Wieści z poligonu

CZARNOLAS
Przez dwa dni drużyny rozpoznawcze 14 Brygady Kawalerii Pancernej rywalizowały o miano najlepszego pododdziału rozpoznawczego. Zwiadowcy kompanii rozpoznawczej 17 batalionu pancernego po raz kolejny nie mieli sobie równych.

„Jakość przeciwników nadaje wartość zawodom i cenę zwycięstwu”. Eric Emmanuel Schmitt

Podczas zawodów użyteczno-bojowych pododdziałów rozpoznawczych drużyna porucznika Leopolda Frubi , reprezentująca kompanię rozpoznawczą 17 batalionu pancernego zdobyła mistrzowski tytuł. W zawodach, które odbyły się na obiektach szkoleniowych Brygady do rywalizacji stanęły 3 osiemnastoosobowe plutony: jeden z 17 batalionu, jeden z kompanii rozpoznawczej 20 batalionu zmechanizowanego, oraz jeden z 8 brygadowej kompanii rozpoznawczej. Rywalizacja rozpoczęła się od strzelania na celność i skupienie na odległości 100m. Żołnierze musieli popisać się dokładnością, perfekcyjnym wyszkoleniem strzeleckim i umiejętnością przygotowania broni indywidualnej do strzelania.
O wyniku decydowała suma punktów uzyskanych przy użyciu 10 sztuk amunicji. Kolejna konkurencja polegała na wykryciu przez zwiadowców 20 sylwetek sprzętu bojowego i uzbrojenia armii innych państw oraz naniesienie ich na szkic terenu. W tej konkurencji zwiadowcy mogli korzystać z rozpoznawczych przyrządów optoelektronicznych i obliczeniowych. Kolejnym etapem zawodów było kierowanie ogniem plutonu. Warunki strzelania wymagały od strzelających wykrycia i zniszczenia 20 figur ustawionych na odległości od 70 do 500 metrów w ciągu 5 minut. Stu procentowa skuteczność ognia każdego plutonu spowodowała rozstrzygnięcie tej konkurencji na podstawie pozostałej ilości amunicji przeznaczonej do strzelania.
Najlepszym pododdziałem rozpoznawczym 14 Brygady Kawalerii Pancernej bezapelacyjnie został pluton dowodzony przez porucznika Frubi, reprezentujący kompanię rozpoznawczą 17 batalionu. Drugie miejsce zajął pluton z kompani rozpoznawczej 20 batalionu dowodzony przez porucznik Dysko. Trzecie miejsce zajął pluton rozpoznawczy 8 brygadowej kompanii rozpoznawczej Brygady zdobywając jeden punkt mniej od kolegów z garnizonu. Ponadto zawody te były dla żołnierzy 8 kompanii przerywnikiem w intensywnym szkoleniu. W piątek zwiadowcy zakończyli miesięczne zgrupowanie poligonowe,a od poniedziałku przygotowują się do uroczystości rocznicowych z okazji 14-lecia Księstwa Sarmacji.


ATHOS
W dniu 15 maja 2016 roku, żołnierze 39 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej, stacjonującego w Athos obchodzili swoje święto.

Tegoroczne Święto 39 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej wiąże się z ósma rocznicą otrzymania przez jednostkę sztandaru od społeczeństwa miasta Athos.
Obchody zainaugurowano uroczystym pooranym pokazem świetlnym nad miastem. W samej jednostce już od godzin rannych, dzieci i młodzież szkolna, mogła oglądać sprzęt będący na wyposażeniu zarówno 39 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej, jak i 35 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej, Straży Pożarnej oraz Policji. Główną częścią obchodów święta był uroczysty apel, na który przybyli, przedstawiciele służb mundurowych, sympatycy dywizjonu i przedstawiciele władz samorządowych. Dywizjon odwiedzili tez komendanci instytucji wojskowych oraz dowódcy jednostek wojskowych 2 Brygady Górskiej na czele z Zastępcą Dowódcy Brygady płk. dypl. Hilbertem Kolskim.
Gości powitał Dowódca 39 daplot ppłk dypl. Albert Yuga . W swoim wystąpieniu pułkownik powiedział: „Dziś wracając pamięcią do trudnych początków szkolenia możemy z satysfakcja pochwalić się osiągnięciami na polu codziennej żołnierskiej rzeczywistości(…). Świadczą o tym choćby sukcesy naszych żołnierzy przeciwlotników biorących udział w zgrupowaniu poligonowym na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych. Zajęcie 1-go miejsca w zawodach użyteczno-bojowych w klasyfikacji dowódców baterii przeciwlotniczych oraz oraz zajęcie 2-go miejsca w klasyfikacji wozów dowodzenia. Jestem przekonany, że 39 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej nadal będzie chlubnie kontynuował tradycje wojskowe i na bardzo wysokim poziomie realizował zadania dla dobra całego regionu i naszej Ojczyzny.” Słowa uznania pod adresem żołnierzy skierował także Zastępca Dowódcy 2 Brygady płk. dypl. Kolski , zwracając się do dzieci wytłumaczył, że zwycięstwo w zawodach użyteczno-bojowych to jak napisanie sprawdzianu na piątkę. Życzył zgromadzonym żołnierzom i ich rodzinom dalszej satysfakcji z działalności dla dobra jednostki i kraju.

39 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej sformowany został w 1947 roku w Redutowie. Następnie w 2008 roku, dywizjon przeniesiony został do garnizonu Athos, gdzie stacjonuje w koszarach przy ulicy 25 Maja. W składzie dywizjonu znajdują się pododdziały przeznaczone do bezpośredniej osłony przeciwlotniczej sił głównych 2 Brygady Górskiej . Dywizjon wyposażony jest w ręczne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu „Singer”, mobilne wyrzutnie „Nasams” i „Avenger” oraz armaty przeciwlotnicze kalibru 20 mm „Vulcan”.


ZOMMERLAND
W czwartek 12 maja br. logistycy z 5 Brygady Lekkiej przeprowadzili „Konkurs o miano najlepszego kierowcy Garnizonu ”.

W zawodach rywalizowało 15 kierowców z jednostek wojskowych stacjonujących w garnizonie. W części teoretycznej żołnierze zdawali testy z przepisów ruchu drogowego, natomiast w części praktycznej zostali poddani sprawdzianom: jazdy na torze sprawnościowym samochodem terenowym „Hmmwv” z wiaderkiem wody na miejscu pasażera oraz jazdy pojazdem ciężarowym Man F2000.
Podsumowując zawody Szef Sekcji Technicznej 5 Brygady mjr. Ulryk Edamski podziękował żołnierzom brygady za bardzo dobre przygotowanie toru i zorganizowane konkurencje. Wręczając kierowcom dyplomy i upominki major Edamski powiedział: „Tor przeszkód i poziom trudności konkurencji praktycznych były bardzo wysokie. Rywalizacja była zacięta, a o zwycięstwie decydowały niejednokrotnie ułamki sekund. Zaprezentowaliście nieprzeciętne umiejętności, za co wszystkim kierowcom bardzo dziękuję”.
Klasyfikacja generalna zawodów wyglądała następująco:
I miejsce st.szer. Gromisław Juko 175pkt
II miejsce kpr. Janina Hus 166pkt.
III miejsce plut. Rosław Biski 159pkt
Reprezentant batalionu saperów st. szer Gromisław Juko nie krył zadowolenia ze zwycięstwa w konkursie. „Służę na etacie kierowcy, dlatego w każdej chwili moje umiejętności, a także znajomość przepisów ruchu drogowego muszą być na najwyższym poziomie. Rywalizacja podczas konkursu była bardzo duża. Dałem z siebie wszystko, dodatkowo dopisało mi szczęście i wygrałem”–powiedział zwycięzca, dodatkowo został wyróżniony od d-cy batalionu saperów 5 dniami urlopu okolicznościowego.


ANHEIM
Od 10 do 14 maj br. w garnizonie Athos podczas zajęć zintegrowanych szkolił się batalion logistyczny 9 Brygady Zmechanizowanej.

Zaledwie parę dni minęło odkąd dowództwo i sztab batalionu logistycznego, dowodzonego przez ppłk Sylwestra Orskiego , powrócili z ćwiczenia dowódczo-sztabowego ,,Żbik 16’’, a już swoje rzemiosło doskonaliły w ramach zajęć zintegrowanych kompania zaopatrzenia i remontowa. Tym razem motywem przewodnim szkolenia była ewakuacja i maskowanie. Podczas zajęć realizowano zagadnienia, o których mało się słyszy na co dzień: podwieszanie mostu (koła), uszkodzonego w tandemie do ramy samochodu, podwieszanie z wykorzystaniem prowizorycznej płozy czy samo wyciąganie pojazdów kołowych w tym samo wyciąganie poprzez nawijanie lin na koła bliźniacze. Żołnierze batalionu logistycznego doskonalili również swoje umiejętności w budowie ścian kotwowych czy budowie ukryć dla pojazdów metodą wybuchową.
"Działanie moich żołnierzy napawa mnie optymizmem, a nawet dumą" nie ukrywa zadowolenia ppłk Orski- "Kilka dni temu mój sztab potwierdził swoją zdolność do planowania i organizowania działań, a teraz żołnierze kompanii zaopatrzenia i remontowej potwierdzili że zaplanowane działania są w stanie wykonać praktycznie i to na bardzo wysokim poziomie".Nikt się nie nudził- twierdzą żołnierze kompanii remontowej. Słowa swoich żołnierzy potwierdza dowódca batalionu. „Sukcesem tych zajęć było to, że nikt się nie nudził. Największą nagrodą dla mnie były słowa jednego z szeregowych - panie pułkowniku, więcej takich zajęć”
FOTOGALERIA
0SF3f9jl.jpg
4ti343O2.jpg
4qEIg64t.jpg
c15GcViY.jpg
HUMOR
Mt6s4Ij1.jpg
COŚ NA SPOCZNIJ
yW9RNx7N.jpg
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Jack von Horn.
Serduszka
3 221,00 lt
Ten artykuł lubią: Cudzoziemiec, Julian Fer at Atera, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Sorcha Raven, Jack von Horn, Helwetyk Romański.
Komentarze
Gotfryd Slavik de Ruth
Nie wiem czemu dwa razy mi się to samo opublikowało. Mam nadzieję że władzę gazety usuną jedna z niepotrzebnych wersji :)
Miłego czytania i cieszenie wzroku :P
Permalink
Henryk Leszczyński
w kontekście ostatniego obrazka: a coś dla pań żołnierek?
Odpowiedz Permalink
Jan Grimknur
Henryku K. Leszczyński, a panie nie potrzebują żadnych obrazków, one do tych celów mają lustra i nierzadko zdecydowanie lepsze widoki. :)
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Ostatni obrazek najlepszy :)
Odpowiedz Permalink
Ryszard Paczenko
Dodam tylko, że całość działań zabezpieczał pułk łączności, na wypadek nagłej wojny
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Raczej nie chciał bym naszym kochanym paniom narzucać jakiegoś konkretnego typu urody tej brzydszej po połowy :)
Permalink
Ryszard Paczenko
Naszym kochanym paniom to ja się mogę ponarzucać ;)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Nasze kochane panie by pana sierżanta usadziły bardzo szybko :D jak znam ich charakter...
Permalink
Ryszard Paczenko
Panie generale, ja się narzucam taktownie, układnie i grzecznie, choć niepowstrzymanie :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.