej czy wszystko musi mieć idealne odzwierciedlenie? Związek może mniejszy, ale za to większa szansa na obieg Liberta.
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
co to znaczy, że podatki są złe? ludzie, na litość wandną!
Odpowiedz Permalink
Rattus Norvegicus-Chojnacki
Podatki są złe, ponieważ są złe, ponieważ zabierają moje pieniądze :P

Żeby nie było, to nie mój tok myślenia :D
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Według niektórych, Rada Ministrów najlepiej jakby miała swój odrębny profil mieszkańca, powinna kupować wie prywatne i sprzedawać pracę, żeby mieć na wydatki i... skup pracy od innych; jeszcze przydałoby się, żebym Rząd w nadaniach uwzględniał. Rząd niech drukuje, jak pieniędzy brakuje. Jak dzieci mówią rodzicom, gdy ci nie mają pieniędzy "to wypłać z bankomatu". System gospodarczy musi być, ale niech się sam finansuje i pieniądze bierze z powietrza.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.