Goniec Czarnoleski, Krzysztof Czuguł-Chan, 22.08.2016 r. o 21:59
Rozprawa o piwa powstawaniu a degustacji cz. 1

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
P
ołudnie Sarmacji łanem złotem się kładzie każdego lata, co zapewne każdemu Sarmacie znane. Urodzaj ten sprawił, że młynów ci u nas dostatek, które to z mozołem żarnami ziarno na mąkę mielą. Niestety urodzaj ten był i jest tak dotkliwy, że ponad miarę ziarna się ostaje, choć spichlerze mąki pełne, a i zagranica niezliczone ilości worków zanabywa.

69540jiR.jpg

I
raz ziarno owe, dnia pewnego w workach furmanką do młyna w Wilczej Kniei wiezione, nieszczęśliwie do rzeki wpadło, gdy w wozie przeciążonym oś pękła, a przez most akurat przejeżdżał. Niby strata niewielka, ale chłopi Powagę miłujący i marnotrawstwa nie znoszący, worki z wody wyciągnęli. Cóż jednak z tego, gdy wóz naprawili, ziarno przemoczone na poboczu zostawili, a sami po kolejną dostawę jechać jęli, bo na rzecz Dworu młyn swą pracę czynił.

uBp8S426.png
P
o dniach kilku, gdy z pracą swą się uporali, po worki mokre nadal z furmanką wrócili. Ziarno chcieli wysuszyć na słońcu, które zawsze praży nieznośnie o tej porze roku, by pleśnią nie zaszło i tak oporządzone choć na paszę się nada – pomyśleli między sobą a takoż uczynili. Po tem w worki ususzony plon zebrali i w spichlerzach złożyli.

Z
ima długa i mroźna nadeszła, a lód skuł rzeki i stawy. Nawet ziarno w bryłę się zwarło i kruszyć je musiał chłop, by w ogóle je z worka wydobyć. Nie mogąc sobie ze zmarzliną poradzić postanowił ją w garnku rozpuścić. Kocioł olbrzymi na palenisko wtoczył, bo w obejściu trzody sporo, a nakarmić trzeba. W2ki8L5L.jpgZiarno rozkruszone wrzucił, lodu z rzeki i śniegu dołożył, a potem ogień rozpalił i czekał aż odtaje. W tym cieple znużenie ogarnęło go olbrzymie, oczy zmrużył na chwilę i dopiero słodki zapach w powietrzu ze snu go wyrwał. Z chochli łyk zaciągnął i aż uwierzyć nie mógł jak smak odmienny od zwykłej owsianki.

T
ak też pierwszy zacier powstał, a chłop świniom go do koryt wylał, sam nie wiedząc cóż uczynił.


Materiał sponsorowany przez Hrabstwo Wilcza Knieja z okazji Tygodnia z Lennem.
Dotacje
2 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Cudzoziemiec, Irmina de Ruth y Thorn, Michał Pséftis, Henryk Leszczyński, Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
10 283,00 lt
Ten artykuł lubią: Cudzoziemiec, Irmina de Ruth y Thorn, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Laurẽt Gedeon I, Yennefer von Witcher, Baszar Svensson at Atera, Michał Pséftis, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Henryk Wespucci, Fryderyk von Hohenzollern, Mateusz von Thorn-Chojnacki, Adam Jerzy Piastowski, Albert Felimi-Liderski, Wojciech Hergemon, Henryk Leszczyński, Gauleiter Kakulski, Ignacy Urban de Ruth, Tomasz Ivo Hugo.
Komentarze
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
A niech mnie szyszka chmielowa! Dobre!
Odpowiedz Permalink
Baszar Svensson at Atera
Gratukuje artykulu bardzo ciekawie sie czytalo :)
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Takiej aktywności!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.