Licytacja – jidam 5000 dni
Seria wydawnicza: Shinbun-no Tokugawa

新聞の徳川

しんぶんのとくがわ


TUbFw6uG.png
L65528WY.jpg
"Doskonałej ciszy zaznaje ten, kto [...] nie pragnie owocu swego czynu.
Ten zaś, kto [...] garnie się ku owocom [czynu],
wikła się w pęta swych pragnień.
Ucieleśniony, świadomie porzuciwszy wszelkie uczynki,
trwa szczęśliwie,"

– Bhagawadgita, czyli Pieśń Pana

Już niedługo będziemy świętować pięć tysięcy dni istnienia Księstwa Sarmacji! Z tej okazji życzmy sobie wzajemnie szczęścia i osiągnięcia wyzwolenia jeszcze w tym życiu!

Zainteresowanie buddyzmem u mnie nie słabnie, dlatego chciałbym dołożyć małą cegiełkę do obchodów w postaci zorganizowania licytacji nad specjalnie przygotowanym jidamem. Być może znajdzie się osoba, która zechce zdobyć niewielką pamiątkę ze świata mikronacji.

Co to jest jidam?

W buddyzmie Wadźrajany (Diamentowego Wozu lub Diamentowej Drogi) jidam należy do jednego z trzech korzeni praktyki wiodącej do Oświecenia (obok lamy i strażników). Reprezentuje on konkretny aspekt Buddy (w sensie: Przebudzonego Umysłu, Przejrzystego Światła) i jest przedmiotem medytacji. Sanskrycka nazwa jidamu tłumaczona jest jako "bóstwo godne czci", choć w praktyce buddyjskiej jidam nie jest samodzielnym bytem, a raczej personifikacją lub ekspresją cechy Przebudzonego Umysłu.

Każdy adept Wadżrajany lub buddyzmu tantrycznego otrzymuje od lamy swój własny jidam (w zależności od cech indywidualnych praktykującego) na podstawie przekazanej przez nauczyciela termy (tajemnej nauki Buddy) lub tantry. Tak więc jidamów może być niezliczona ilość i każdy może posiadać swój własny.

Przedmiot licytacji

Przedmiotem licytacji jest rysunek A4 (przedstawiony powyżej lub w większym formacie – http://img.sarmacja.org/thumbs/normal/4uPGcq2Z.jpg) wykonany piórem, czarnym tuszem.

Jest to mój własny, osobisty (wymyślony, czyli nie został przekazany przez lamę) jidam. U dołu widnieje jego imię w sanskrycie – Wadżrasattwa, czyli Diamentowa (Niezniszczalna) Dobroć.

Wadżrasattwa reprezentuje przemijalność (ludzkie czaszki) i symbolizuje nieprzywiązanie do zewnętrznego (w pełni przemijalnego, a więc takiego, który nie może dać trwałego szczęścia) świata. Nimb płomieni oraz dłoń otoczona płomieniami reprezentują zdolność Umysłu Oświeconego do odcięcia się od tego, co szkodliwe – symbol śmierci wszystkich przeszkadzających uczuć i emocji, jak gniew, frustracja, przywiązanie oraz wartościowanie siebie samego przez pryzmat zewnętrznego świata. Czoło Wadżrasattwy zdobi otwarte trzecie oko, symbol Oświecenia, wglądu we własną naturę i naturę rzeczywistości.

Termin i warunki licytacji

Licytacja rozpocznie się 29. stycznia (piątek) na forum w specjalnym wątku o godzinie 16:00 i potrwa 24 godziny. Osoba, która jako ostania zgłosi najwyższą ofertę, wygra. Cena wywoławcza wynosi 17 000 libertów.

Dotąd już dwukrotnie organizowałem podobne licytacje. Zarówno Siergiusz Asketil jak i Karolina von Lichtenstein wyrażali swoje zadowolenie z tego, co otrzymali (mam nadzieję, że przez grzeczność nie kłamali). Być może znajdzie się jeszcze ktoś, kto zechce zdobyć małą pamiątkę z mikronacji.

Serdecznie zapraszam do zabawy i uczczenia 5000 dni Księstwa Sarmacji!
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
2 452,00 lt
Ten artykuł lubią: Maxymilian Velmilla-Popow, Siergiusz Asketil, Karolina Aleksandra, Ignacy Urban de Ruth, Adrian Maksymilian Józef Alatriste, Adam Jerzy Piastowski.
Komentarze
Ten artykuł oczekuje na pierwszy komentarz.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.