Obserwator Sarmacki, Cudzoziemiec, 03.07.2016 r. o 09:40
Monitor Sejmu nr 01/K-LI/2016
Seria wydawnicza: Monitor Sejmu

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
4e6W9nl1.png

OBSERWATOR SARMACKI :: SEJM KSIĘSTWA SARMACJI

MONITOR SEJMU #01/K-LI/2016


R0owh5cJ.png

Tydzień temu zakończyły się wybory do Sejmu LI (51.) kadencji, a Sejm w nowym składzie pracuje już pełną parą. W ławach sejmowych zasiedli: Sorcha Raven (Komitet Wyborczy Kobiety Sarmacji), Yennefer Heach (Komitet Wyborczy Kobiety Sarmacji), Rihanna Aureliuš-Sedrovski (Komitet Wyborczy Kobiety Sarmacji), Siergiusz Asketil (Komitet Wyborczy Bezpieczna Zmiana), Kristian Arped (Komitet Wyborczy Bezpieczna Zmiana), Ignacy Urban Chojnacki-Ferski (Komitet Wyborczy Bezpieczna Zmiana), Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza (Komitet Wyborczy Bezpieczna Zmiana). Wszyscy nowi posłowie złożyli już uroczyste ślubowania.
"Rota
Ślubuję uroczyście jako poseł na Sejm Księstwa Sarmacji
rzetelnie i sumiennie wykonywać swoje obowiązki,
strzec interesów Księstwa Sarmacji, czynić wszystko dla jego pomyślności,
przestrzegać Konstytucji i innych praw Księstwa Sarmacji.

Po zwołaniu Sejmu na obrady Jego Książęca Mość Tomasz Ivo Hugo powołał Sorchę Raven na stanowisko Marszałka-Seniora. Sejm, po małych zawirowaniach proceduralnych i technicznych wybrał już Marszałka Sejmu, został nim Kristian Arped, oraz Kanclerza Rady Ministrów, wybrany został Siergiusz Asketil. Powołany został już także Wicemarszałek Sejmu, funkcja ta przypadła Yennefer Heach.

9ZP5MFZU.png

Urząd Marszałka pracuje dość sprawnie, pomijając początkowe trudności proceduralne jakie pojawiły się po stronie Marszałka-Seniora, reszta obrad przebiega prawidłowo. W tym momencie w LM nie zalega żaden projekt, natomiast wciąż aktywny jest nabór kandydatów na asesorów Trybunału Koronnego, w którym obecnie występuje wakat i warto się o to stanowisko pokusić.

L9OCsnaN.png

Na Sali Obrad Sejmu odbyły się już, i są zamknięte: W tej chwili zaś Sejm debatuje nad dwoma, zgłoszonymi już przez nowych posłów, projektami ustaw.

Pierwszy z nich to projekt nowelizujący sarmacką Konstytucję i ustawę o Trybunale Koronnym, złożony przez Siergiusza Asketila z klubu Bezpieczna Zmiana. Celem projektu jest naprawienie luki prawnej, jaka powstała w ustawie o Trybunale Koronnym na skutek orzeczenia TK z dnia 18.06.2016 r. "Osiemnastego czerwca Trybunał Koronny uchylił w części art. 2 ust. 1 ustawy o Trybunale Koronnym. W obecnym stanie prawnym tylko Konstytucja może przewidywać przyjęcie przez Sejm uchwały inną większością niż zwykła. Zapisany we wspomnianym przepisie wymóg większości dwóch trzecich głosów był więc w oczywisty sposób niekonstytucyjny. Niestety, był też niezwykle potrzebny, gwarantował, że Trybunał nie zostanie obsadzony ludźmi z politycznymi nadania. To smutne, ale Sejm poprzedniej kadencji nie podjął żadnych działań, by usunąć powstałą groźną lukę w prawie." Debata nad tym projektem trwa do 5 lipca, do godziny 16:00.

Drugim złożonym projektem jest projekt ustawy o zdrowiu publicznym, złożony przez Yennefer Heach, posłankę niezależną. Złożona propozycja ustawy jest odpowiedzią na ogłoszone niedawno wstrzymanie prac nad systemem gospodarczym i jej celem jest pobudzenie obiegu liberta, wprowadzenie namiastki systemu gospodarczego opartego o system żywienia i zdrowia mieszkańców. Projekt wprowadza również instytucję "szpitala", prywatne karczmy, likwidację kantyn miejskich, zmiany dotyczące mechanizmu industrializacji miasta. "Przewidywanymi skutkami wejścia w życie ustawy o zdrowiu publicznym będą: nadanie znaczenia zdrowiu systemowemu, zwiększenie aktywności gospodarczej, urozmaicenie życia gospodarczego, wzmocnienie obiegu liberta oraz rywalizacja międzymiejska o możliwość pozyskania jak największej ilości mieszkańców." Debata nad złożonym projektem potrwa do 9 lipca, do godziny 18:00.

WRSI5l6q.png

Zakończyły się głosowania: Inne głosowania obecnie nie są prowadzone.

1LfE66s9.png

W tym momencie żadne pytania i interpelacje nie zostały złożone.

NIGGTK11.png

Sejm już pracuje. Na pewno bardzo ważne jest załatanie dziury prawnej jaka powstała w ustawie o Trybunale Koronnym. Nikt przecież nie chce by asesorzy Trybunału Koronnego wyłaniani byli tylko według politycznego klucza. Obecnie, niestety, jest to możliwe. Chwała większości sejmowej, że jej pierwszym krokiem jest chęć naprawienia sytuacji a nie jej eksploatowanie. Bardzo ciekawym jest również drugi ze złożonych projektów — projekt ustawy o zdrowiu. Z pewnością warto zastanowić się, czy nie dołożyć wszelkich sił, także po stronie programistycznej, by to rozwiązanie wprowadzić w życie. Zakres zmian nie jest czymś dla nas nieosiągalnym, a z pewnością może wprowadzić trochę pozytywnego zamętu i rywalizacji. I przede wszystkim systemowy obieg waluty — już samo to wydaje się być argumentem, który trudno pomijać. Oczywiście ustawa wymaga dogłębnej analizy i z pewnością pojawią się co do niej poprawki, niemniej jeśli tylko NIA jej nie zablokuje, powinna wejść w życie.

W tym momencie trudno oceniać pracę samych posłów, chcielibyśmy mieć nadzieję, że nie będzie to Sejm li tylko 3 tenorów. Póki co smuci, że żaden z posłów nie pokusił się o założenie swego biura poselskiego. Liczymy, że to może się jeszcze zmienić. Największa jednak uwaga z pierwszych dni działania Sejmu to sposób w jaki kładziony zostaje zaszczyt/obowiązek pełnienia roli Marszałka-Seniora. To, że nie każdy poseł nadaje się na stanowisko Marszałka jest oczywiste. Normalnie weryfikuje to, jak i chęci posła do pełnienia roli Marszałka, Sejm. W wypadku Marszałka-Seniora nic takiego nie ma miejsca, a rola zostaje nałożona... i tyle. Nie idzie za nią ani poradnik, ani "szkolenie", ani choćby jakakolwiek pomoc. Może warto zastanowić się w jaki sposób w przyszłości zminimalizować poczucie wrzucenia na głęboką wodę, brak pomocy? Jesteśmy przekonani, że nie jest to trudny element do naprawy.

Monitor Sejmu będzie informował na bieżąco o pracach Sejmu LI kadencji. Zostańcie z nami!
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
5 464,00 lt
Ten artykuł lubią: Baszar Svensson at Atera, Otto von Spee-Asketil, Fryderyk von Hohenzollern, Orjon Surma, Siergiusz Asketil, Yennefer von Witcher, Wilhelm Beckler, Roland Heach-Romański, Tomasz Ivo Hugo, Kristian Arped, Ryszard Paczenko.
Komentarze
Roland Heach-Romański
Może po prostu dobrym zwyczajem powinno być powoływanie Marszałka-Seniora z grona osób, które urząd Marszałka Sejmu już pełniły w przeszłości?
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
@Roland — generalnie tradycją jest powierzanie najstarszemu posłowi tej misji (w naszym wypadku jest to najstarszy stażem). I to jest dobre, słuszne. Ale za tym, IMO, powinien iść choćby przewodnik w PDF zrobiony! Ja go mogę przygotować jeśli będzie taka wola, jeśli mi ktoś pomoże itd. Marszałkiem dawno nie byłem, nie wiem jak to dziś wygląda od strony technicznej/systemowej.
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
@Roland Każdy z nas nabiera w swojej pracy doświadczenia. Każdy z nas robił coś pierwszy raz. Niedociągnięcia zdarzają się każdemu. Myślę, że nie było aż tak źle, żeby cokolwiek zmieniać w tradycji, którą Autor w powyższym komentarzu opisał. Ale może i instrukcja by się rzeczywiście przydała :)
Odpowiedz Permalink
Yennefer von Witcher
Owszem, instrukcja przydała by się, i popieram przedmowcow. Jeśli ktoś miałby te chęci by sporządzić samouczek to ja popieram :)
Odpowiedz Permalink
Ryszard Paczenko
Świetny artykuł, dzięki któremu nie muszę zaglądać na pewne działy forum, dzięki!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.