Winnice almerskie #1
Seria wydawnicza: Winnice almerskie

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Winnice Almerskie

hhOXYuE4.jpg

Dzisiejszy artykuł będzie artykułem specjalnym, całkowicie poświęconym wybornym trunkom nad którymi pracują ludzie w pięknym mieście Almera.

Każdy z nas lubi od czasu do czasu siąść wieczorem przy lampce wybornego wina produkowanego w Winnicach Almerskich, które powstały za czasów panowania Księcia Alma. Były one przez niego szczególnie umiłowane, a trunki z winogron rosnących pod jego okiem cieszyły i cieszą do dziś wszystkich, którzy z radością spożywają ten Napój Królów. pytanie nasuwa się jedno, czy ktoś z nas zadał sobie kiedyś pytanie w jaki sposób produkowane są owe wina?

Sadzę, że niewielu z nas wcześniej zastanawiało się nad trudem i przyrządzaniem win, dlatego artykuł ten chciałabym poświęcić w hołdzie wszystkim, którzy ciężko pracują na to, byśmy, choć przez chwilę, mogli pocieszyć się wykwintnym smakiem trunku.

Praca w winnicy nie należy do łatwych, krzewy winogron muszą być starannie pielęgnowane przez pracowników winnicy by wydały najlepsze i najbardziej okazałe owoce z których następnie w procesie fermentacji alkoholowej powstają wina, rodzynki oraz świeże owoce winogron sprzedawane do konsumpcji.

Aby uzyskać wino, materiał potrzebny do jego przygotowania musi przejść wiele etapów, po których zrealizowaniu dopiero nadaje się do spożycia. Pozwolę sobie delikatnie rozjaśnić i przybliżyć pracę nad powstawaniem wina oraz pokazać Wam każdy etap przygotowania win.

Pierwszym ważnym etapem pracy w Winnicach jest pielęgnacja krzewów winogron, o której wspomniałam już wcześniej. By owoce dojrzały, krzewy należy przycinać i nawadniać ziemię pod nimi a także zapewnić im dostateczny dopływ promieni słonecznych by uzyskać słodycz owocu, która ma ogromny wpływ na całą produkcję. Im owoce słodsze, tym wino smakuje lepiej. To wcale nie łatwa praca, ponieważ często zdarza się tak, że owoce przez zbytnie zacienienie nie mogą nabrać swojej słodyczy, co skutkuje tym, że wino nie jest już tak idealne w smaku.

Kolejnym ważnym aspektem jest zbiór winogrona i selekcja owoców, które muszą być dobrane pod względem walorów smaku, kolory i wielkości a także nie od dziś wiadomym jest, ilości nasion w owocu.
Po wykonaniu selekcji i odrzuceniu materiału nienadającego się do wyrobu wina owoce należy przygotować do obróbki, tj. obmyć, osuszyć i obrać z kiści.

Następnie przechodzimy do etapu Otrzymywania moszczu owocowego. Owoce po zważeniu należy przebrać, usuwając gałązki, szypułki i inne zanieczyszczenia. Następnie należy owoce umyć, a przynajmniej dobrze opłukać, rozdrobnić i wycisnąć z nich sok. Z wyciśnięciem soku jest w warunkach domowych zwykle największy kłopot. Można użyć sokowirówki, ale taki sok nadaje się zwykle do dalszego filtrowania, bo zawiera za dużo miąższu. Można użyć maszynki do mięsa ze specjalna przystawką lub oryginalnej prasy do owoców kliknij żeby powiększyć (jeśli ktoś ma takową). Czasem trzeba zastosować dodatkowe zabiegi, by wycisnąć z owoców sok z dobrą wydajnością. Są to:

- podgrzanie miazgi owocowej do 60oC i utrzymanie jej w tej temperaturze około 30 minut, po czym pozostawia się ją na kilka - kilkanaście godzin i tłoczy;
- maceracja - zabieg ten polega na pozostawieniu miazgi owocowej na kilkanaście godzin w spokoju; zabieg ten może być jednak niebezpieczny, ze względu na możliwość niekontrolowanego zafermentowania miazgi lub zarażenia jej bakteriami octowymi, szczególnie w gorące dni
Moim zdaniem, najlepszym wyjściem z sytuacji, gdy mamy trudność z uzyskaniem soku z owoców, jest przeprowadzenie kontrolowanego zafermentowania miazgi owocowej. Zabieg ten posiada prawie same zalety i jedną podstawową wadę: możliwość zarażenia miazgi szkodliwymi drobnoustrojami. Są jednak pewne wytyczne, dzięki stosowaniu których można obniżyć ryzyko do minimum. Zalety stosowania fermentacji w miazdze to: łatwiejsze uzyskanie soku z owoców, lepsza ekstrakcja składników soku (barwnika, garbnika, ekstraktu), szybsza fermentacja, powstałe wino lepiej się klaruje.

Przeprowadzenie fermentacji w miazdze:

Zmiażdżenie owoców (gołymi rękami, mikserem itp...);
Dodanie do miazgi dobrze znanej ilości letniej wody i dokładne jej wymieszanie;
Dodanie do miazgi pirosiarczynu potasu w ilości 1 g na 10 kg owoców (można odmierzyć 1 g w strzykawce z wyjętym tłoczkiem, odpowiada to objętości 0,8 cm3);
Dodanie silnej matki drożdżowej i wymieszanie miazgi;
Przykrycie naczynia z miazgą kawałkiem czystej tkaniny;
Częste mieszanie miazgi w naczyniu, tak aby nie dopuścić do powstawania na powierzchni "czapy" z owoców unoszonych przez dwutlenek węgla

Fermentację w miazdze prowadzi się przez 2 - 4 dni i następnie należy oddzielić cząstki owoców od moszczu, co jest dość proste, nawet przy użyciu sitka wyłożonego gęstą tkaniną lub podobnego prymitywnego sprzętu.

Na tym aspekcie prac winnicy pragnę dziś zakończyć opowiadanie o działaniach Winnic Almerskich, a w kolejnych częściach opiszę resztę etapów produkcji win almerskich.

8H4UUFoI.jpg

Autorka: Yennefer von Witcher
Serduszka
8 153,00 lt
Ten artykuł lubią: Daniel Maksymilian von Schwarz-Saryoni, Persywald Moncki, Adi Alatristé, Roland Heach-Romański, Zoara Schlesinger-Asketil, Markus Arped, Aleksander Damian Chojnacki, Helwetyk Romański, Siergiusz Asketil, Karolina Aleksandra, Vladimir ik Lihtenštán, Marek von Thorn-Chojnacki, Daniel January von Tauer-Krak.
Komentarze
Adi Alatristé
Szkoda tylko, że artykuł nie został wydany w Heroldzie. Ale autorka chyba nie mieszka w Baridasie, prawda?
Odpowiedz Permalink
Yennefer von Witcher
Nie mieszka, autorka jest "podrozniczka" po sarmackich krainach. Mam nadzieje, iz nie przeszkadza w ocenie materialu to, ze jestem z Teutonii?
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Heach EH Inc. jedynym słusznym konsorcjum :D
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Bardzo fajnie napisane :)
Odpowiedz Permalink
Adunaphel Kovall
Bardzo chętnie bym spróbował takich trunków i pozwiedzał ;3
Odpowiedz Permalink
Sucio Vips
Ojoj a w najgłębszej części leżaki ją wina być może każde po 100-200 lat :D
Permalink
Martes von Padors
świetny artykuł
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.