Rada Ministrów, Gauleiter Kakulski, 11.11.2015 r. o 15:20
Reforma funduszu pracy i finansów publicznych
Seria wydawnicza: Komunikaty Rządowe

kanclerz.png
Drodzy Sarmaci,

Naczelna Izba Architektury wprowadza właśnie zmiany w Funduszu Pracy, które są jednym z kilku sztandarowych projektów naszego Rządu. Problem reformy lub likwidacji Funduszu Pracy powracał w kolejnych kadencjach, zwłaszcza w trudniejszych budżetowo czasach. Istniało równie wiele argumentów za jego kompletną likwidacją, co za utrzymaniem. Dlatego też przygotowaliśmy - razem z Wami! - projekt, który rozwiązuje problem drenowania kasy publicznej, ale zachowuje główne zalety systemowe, grywalnościowe Funduszu i realizuje dodatkowe cele społeczne.

W nowym modelu ilość produkowanej pracy zależna jest od trzech czynników: aktywności, stanu zdrowia oraz zasług (posiadanych wsi lennych). Aktywność waży więcej, niż zasługi, ale Diuk zarobi więcej niż tak samo aktywny Wicehrabia. Specjalny bonus do produkcji pracy otrzymują Nowi Mieszkańcy. Jak zapewne zauważyliście, we wzorze nie pojawiają się gospodarstwa prywatne. Dziś w nocy przeprowadzono masową nacjonalizację gospodarstw prywatnych, a ich posiadaczom wypłacono należene odszkodowanie.

W takim modelu realizujemy wszystkie cele, które sobie postawiliśmy: ograniczamy drenaż budżetu, premiujemy aktywność, wspieramy Nowych Mieszkańców i zachowujemy element, który przywiązuje niektórych z nas do Sarmacji - możliwość sprzedawania pracy ("klikania"). Może się to wydawać dziwne, ale wielu Sarmatów aktywizuje się w Księstwie właśnie za sprawą "klikactwa", bo po paru kliknięciach zaciekawia ich tytuł artykułu, który zasercują, skomentują... i zostaną na dłużej. Wielu Nowych najpierw sprzedaje pracę przez parę dni, a dopiero potem przedstawia się szerszej publiczności.

Chciałbym w tym miejscu podziękować osobom, których uwagi współtworzyły kształt reformy: Diukowi Torpedowi, Diuczessie von Lichtenstein, Kawalerowi Heachowi. Szczególne podziękowania kieruję do Diuków von Levengothona oraz Czuguł-Chana i JKW Helwetyka Romańskiego, których uwagi i propozycje wywarły największy wpływ na ostateczny kształt reformy. Fundusz Pracy zostanie zasilony dzisiaj.
***

Drugim elementem reformy finansów publicznych jest przegłosowywana właśnie przez Sejm ustawa reformująca nasz system podatkowy. Dotychczas budżet utrzymywany był z podatku od nieaktywności, opłat oraz działań doraźnych. Podatek od nieaktywności zerował konta nieaktywnych Sarmatów, którzy po swoim powrocie wielokrotnie wyrażali swoje oburzenie jego wysokością. Mimo wszystko nie zapewniał on wystarczającego finansowania zadań Rady Ministrów, więc kolejne Rządy uciekały się do różnych metod łatania dziury: emisji znaczków kryzysowych, nawoływania do nietantiemowania artykułów, etc. Dzięki naszej reformie skończymy z biedapaństwowieniem bez zerowania kont mieszkańców.

W nowym systemie podatkowym obciążenia podatkowe zostaną rozłożone bardziej sprawiedliwie na całe społeczeństwo. Dla aktywnych Sarmatów podatek majątkowy będzie wynosił niecałe 3% miesięcznie, co czyni go prawie nieuciążliwym. Nieaktywni zapłacą stawkę podwójną, co i tak stanowi czterokrotne obniżenie stopy opodatkowania. Ponadto każy Sarmata dysponujący majątkiem większym niż 5000 libertów zapłaci podatek na rzecz Dworu JKM - 500 libertów miesięcznie.

Podatek powszechny zapewni Radzie Ministrów stabilne wpływy na poziomie 1,4 miliona libertów miesięcznie, co pozwoli finansować zadania publiczne bez ciągłego uciekania się do łatania dziury alternatywnymi metodami. Rząd nie będzie musiał uzależniać swoich wydatków od aktywności poszczególnych, najbogatszych Sarmatów, których powrót mógłby zrujnować wpływy budżetowe (jak to było w ostatnich miesiącach). Finansowanie tantiem, subwencji i Funduszu Pracy nie będzie już zagrożone, a i płace będą mogły wyglądać znacznie bardziej przyzwoicie. Jednocześnie nie dopuściliśmy do przerostu fiskalizmu i nie zgodziliśmy się na wprowadzenie do ustawy pustych, generujących zupełnie zbędną sprawozdawczość przepisów. Budżet to środek do realizacji celów, nie cel sam w sobie.

W toku dyskusji nad zmianą, której długość jest tokenem dobrych intencji Rady Ministrów i woli wypracowania wspólnego, akceptowanego przez zdecydowaną większość rozwiązania, szczególnie istotne uwagi zgłosił JKW Helwetyk Romański, za co dziękuję. Dziękuję też innym uczestnikom dyskusji, których uwagi wpłynęły na kształt ustawy: Diukowi Zombiakovowi, Diuczessie von Lichtenstein, Diukowi Vladimirowi von Lichtenstein, Diukowi Levengothonowi.
Serduszka
10 015,00 lt
Ten artykuł lubią: Markus Arped, Vladimir ik Lihtenštán, Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki, Karolina Aleksandra, Irmina de Ruth y Thorn, Ignacy Popow-Chojnacki, Daniel January von Tauer-Krak, Kristian Arped, Marko Brauer-Popow, Ryszard Paczenko, Zoara Schlesinger-Asketil, Malcher Estery Naw, Henryk Leszczyński.
Komentarze
Vladimir ik Lihtenštán
Osobiście cieszę się, że ktoś się wreszcie zabrał za FP i obrót libertem, nawet jeśli będzie "wymuszony".
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
I dokonało się ;)
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Szkoda tylko jednej rzeczy... Słowem nie wspomina Kanclerz, że aby reforma FP doszła do skutku dodrukowano ok. 8 mln libertów, co stanowiło blisko 25% dotychczasowej ilości pieniądza w obiegu, a obecnie w obiegu znalazło się ponad 36 mln w sumie.

Kanclerz słowem nie wspomina o znacznym spadku wartości waluty.

Projekty wdrożone przez koalicję, ta tzw. "reforma", przeslizguja się po prawdziwym problemie - braku zachęt do obrotu środkami finansowymi, brak rozwiązań uruchamiajacych milionowe środki zgromadzone na kontach prowincji.

To się zemści. Nie jutro, nie pojutrze. Ale za pół roku.
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
Pozabierali moje gospodarstwa, znacjonalizowali siłą :/
Odpowiedz Permalink
Lambert von Güden
Nie żeby coś, ale w realiach wirtualnych wzrost inflacji raczej nie ma znaczenia, czyż nie?
Odpowiedz Permalink
Daniel Chojnacki
No i bardzo dobrze, że znacjonalizowali.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Raczej bliżej 22%, ale co ja tam wiem. Przecież nie mam dostępu do bazy danych. No i 25 ładniej brzmi. Można straszyć swołocz. Inna sprawa, że poseł Caan umyślnie pomija fakt, że to dodruk jednorazowy, a inflacji nie mieliśmy żadnej od dawna, bo obieg był zamknięty. Równie dobrze mogło to być realizowane dodrukiem stopniowym na przestrzeni pół roku i roczny wskaźnik inflacji byłyby jednaki.

Jakkolwiek nie zgadzam się z większością wprowadzanych zmian, bo odbiegają od tego co sam wykoncypowałem i uważam za słuszniejsze, tak cieszę się, że moja praca z poprzedniej kadencji dała punkt zaczepienia do obecnych zmian podatkowych i funduszowych.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Dobrze 22%. Wielka mi kurde różnica.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Niecałe 22%. Różnica jest, bo to manipulowanie wielkościami. Ileż to razy słyszało się od rodziców, gdy wracało się do domu piętnaście minut po dwudziestej trzeciej, że przecież już prawie północ.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
:D moja żona się wścieka non stop, że ja tak zaokrąglam ;) ale to całkowicie bez znaczenia. ponad 1/5! Lepiej? :)
Odpowiedz Permalink
Gauleiter Kakulski
RCA
Szkoda tylko jednej rzeczy... Słowem nie wspomina Kanclerz, że aby reforma FP doszła do skutku dodrukowano ok. 8 mln libertów, co stanowiło blisko 25% dotychczasowej ilości pieniądza w obiegu, a obecnie w obiegu znalazło się ponad 36 mln w sumie.

"Jest to rozwiązanie tak fatalne, że aż sam na nie zagłosowałem". Szkoda, że nie zgłosił Pan rozwiązania alternatywnego w trakcie debaty, która była otwarta. Były okazje i w konsultacjach publicznych, i w Sejmie... Nie skorzystał Pan z nich, a mógł Pan uratować Sarmację przed tym katastrofalnym rozwiązaniem... Szkoda. Po prostu wielka szkoda.
RCA
Kanclerz słowem nie wspomina o znacznym spadku wartości waluty.

Nie wspomniałem, bo nie ma o czym wspominać. Błagam, nie osiągajmy demagogicznego dna. Nawet jeżeli traktować inflację jako zjawisko ilościowe (od czego się w realnej ekonomii odchodzi, bo teoria ilościowa nie zawsze działa), to całkowita podaż pieniądza jest tylko jednym z wielu czynników wpływających na poziom cen (obrót, podaż produktow, stopy procentowe, etc, etc.). Równie dobrze można powiedzieć, że brak zmian w Funduszu Pracy spowodowałby spadek waluty, bo skutkowałby odejściem iluś dostarczających podaży twórców rozczarowanych brakiem możliwości sprzedaży pracy...

Próbuje Pan Poseł zgrywać męża opatrznościowego ratującego Sarmację przed fatalnymi rozwiązaniami, a dwóch zdań na ten temat nie potrafi Pan wysmarować bez manipulacji albo obnoszenia się z ignorancją... Były okazje do wykazania się programem i pomysłami, nie zaproponował Pan nic poza żenującymi manipulacjami danych albo wymogiem pustej, nieskutecznej sprawozdawczości.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Raczy Pan sobie zartowac :) ale ma pan takie prawo ;) cyrk w Sarmacji jest potrzebny, bo ogólnie to straszliwie tu ostatnio.
Odpowiedz Permalink
Gauleiter Kakulski
No tak, sugestia zgłaszania uwag do projektów zamiast bezproduktywnego krytykanctwa kierowana pod Pana adresem to jest jakaś forma żartu. Tylko kto powinien się z niego śmiać?
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
Fakt, że denominacja by się przydała.
Odpowiedz Permalink
Kristian Arped
@anglov
Tak w zasadzie – dlaczego? W Księstwie nie jesteśmy obarczeni wymogiem używania waluty w formie fizycznej, toteż nie musimy się martwić o to, czy zasadnym jest utrzymywanie najmniejszych nominałów (jak np. w nieistniejącym realu powinni wycofać 1- i 2-groszkówki). Sumy na których operujemy też nie są jakieś zatrważające.
Odpowiedz Permalink
Avril von Levengothon
No zobaczymy jak system się sprawdzi w praktyce. Bo niestety wyliczenia wyliczeniami, ale rzeczywistość jest często zgoła inna.
Odpowiedz Permalink
Defloriusz Dyman Wander
Znow Przepad :((( Znow mi zjedli!
Odpowiedz Permalink
Defloriusz Dyman Wander
BTW, skad sie teraz bedzie bralo pieniazki?
Odpowiedz Permalink
Gauleiter Kakulski
Z bankomatu, a skąd?
Odpowiedz Permalink
Gauleiter Kakulski
Z bankomatu, a skąd?
Odpowiedz Permalink
Zoara Schlesinger-Asketil
Jak dobrze zrozumiałam to będę płacić co miesiąc 500 lt plus podatek 3%?
Odpowiedz Permalink
Gauleiter Kakulski
Co miesiąc 500 lt, jeżeli ma Pani powyżej 500lt na koncie i codziennie 0,1% od stanu kont, czyli efektywnie w 30-dniowym miesiącu 2,96% lub 5,83% dla nieaktywnych.
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
WRESZCIE.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.