Wieści z poligonu

1 Brygada Gwardii Książęcej
Kawaleria powietrzna w akcji
W dniach od 15 do 29 lutego br. pododdziały 7 dywizjonu ułanów gwardii biorą udział w szkoleniu poligonowym, które odbywa się na poligonie w Unisławowie, w czasie którego żołnierze doskonalą swoje umiejętności taktyczne oraz strzeleckie.


W ramach zajęć ze szkolenia strzeleckiego kawalerzyści doskonalą się w prowadzeniu ognia do celów ruchomych, nieruchomych oraz w czasie strzelań sytuacyjnych z różnych rodzajów broni znajdujących się na wyposażeniu szwadronu.
Zajęcia taktyczne prowadzone są w oparciu o ośrodek zurbanizowany oraz lądowisko na poligonie w Unisławowie . Kawalerzyści wykonują m. in. szturm na obiekt jednocześnie z ziemi oraz zjeżdżając na linach ze śmigłowca na dach wskazanego budynku.
Zajęcia z wykorzystaniem śmigłowców NH-90 TTH z 270 dywizjonu lotniczego oraz Mi-28 z 1 pułku śmigłowców poprzedzone były na miejscowym lądowisku szkoleniem przygotowującym do wykonania desantu różnymi sposobami: z przyziemienia oraz za pomocą grubej liny.
W szkoleniu biorą również żołnierze dywizjonu dowodzenia i logistyki . Uczą się oni nie tylko podstaw taktyki, lecz również biorą czynny udział w szkoleniu z wykorzystaniem śmigłowców.
Zajęcia poprzedzone były zapoznaniem przez pilotów z rodzajami śmigłowców oraz warunkami bezpieczeństwa. Żołnierze uczyli się również wyznaczania odpowiedniego miejsca na lądowisko, jego ubezpieczenia, naprowadzenia śmigłowca, oraz zajęcia miejsca w statku powietrznym i rodzajów desantowania.


3 Brygada Kawalerii Pancernej.
Batalion rozpoznania w akcji
"Patrolowanie piesze i na pojazdach" to temat jednych z zajęć plutonu rozpoznawczego 6 pancerny Batalionu Rozpoznawczy z Zommerlandu , które zwiadowcy realizowali w oparciu o swój plac ćwiczeń "Beskart" w okresie 08-15 lutego br.


Rozpoznanie to nieodłączny element działań także czołgistów, a żołnierze batalionu rozpoznawczego muszą działać tak, by być „uszami i oczami” dowódcy dostarczając mu niezbędnych informacji. Tło taktyczne zająć zakładało, że przeciwnik był blisko. Tym razem celem zwiadowców było rozpoznanie planowanej drogi marszu, a następnie zorganizowanie sieci posterunków obserwacyjnych, już w ugrupowaniu przeciwnika. Żołnierze działali jako patrol czołowy, a po zakończeniu rozpoznania drogi, która wiodła z jednostki wojskowej na plac ćwiczeń dostali nowe zadania. Elementy rozpoznawcze musiały niezauważenie przeniknąć w ugrupowanie przeciwnika i zorganizować sieć posterunków obserwacyjnych.
„W tego typu zadaniach nie możemy być wykryci. Podstawą było maskowanie, dobór odpowiedniego miejsca na posterunek, jak i sama organizacja pracy wewnątrz posterunku” – mówi kpr. Porad Jusiński , dowódca drużyny w plutonie. Rozpoznanie w terenie zajętym przez przeciwnika zakończył sygnał : „wykonać sztylet”, po przyjęciu którego żołnierze zlikwidowali posterunki i przystąpili do wykonania kolejnych zadań.


150 Teutoński batalion pancerny.
Trzy dni na poligonie
Ostatnie trzy dni pancerniacy z 2. kompanii czołgów z 150 Teutońskiego batalionu pancernego z Unisławowa spędzili na poligonie.


We środę 24 lutego br. żołnierze wyjechali z koszar i drogą Huber-2 przemieścili się na Unisławowski poligon COWWL. Przez trzy kolejne dni żołnierze w dzień i w nocy realizowali wszechstronne i intensywne szkolenie. Pierwszym etapem były zajęcia na strzelnicy, gdzie czołgiści wykonywali złożone strzelanie sytuacyjne z karabinu sprzężonego oraz przeciwlotniczego, w dzień i w nocy. Następne dwa dni przeznaczono na realizację szkolenia taktycznego, podczas którego doskonalono działanie kompanii w rejonie ześrodkowania, jak również działanie taktyczne kompanii w natarciu i obronie.
"Poprzez taką formę zajęć żołnierze realnie doskonalą się we wspólnym działaniu jako załoga oraz pluton, tak aby finalnie kompania stanowiła jeden zgrany organizm. Dzięki ciągłym trzydniowym zajęciom, żołnierze wszechstronnie szkolą się w przygotowaniu i zabezpieczeniu rejonu, również w warunkach nocnych. Ponadto realnie uczą się rozwiązywać drobne problemy związane z kilkudniowym pobytem w polu, gdzie czołg staje się ich drugim domem." – powiedziała po zakończonych zajęciach dowódca 2. kompanii czołgów, porucznik Barbara Wilhelm.


2 „Athoska” Brygada Górska.
Organizacja czasu wolnego
Niedziela to w zasadzie jedyny dzień, aby żołnierze rezerwy, przybywający do 2 Brygady Górskiej celem odbycia planowych ćwiczeń, mieli szansę poznać niezwykle ciekawą historię koszar, jak również tradycje jednostki oraz uzbrojenie i sprzęt wojskowy znajdujące się na wyposażeniu pododdziałów brygady.


Zważywszy na intensywność szkolenia, które w głównej mierze odbywa się w oparciu o obiekty poligonowe, istotnym jest aby zapewnić właściwą równowagę pomiędzy zasłużonym odpoczynkiem dla żołnierzy po całym tygodniu zajęć, a możliwością poznania brygady z innej strony niż strzelnice i pasy ćwiczeń taktycznych. „W zdecydowanej większości żołnierze, których wcieliliśmy to dorośli i wykształceni ludzie, którzy chcą spędzić niedzielne popołudnie zarówno przy ulubionej książce bądź uczestnicząc w liturgii Mszy Świętej, ale i również skorzystać z szansy zapoznania się z historią i tradycjami jednostki oraz bardziej szczegółowo z uzbrojeniem i sprzętem wojskowym znajdującym się na wyposażeniu pododdziałów brygady” - podkreślił zastępca dowódcy zgrupowania poligonowego major Grzegorz Grusz-Ulm.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wcielonych żołnierzy, Sekcja Wychowawcza 2BG umożliwiła wszystkim zainteresowanym możliwość zwiedzenia „serca każdej jednostki wojskowej” jakim bez wątpienia jest Sala Tradycji. Po zapoznaniu z niezwykle ciekawą historią koszar w Athos żołnierze mieli również możliwość wejść na taras widokowy jednej z dwóch 50 metrowych wież, podziwiając widok na całą brygadę oraz sąsiadujące z jednostką treny, niemal z perspektywy lotu ptaka.
Druga część atrakcji została przygotowana w oparciu o infrastrukturę poligonu jednostki, gdzie rezerwiści mieli możliwość zapoznania się z uzbrojeniem indywidualnym żołnierzy służących w strukturach batalionu zmechanizowanego, jak również dzięki uprzejmości żołnierzy z Brygady zapoznania się oraz przejażdżki słynnym transporterem M1126.
Po jednodniowym odpoczynku, blisko 200 żołnierzy rezerwy powróciło do realizacji zaplanowanych przedsięwzięć szkoleniowych w oparciu o obiekty poligonowe, jak i przykoszarowe strzelnice oraz place ćwiczeń, które potrwają do 04 marca br.
FOTOGALERIA
9R03qm94.jpg
Zu9q1rf9.jpg
obc00WTt.jpg
HUMOR
Ykj10hAR.jpg
COŚ NA SPOCZNIJ
zYVHF5PS.jpg
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tytus Aureliusz-Chojnacki, Jack von Horn.
Serduszka
4 715,00 lt
Ten artykuł lubią: Cudzoziemiec, Yennefer von Witcher, Tytus Aureliusz-Chojnacki, Laurẽt Gedeon I, Marek von Thorn-Chojnacki, Jack von Horn, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Julian Fer at Atera.
Komentarze
Marek von Thorn-Chojnacki
Brakowało mi Wieści z Poligonu, dobrze z kolejny artykuł sie ukazał.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Cieszy mnie ta pozytywna opinia. Jak by nie patrzeć trochę się już tych odcinków nazbierało...:)
Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
W krótkich żołnierskich słowach: dobre i właściwe :)
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Skąd te Brygady? Czyżby reforma w KSZ ;)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.