Goniec Czarnoleski, Krzysztof Czuguł-Chan, 28.08.2016 r. o 11:16
Rozprawa o piwa powstawaniu a degustacji cz. 2

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
O
statnio o słodowaniu traktowaliśmy, jakby kto nie pojął. Temat o tyle ciekawy, co browarnika w szczegółach swych nieinteresujący, bo choć Słodownia w Wilczej Kniei słód najprzedniejszy zapewnia, tak na sam proces wielkiego wpływu nie mamy, a jeno z efektów ich pracy pełnymi garściami czerpiemy i to one nas interesują.

D84DaFI1.jpg

O
statecznie też o zacierze wspomnieliśmy, ale dość pobieżnie. I ten błąd ten nadrobić postanowiliśmy, bo zacieranie, co je chłop bezimienny w swem gapiostwie odkrył, procesem o wiele bardziej skomplikowanem jest niż sądzić można.

L
ecz nim o zacieraniu rozprawiać zaczniemy same rodzaje słodów przybliżmy, bo wybór w Wilczej Kniei ich olbrzymi, a ich wpływ na piwo różnaki.QwuC1JFw.jpg

Z
a podstawowy rozróżnik rodzaj zboża się przyjmuje, z którego słód wyprodukowany został. Wśród nich wybór dość prosty, bo głównie jęczmień, pszenica i żyto dostępne są w słodowniach, acz i orkisz czy inne fanaberie spotkać się zdarzy. W zależności jak suszone przy słodowaniu tak różne kolory i aromaty piwu oddają. Mogą być dodatkowo dymem wędzarniczym z drewna dębowego, bukowego, wiśniowego albo i innego jakiego traktowane, by dodatkowych walorów nabrać.

N
astępnym rozróżnikiem, chyba najistotniejszym w doborze zasypu na zacier jest to, ile danego słodu użyć można. Nie każden słód może samodzielnie stać się piwa podstawą, bo nie każden posiada enzymy, co przy zacieraniu skrobię w cukier prosty przemienią, lub mniej ich mają i inne słody je wspomagać muszą.

C
zemuż to słód enzymów może nie posiadać? Tu znów słodowni w tym głowa, by palenie czy karmelizowanie słodu przeprowadzić, by nowych właściwości nabrał, a enzymy zostały wyeliminowane lub zredukowane lekko, bo i tak się zdarza. Dzięki temu niewielkie już ilości takowych w zacierze dać mogą aromaty różne od słodowych po rodzynki, chleb czy ciastka nawet, pianę gęstszą i kolor ciemniejszy.Q0z17caq.jpg

N
a tym w tem dziś poprzestaniemy, ale w następnej już części o zacieraniu traktować będziemy.


Materiał sponsorowany przez Hrabstwo Wilcza Knieja z okazji Tygodnia z Lennem.
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Cudzoziemiec, Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
5 368,00 lt
Ten artykuł lubią: Cudzoziemiec, Yennefer von Witcher, David de Hoenhaim, Ignacy Urban de Ruth, Fryderyk von Hohenzollern, Paulus Buddus, Irmina de Ruth y Thorn, Roland Heach-Romański, Michał Pséftis, Baszar Svensson at Atera, Tomasz Ivo Hugo.
Komentarze
Yennefer von Witcher
Wielbię, wielbię, wielbię!
Odpowiedz Permalink
David de Hoenhaim
Super, chociaż my w KSZ to spirytus lotniczy pijemy. Ale o tym się nie mówi.
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Naświecczy Wando i Mancalago, Niepanienko Najbiedniejsza, wydać dzieło to pospołu z pamiętnikami katowskimi i raptularzem miejskiej straży autora upraszamy! Godne!
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Raptularz komendanta straży miejskiej i Z pamiętnika kata mam ciągle w planach kontynuować. Tylko czasu brak ;(
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.