Wieści z poligonu.

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Artyleria wspiera ogniem

W dniach 10-13 października br. na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Fer miały miejsce "Warsztaty robocze Szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii z dowódcami dywizjonów, dowódcami pułków, szefami WRiA Dywizji i Brygad realizowanych na bazie pododdziałów 7 Brygady Zmechanizowanej.

Głównymi celami zajęć było przedstawienie zasad realizacji wsparcia ogniowego przez pododdziały artylerii w obronie pasa wybrzeża morskiego i rażenia celów nawodnych przez pododdziały artylerii, a także zapoznanie z zagrożeniami w obszarze północno-wschodniego akweny przybrzeżnego . „Warsztaty zostały zorganizowane dla wszystkich szefów artylerii dywizji, brygad, dowódców pułków i dywizjonów, czyli kluczowej kadry artyleryjskiej” – powiedział Szef Wojsk Rakietowych i Artylerii 7 BZ ppłk Adam Wola -Dysmon.

Wtorkowe zmagania artylerzystów obserwowali nie tylko najważniejsi artylerzyści Wojska Sarmackiego, ale również: D-ca Wojsk Bojowych generał dywizji Gotfryd Slavik de Ruth, Szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Sztabu Generalnego KSZ pułkownik Sławomir Mariuszek , Z-ca D-cy 18 Dywizji Zmechanizowanej pułkownik Robert Gulka, oraz Dowódca 7 Brygady Zmechanizowanej generał brygady Hubert Górniak .

Artylerzyści uzyskali ocenę bardzo dobrą z wykonanych strzelań, dlatego D-ca Wojsk Bojowych generał de Ruth pochwalił ćwiczących żołnierzy za wysoki poziom wyszkolenia, a w szczególności z 58 dywizjonu artylerii samobieżnej i obsługę wyrzutni ppk Carl Gustaw z 6 „Gallońskiej” Brygady Desantowo-szturmowej.

Podczas zbiórki 58 dywizjonu generał de Ruth podsumowując zajęcia zwrócił się do żołnierzy: - „Z dzisiejszych strzelań uzyskaliście ocenę bardzo dobrą, dlatego pułkownikowi Ulbrykowi [dowódcy das-u – przyp. red.] gratuluję tak rzetelnie przygotowanych żołnierzy”. „Panie Generale de Ruth, Panie Pułkowniku Mariuszek , dziękuję za Waszą obecność na dzisiejszych zajęciach, ale przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim żołnierzom dywizjonu, którzy swoim profesjonalizmem i zaangażowaniem sprawili, że dywizjon zrealizował strzelania na ocenę bardzo dobrą”– odpowiedział podpułkownik Jarosław Ulbryk .


Przygotowania do przeprawy

Żołnierze 151 Batalionu Saperów z Czarnolasu rozpoczęli szkolenie z przepraw na rzece narwi koło Athos. Zgrywają działanie Grupy Ratunkowo Ewakuacyjnej, która zabezpieczy pokonanie rzeki przez pododdziały 2 Brygady Lekkiej.

W dniach 11-14 października żołnierze 151 bsap wraz z żołnierzami 5 Batalionu zmechanizowanego. Odbyli szkolenie zgrywające grupę ratunkowo ewakuacyjną przeznaczoną do zabezpieczenia szkolenia pododdziałów 2 BL z pokonywania przeszkody wodnej, które zaplanowane jest na najbliższe dni. Rzekę Narwę pokonają wtedy pododdziały lekkiej piechoty , zarówno zmechanizowane na Bojowych Wozach Piechoty- FV 510 , rozpoznania na wozach- M 1127 , a nawet artyleria na HIMARS . Całość zakończy przeprawa desantowa innego sprzętu i żołnierzy zabezpieczona siłami i środkami batalionu saperów.

Szkolenie GRE odbywało się w ośrodku "Mała Huta" nad rzeką. Głównym jego celem było zgranie drużyn ewakuacji załóg i sprzętu aby sprawnie działały podczas sytuacji awaryjnych mogących wystąpić w czasie pokonywania przeszkody wodnej przez pododdziały przeprawiające się. W trakcie zajęć prowadzonych przez d-ce GRE ppor. Michała Borujsko z 151 bsap ćwiczone były różne warianty ewakuacji załóg i wozów bojowych, które znalazły się w sytuacjach awaryjnych w wodzie.

„Sprawne działanie operatorów zarówno z 151 bsap jak i z 5 bat owocowało skuteczną i bezpieczną ewakuacja załóg i sprzętu podczas sytuacji awaryjnych podgrywanych w czasie szkolenia. Szkolenie zakończyło się egzaminem przeprowadzonym przez komisje Dowódcy 2 BL, która ostatecznie dopuściła grupę do działania w trakcie zabezpieczenia szkolenia zaplanowanego na najbliższe dni” – mówił dowódca GRE porucznik Borujsko.

Szkolenie w pokonywaniu przeszkody wodnej jest kontynuacją długiego procesu planowania. Rozpoczęło się one jeszcze w lutym tego roku. Finałem będzie praktyczne szkolenie w pokonywaniu rzeki oraz przemieszczenie z MSD do miejsca przeprawy. Przez pododdziały brygady, które rozpocznie się 17 października i potrwa 8 dni.Zabezpieczenia logistyczne

Bez względu na charakter działań podejmowanych przez kompanię manewrową, jej pluton zabezpieczenia, we współdziałaniu z funkcyjnymi Narodowego Elementu Wsparcia realizuje przedsięwzięcia zabezpieczenia logistycznego na rzecz całego kontyngentu.

Obok zadań transportowych i remontowych, pluton wykonuje zadania gospodarczo-bytowe. Poprzez swoje działanie tworzy warunki do utrzymania przez kontyngent wysokiej zdolności do realizacji zadań mandatowych.

„Zazwyczaj to my logistycy wyruszamy do wykonywania zadań pierwsi, a wracamy jako ostatni, bez względu na to czy będzie to szkolenie ogniowe, zabezpieczenie uroczystości, zajęcia nocne czy marsz kondycyjny” – mówi dowódca plutonu zabezpieczenia por. Adrianna Fergo.
Tylko w ostatnim czasie żołnierze z plutonu zabezpieczenia zaangażowani byli w organizację szeregu przedsięwzięć na rzecz północnego kontyngentu operacyjnego KSZ . Do najważniejszych zaliczyć można: marsz kondycyjny żołnierzy 1 BZ i funkcjonariuszy jednostki specjalnej ŻW EULEX na najwyższy szczyt w regionie górę Pradziad , pomoc w przygotowaniu święta 8 BZ czy zabezpieczenie logistyczne uroczystości Święta Książęcych Sił Zbrojnych .

Obraz całości zadań wykonywanych przez pluton uzupełniają zadania wynikające z kwestii reprezentowania naszego kraju w strukturach nie tylko czysto woskowych , a te bez wątpienia spoczywają tak samo na barkach żołnierzy plutonów manewrowych jak i plutonu zabezpieczenia.

Żołnierze z plutonu zabezpieczenia swoją postawą, zaangażowaniem, poziomem realizacji zadań, wyglądem i zachowaniem osobistym godnie reprezentują kontyngent w środowisku nie tylko wojskowym. „Obchody Święta KSZ szykowaliśmy kilka dni. Przygotowanie tradycyjnych polskich potraw dla ponad 800 osób było dla nas nie lada wyzwaniem. Ułożenie potraw, dekoracje, sposób podania wszystko musiało być dopięte na ostatni guzik. Szczególne podziękowania należą się plut. Tomaszowi Klar za pomoc w udekorowaniu uroczystości oraz st. szer. Bernardowi Fili za utrzymywanie wysokiej sprawności sprzętu służby żywnościowej ” – dodaje por. Fergo.
Efekty ich ciężkiej pracy, często niewidoczne, służą innym i pomagają w wykonywaniu zadań.Czołgi w akcji

Dwa tygodnie 5 batalion zmechanizowany ze składu 8 Brygady Zmechanizowanej (8 BZ) szkolił się na placach ogniowych doskonaląc, zgrywając i sprawdzając gotowość bojową pododdziału w warunkach poligonowych.

W trakcie trwającego od 27 września br. ćwiczenia ponad 350 żołnierzy z 5 batalionu zmechanizowanego dowodzonego przez majora Jarosława Resursa oraz 30 żołnierzy rezerwy biorących udział w szkoleniu rotacyjnym, zrealizowało szkolenie poligonowe w oparciu o obiekty poligonowe OSP Athos. Główny wysiłek pododdziałów zmechanizowanych batalionu skierowano do realizacji bloków tematycznych szkolenia plutonów.

„Podstawowym celem szkolenia poligonowego było przede wszystkim sprawdzenie dowódców plutonów oraz dowodzonych przez nich pododdziałów, sprawdzenie umiejętności planowania, organizacji i prowadzenia szkoleń w warunkach poligonowych, a w szczególności podczas prowadzenia działań taktycznych w nocy”. – powiedział major Resursa – „Ponadto w ramach szkolenia poligonowego sprawdzony został poziom wyszkolenia ogniowego kompanii czołgów ze strzelania bojowego z czołgu Leopard 2A6, zarówno z wykorzystaniem amunicji bojowej, jak i laserowego symulatora strzelań poprzez strzelanie B-2, w dzień i w nocy”.

Do części szkolenia poligonowego został wykorzystany system AGDUS, dzięki któremu szkolenie plutonów odbywa się bez ogniowo. „Strzelanie laserem” poprzedzające strzelanie ogniowe, pozwala nie tylko obniżyć koszty szkolenia, ale także czyni je sprawniejszym i bezpieczniejszym.
Pododdziały zabezpieczenia, kompania dowodzenia (kdow) i kompania logistyczna (klog) realizowały zajęcia w oparciu o obozowisko, oraz zabezpieczały funkcjonowanie szkolącego się batalionu poza miejscem stałej dyslokacji (MSD).

Szkolenie poligonowe realizowane w oparciu o obiekty poligonowe OSP Athos przyniosło spodziewany rezultat. Potwierdzono stopnień wyszkolenia plutonów oraz dowódców plutonów podczas szkolenia poligonowego, a w szczególności podczas prowadzenia działań taktycznych zarówno w dzień jak i w nocy.
FOTOGALERIA
0SF3f9jl.jpg
forsowanie przeszkody wodnej
iaml4z0u.jpg
trening lekkiej piechoty
WVRmQqXE.jpg
strzelec wybory na ćwiczeniach z maskowania
HUMOR
fZZ05CQ7.jpg
COŚ NA SPOCZNIJ
21L0WM5o.jpg
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Julian Fer at Atera.
Serduszka
10 027,00 lt
Ten artykuł lubią: Emanuel Śmigło, Cudzoziemiec, Irmina de Ruth y Thorn, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Leszek de Ruth, Baszar Svensson at Atera, Daniel Günther, Julian Fer at Atera, Laurẽt Gedeon I, Kacper Chatliński , Henryk Wespucci, Patryk Pulikowski, Yupeng Beijin-Zhao, Adam Jerzy Piastowski.
Komentarze
Irmina de Ruth y Thorn
Jak zwykle mężu znakomity artykuł :) widzę ze żołnierze nasi nie próżnuja :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Wydawało by się że Jesień, a tu ciągle cię coś dzieje. Jak to w KSZ nigdy nie odpuszczamy i ciągle podnosimy swoje umiejętności. Dziękuje żona za dobre słowo :)
Permalink
Irmina de Ruth y Thorn
A proszę mężu :)
Odpowiedz Permalink
Leszek de Ruth
Przy okazji artykułu: gdzie jest jakaś kwatera główna marynarki wojennej?
Odpowiedz Permalink
Paulus Buddus
Źle Leszku pytasz: Przy okazji artykułu: gdzie są takie żołnierki?
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Serce roście patrząc na tę aktywność sarmackiej Armii!
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
I znowu seksistowski obrazek. Ja poproszę jakiegoś przystojnego żołnierza.
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Niezła jesienna szkoła ognia :)
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
W Sarmacji zawsze koty i kozy górą, a tak w ogóle fajny artykuł :)
Odpowiedz Permalink
Kacper Chatliński
No wojsko to nie jest łatwa sprawa szczególnie na początku gdy się jest jest szeregowym ale z czasem jak się będzie ćwiczyło to będzie już tylko prościej.
Permalink
Patryk Pulikowski
A ja, spacerując w gumakach i z koszem wiklinowym w okołoferskich lasach zastanawiałęm się, co za cholera mi grzyby płoszy tym pohukiwaniem... Teraz wszystko jasne:)
Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Dbamy by armia ciągle była w formie :)
Permalink
Patryk Pulikowski
Dobrze, generale, bardzo dobrze. Zresztą zawsze mnie irytowało to głupie uganianie się za grzybami. Im mniej ich, tym lepiej. Nie będą kusić. Przepędzajcie!;)
Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Kwatera KMW mieści się w Grodzisku, a samej 1 Floty to w Fer :)
Może te grzybki rosną lepiej, jak je odpowiednio doprawimy prochem i potem z taktyki :D
Permalink
Patryk Pulikowski
O, zdecydowanie pot z taktyki!:)
Permalink
Yupeng Beijin-Zhao
Ćwiczyć, ćwiczyć, by wrogom wpierniczyć.
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
O, cycki.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
żołnierze mają się szkolić, ćwiczyć i relaksować :P taka nasza dola i praca.
Permalink
Kacper Chatliński
Ku chwale ojczyzny
Permalink
Michaś Elżbieta II
@Kacper

Te cycki ku chwale ojczyzny? xD
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Jeśli to pomaga to i niech będą dla dobra Ojczyzny :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.