Żołnierz Sarmacki, Joanna Izabela, 10.11.2016 r. o 21:01
Pierwsza pomoc na polu walki w KSZ-Tamowanie krwawienia

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Przed przystąpieniem do opisu konkretnych procedur medycznych trzeba zwrócić uwagę na to , że zawsze najważniejszym i nadrzędnym zadaniem jest realizacja celów bojowych i udzielanie pomocy nie może z nimi kolidować.
Pomoc pod ostrzałem

Udzielanie pomocy podczas ostrzału jest mocno utrudnione. Jeżeli ranny jest wstanie się poruszać, trzeba mu kazać poprowadzić ogień w stronę nieprzyjaciela, a następnie szybko przemieścić się w bezpieczne miejsce. W momencie gdy poszkodowany nie jest wstanie się przemieścić z miejsca na miejsce, każ mu udawać nieżywego, aż do momentu gdy będzie możliwe ewakuowanie rannego. Najważniejszą i pierwszą rzeczą którą musi zrobić ratownik gdy jest to możliwe to szybkie przeniesienie rannego w bezpieczne miejsce i zatamowanie krwawienia.
Pomoc poza zasięgiem ognia

Gdy znajdziemy się poza zasięgiem ognia, a nie udało nam się wcześniej zatamować krwawienia to najodpowiedniejszy czas by to zrobić. Do tego celu możemy użyć: • Bojowego opatrunku osobistego • Ucisku ręcznego z uniesieniem kończyny • Opaski uciskowej- używana w masywnych krwawieniach i przy amputacji kończyny lub w momencie gdy nie mamy czasu na dokładną ocenę poszkodowanego. Nie ważne jakiej metody użyjemy, pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić to odsłonięcie rany. Rozcinamy ubranie ofiary, jednak nie odrywamy materiału który przywarł do rany. Nie staramy się oczyścić krwawiącego miejsca, ani tez nie usuwamy żadnych ciał obcych znajdujących się w nim.
Bojowy opatrunek osobisty
0VYV54KO.jpg

Sposób zakładania: Wyjmij opatrunek z zestawu i umieść go na ranie. Owiń kończynę bandażem elastycznym i przeciągnij go przez zacisk. Następnie pociągnij bandaż w przeciwnym kierunku nad zaciskiem. Owiń zacisk bandażem, potem owiń kończynę bandażem i zabezpiecz opatrunek zapinką.
L40jDS96.jpg
Ucisk ręczny

Uciskamy tętnice palcami lub pięścią powyżej miejsca zranienia, dociskając ją do kości. Dodatkowo pomocne jest uniesienie kończyn dolnych chorego, tak aby były powyżej poziomu serca. Metoda ta jednak bardzo wyczerpuje siły ratownika.
wR26413t.png
Opaska uciskowa
2w2QqpA4.jpg
Opaska stosowana jest tylko na: przedramieniu, ramieniu, udzie i podudziu. Sposób zakładania: Wyjmij opaskę z opakowania. Przełóż ranną kończynę przez pętle taśmy . Następnie umieść opaskę ok 5 cm nad raną. Zaciągnij wolny koniec taśmy i zapnij go na rzepie. Obracaj trzpień aż krwawienie ustanie, następnie go unieruchom. Zabezpiecz trzpień i taśmę.

3h8LzBXk.png

(-) Carmen Laurent
Rekrut KSZ
Dotacje
2 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tomasz Ivo Hugo, Kacper Chatliński , Paulus Buddus, Otto von Spee-Asketil.
Serduszka
9 068,00 lt
Ten artykuł lubią: Leszek de Ruth, Yupeng Beijin-Zhao, Laurẽt Gedeon I, Daniel Günther, Tomasz Ivo Hugo, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Paulus Buddus, Baszar Svensson at Atera, Konrad Jakub Arped-Friedman, Wojciech Hergemon, Orjon Surma, Henryk Wespucci, Otto von Spee-Asketil.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Gratuluję i mam nadzieję, że niedługo powstanie mobilny szpital polowy ;)
Odpowiedz Permalink
Irmina de Ruth y Thorn
Ja tez gratuluję :)
Odpowiedz Permalink
Misza "JK" Korab-Kaku
Bardzo fajnie, że ten walor edukacyjny jest praktykowany. Czekamy na to jak strzelać z kałacha !
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.