Obserwator Sarmacki, Cudzoziemiec, 22.12.2015 r. o 12:43
Obserwując wybory
Seria wydawnicza: Felietony Obserwatora

W dniu wczorajszym zakończyły się wybory do Sejmu 49. kadencji. Obserwator Sarmacki pokusił się o krótką analizę wyborczą, głównie skupiając się na wynikach, różnicach w nich.

Frekwencja wyborcza

By nie przedłużać - frekwencja wyborcza. Frekwencję wyborczą należy analizować na dwóch poziomach, które odpowiadają sposobowi w jakim wyłaniani są zwycięzcy wyborów. Zatem nie tylko klasycznie - ile osób wzięło udział wobec osób uprawnionych, ale również - ile głosów ważonych wzięło udział wobec głosów ważonych uprawnionych. W tym miejscu na sekundę przystanek i jedno spostrzeżenie - nade o głosach ważonych uprawnionych w wyborach zostały wyliczone na podstawie Postanowienia Księcia Sarmacji w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu. Przy czym dodać należy tu siłę głosu jednego z wyborców, który uzyskał obywatelstwo w trakcie trwania wyborów (siła głosu 1), jak również odjąć siłę głosu osoby, która w już po ogłoszeniu postanowienia obywatelstwo złożyła (siła głosu 6). W sumie więc ostateczna siła głosów uprawnionych w wyborach wyniosła 475 głosów, a liczba osób uprawnionych 82.
Frekwencja wyborcza w ujęciu osobowym wyniosła 84%
lV2T0993.png

Frekwencja wyborcza w ujęciu głosowym wyniosła 95%
WJuuo10D.png

Uzyskane wartości frekwencji są niemalże identyczne jak w ostatnich wyborach odbywających się przed trzema miesiącami. Zauważyć należy, że różnica między frekwencjami wypływa głównie z tego, że osoby, które w głosowaniu nie wzięły udziału, to osoby, które na codzień w Sarmacji obecne nie są, niektóre już nawet dość długo, i nie udzielały się także w minionym roku (siła głosów 1).

Wyniki wyborów

Znacznie ciekawiej prezentują sie wyniki wyborcze poszczególnych ugrupowań. Mamy bowiem do czynienia z niecodzienną sytuacją, kiedy wynik wyborczy w ujęciu osobowym nie pokrywa się z wynikiem w ujęciu głosowym, i w pierwszym przypadku zwycięża inne ugrupowanie, niż w ujęciu drugim. Sarmacja Ordynacja jednak jednoznacznie rozstrzyga zwięcięstwo w oparciu o ujęcie głosowe, dlatego formalnym zwycięzcą wyborów zostało Porozumienie Sarmackie zdobywając większość głosów ważonych, mimo, że zdobyło mniej głosów osobowych. W ujęciu osobowym największe poparcie zdobyła lista Ruchu Sarmackie Odrodzenie-Sarmacka Partia Narodów.

Głosów pustych oddano 7 - czyli o 3 więcej niż ostatnio, a łączna siła głosów pustych wyniosła 51 głosów. Można więc stwierdzić, że pomimo niewielkiej różnicy między ugrupowaniami, która wyniosła tylko 19 głosów ważonych, głosy puste nie mogły zmienić wyników wyborów, bo nawet gdyby wszystkie puste oddane zostały na listę PS i powiększyły różnicę głosów do 70, nie zmieniłoby to podziału mandatów!

I to właśnie jest najciekawsze spostrzeżenie dotyczące pole remisu rozciągało się w tych wyborach bardzo szeroko - od około 41,7% do 58,3% zdobytych głosów. Dopiero gdyby PS zdobyło wszystkie głosy puste, oraz w dodatku spośród 13 osób nie biorących udziału (siła 23 głosu) jeszcze 7 głosów to dopiero zdobyłoby 4 mandat pozbawiając go listę RSO-SPN.

Wyniki wyborcze w ujęciu głosowym
OvlF4N1z.png

Wyniki wyborcze w ujęciu osobowym
mxY7oA53.png

"Co by było gdyby?"

W Rzeczpospolitej Sarmackiej obowiązuje metoda ustalania wyników wyborów znana jako zmodyfikowana metoda Sainte-Lague (w poniższych graficzkach jest błąd w nazwie - przepraszam). Ciekawie jest więc przeprowadzić krótką analizę co by było gdyby w Sarmacji obowiązywała inna ordynacja. To już kolejne wybory, które pokazują, że przy tych ilościach głosujących nie ma większego znaczenia która metodologia by obowiązywała. Szczegóły poniżej.

u9c07iU8.png

Q7Oo33yO.png

Wyniki wyborów - lista nowych

Losy listy nowych ważą się. W kampanii wyborczej ugrupowanie Ruch Sarmackie Odrodzenie zapowiedział, że podejmie próbę likwidacji tej listy. Co dziś można powiedzieć o liście nowych? Aż 21 osób oddało głos pusty, a waga tych głosów w sumie wyniosła aż 104 głosy. Kandydatów było dwóch, przy czym dziś, dwa dni po wyborach, jeden z kandydatów stracił status Aktywnego Obywatela. Żartobliwie przywoływany "Diuk Pusty" zdobył większe poparcie niż kontrkandydat pana Kristiana Arpeda. Wyniki ukształtowały się następująco:

Gnt0W599.png

Komentarz końcowy

Osobiście uderzyło mnie, gdy podczas wieczoru wyborczego emocje były... nijakie. Większe emocje towarzyszyły sarmackiemu społeczeństwu oczekiwaniu na wyniki, niż po ich podaniu nieoficjalnie przez Książęcą Komisję Wyborczą. Dlaczego tak się stało? Być może to wina przesunięcia się wyborów i ich zakończenia na poniedziałkowy wieczór. Być może wynik wyborów stał się dużym zaskoczeniem dla społeczeństwa, które teraz musi go przetrawić. Być może fakt, że w Sejmie de facto mamy remis jest intrygujący i społeczeństwo oczekuje na dalszy rozwój wypadków.

* autorem publikacji jest dr net. Lord Dalek Caan baronet von Thorn-Skaro, Przewodniczący Ruchu Sarmackie Odrodzenie

Rejestr zmian

Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
6 639,00 lt
Ten artykuł lubią: Alexander White, Avril von Levengothon, Kristian Arped, Misza "JK" Korab-Kaku, Irmina de Ruth y Thorn, Vladimir ik Lihtenštán, Albert Felimi-Liderski, Marcin Stranczyk, Tomasz Lerent-Popow, Fryderyk von Hohenzollern, Michaś Elżbieta II, Karolina Aleksandra, Ławica Żubrów, Markus Arped.
Komentarze
Karolina Aleksandra
Jedna uwaga, Głos Pusty to arcydiuk, nie diuk.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Oh, przepraszam!
Odpowiedz Permalink
Ławica Żubrów
Wszystko przejrzyście rozpisane; jak najwięcej takich analiz!
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Trzeba przyznać że jest to sumienne i bardzo atrakcyjne dla oka podsumowanie. Tym bardziej że jednak wymagało to nakładu pracy a to jest widoczne.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.