Goniec Czarnoleski, Krzysztof Czuguł-Chan, 15.11.2016 r. o 22:39
Rozprawa o piwa powstawaniu a degustacji cz. 6

O
statnimi razy brzeczkę uzyskaliśmy na drodze warzenia. Kocioł teraz wystudzić należy, by móc spokojnie piwo w kadzi fermentacyjnej umieścić. Odkażonej dobrze, co istotne, bo drożdże, co je potem zadawać będziemy, podatne są na zakażenia wszelkiej maści i choć ostatecznie piwo uzyskamy, to równie dobrze wodę z ustępu pić byśmy mogli, bo takoż piwo smakować i pachnieć będzie.dv12vc3e.jpg

D
rożdże odmiany specjalnej, a nie te, co babki nasze do chleba dają, z wodą rozczynić należy, przegotowanej jeno i w naczyniu wyparzonym, by znów - zakażenia jakiego uniknąć. Wspaniałe to stworzenia rzec trzeba. Nie tylko cukier w alkohol przemienią, ale i mogą aromatu czy smaku piwu przydać.

T
ak przygotowany rozczyn wlać do kadzi można. Wtedy czekać tylko, a fermentacja rozpocząć się winna i tak krok bliżej ku piwu dokonaliśmy.

R
óżne są szkoły, co do fermantacji prowadzenia. Jedni mówią, że czekać jeno trzeba, by cukier z brzeczki odfermentował należycie i już do butelek lać można. Inni wskazują, że rozsądniej jest po ustaniu intensywnej części, po dniach czterech czy pięciu, burzliwą zwaną, piwo znad osadu ściągnąć i w czystej kadzi umieścić na dwa tygodnie, co znacząco jego klarowność poprawić może.B6O8Lk1f.jpg

W
każdym razie, gdy już fermentację za skończoną uważamy, tak do butelek zlewamy odkażonych, a w każdej cukru krztynę lub innej pożywki dla drożdży jakiej dodajemy, by po zakorkowaniu czy kapslowaniu pracować lekko jęło i dwutlenkiem węgla, co je drożdże produkują, nabiły się właściwie. Różnie to trwa, ale na czwarty tydzień juże delektować się można, a o czym następna część traktować będzie.


Materiał sponsorowany przez Hrabstwo Wilcza Knieja z okazji Tygodnia z Lennem.
Dotacje
2 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tomasz Ivo Hugo, Yennefer von Witcher, Sereus von Ahabejż, Henryk Leszczyński.
Serduszka
7 000,00 lt
Ten artykuł lubią: Tomasz Ivo Hugo, Yennefer von Witcher, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Orjon von Thorn-Surma, Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste, Sereus von Ahabejż, Laurẽt Gedeon I, Cudzoziemiec, Henryk Leszczyński, Zbyszko Gustolúpulo.
Komentarze
Ten artykuł oczekuje na pierwszy komentarz.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.