Słowniczek Sarmackiego Pioniera
Wciśnij kombinację klawiszy ctrl + f i wpisz słowo, którego definicji szukasz.

LOARDIA — Niegdyś niepodległe państwo — Królestwo Lolardii, w którym działali m. in. obecny król Teutonii, Mateusz Wilhelm czy Avril diuk von Levengothon. Po inkorporacji 8 sierpnia 2007 przemianowano kraj na Hrabstwo Loardii. Z czasem, gdy aktywność na tym terenie zanikła kompletnie, wcielono Loardię do Teutonii, gdzie jej tereny są do dzisiaj.

MONARCHOFASZYZM — Ideologia obecnie kojarzona z Królestwem Baridasu, jednak nazwa została ukuta już za panowania JKW Helwetyka Romańskiego jako Księcia Sarmacji. Były także jego różne nurty — m. in. kefaszyzm czy kedaryzm. Połączenie monarchii i faszyzmu było głównym sposobem prowadzenia polityki wewnętrznej Księstwa przez wiele lat, chociaż kojarzono go także z Królestwami Scholandii i Dreamlandu. Mimo ogłoszenia śmierci tego ustroju przez jednego z wybitniejszych polityków sarmackich, dzisiaj uchował się on w Baridasie, gdzie monarchia jest silna.

GAP — Pasek z krótkimi zajawkami informacji, znajdujący się na stronie głównej Sarmacji. Tak, to ten żółto-czerwony pasek i tak, te nagłówki służą do klikania w nie, zaś po kliknięciu przeniosą nas do miejsca danej informacji. Skrót rozwija się jako Grodziska Agencja Prasowa. Jej pomysłodawcą i wykonawcą idei był JKW Helwetyk Romański, ówczesny burmistrz Książęcego Miasta Grodziska, zaś najstarsza zachowana wiadomość w tej agencji pochodzi z 17 grudnia 2008 roku. Od początku jej ideą było publikowanie krótkich wiadomości, donoszących o wydarzeniach z całego kraju, a przez siedzibę agencji przewinęło się multum redaktorów, jednak znikała ona i pojawiała się na sarmackim rynku prasowym wiele razy, za każdym mając nieco zmienioną formę, chociaż idea pozostawała ta sama.

REALIOZA — Straszliwa choroba, z którą miał do czynienia prawie każdy, objawiająca się nawałem obowiązków w realnym życiu, który nie pozwala na uczestnictwo w życiu mikronacji, lub jest to uczestnictwo ograniczone. Termin wprowadzony do użytku 7 marca 2009 za pośrednictwem depeszy w GAPie, zawiadamiającej o omdleniu Księcia-Seniora. Wielokrotnie wcześniej usiłowano w mikroświecie jakoś określić ten zespół objawów chorobowych, jednak najbardziej chwytliwym i trafnym terminem okazała się sarmacka „realioza”, która szybko weszła do użycia w językach innych krajów. Dzisiaj wyraz ten można spotkać nawet na forach mikronacji niezwiązanych nigdy z Księstwem.

SPD [SARMACKA PARTIA DEMOKRATYCZNA] — No cóż, jeśli będziecie dyskutować o sarmackiej polityce, prędzej czy później w konwersacji padnie ten skrót. Nic dziwnego, bo SPD to legenda sarmackiej sceny politycznej i niedościgniony wzór dla polityków. Jest to jedyna partia w sarmackiej historii, która zdobyła wszystkie dostępne mandaty w Izbie Poselskiej i bez kozery można rzec, że w czasach, gdy istniała, niemalże każdy mieszkaniec Księstwa przewinął się przez nią. Ostatecznie skończyła jako wielki moloch, skupiający większość Sarmacji, w którym walczyły ze sobą różne frakcje. 10 sierpnia 2008 roku zakończyła swoje istnienie, jednak do dzisiaj w pamięci Sarmatów zapisała się m. in. jako pierwsza partia, która przeforsowała demokratyczne postulaty w czasach monarchii absolutnej.
SKHANDAL — Cóż, to po prostu skandal, tylko że po sarmacku, od diuka Khanda, późniejszego JKM Piotra II Grzegorza. Jeśli gdziekolwiek w sieci zobaczycie słowo „sKHANDal”, bądźcie pewni, że macie do czynienia z kimś z mikronacji.

SYRIUSZ — Jeden z systemów gospodarczych Księstwa, swojego czasu postrzegany jako mityczny Graal gospodarki. Zawsze robiony, nigdy niekończony. W jego pierwszych wersjach wielu dorobiło się sporych majątków, co zaważyło na późniejszej historii Księstwa, jednak potem funkcjonował tylko szczątkowo z powodu licznych bugów i błędów, powstałych m. in. w wyniku łatania poprzednich błędów. Z czasem usunął się z sarmackiego życia publicznego, do którego potem wrócił pod nazwą Syriusz 2.0. Jednak ostatecznie ta wersja systemu, mimo że oferowała wiele ciekawych funkcji, nie przywróciła gospodarki Księstwa do poprzedniego stanu.

TRIZONDAL — Obecnie niepodległe państwo, położone na Kontynencie Wschodnim. Powstało ze związku trzech państw — Triland, Zongya i Dalmencja (stąd też nazwa, od trzech pierwszych liter każdego państwa), później inkorporowany jako Kraj Korony Księstwa Sarmacji, Księstwo Trizondalu. Na jego czele stali Książęta — Marcin I, a potem Marcel I. Kraj przechodził w swojej historii sporo zmian ustrojowych. To tutaj po raz pierwszy w Sarmacji eksperymentowano z Sejmem Walnym. Potem połączył się ze Sclavinią w Rzeczpospolitą Sclavinii i Trizondalu, która potem dokonała secesji z Księstwa Sarmacji. Po odłączeniu się Sclavinii od Trizondalu, powstał kraj obecnie określany tą nazwą.

OPM [ORGANIZACJA POLSKICH MIKRONACJI] — Najdłużej działająca platforma współpracy międzymikronacyjnej. Księstwo Sarmacji przystąpiło do niej 31 stycznia 2007 roku. Głównymi zadaniami OPM było utrzymywanie pokoju w v-świecie i ułatwienie prowadzenia dyplomacji między państwami. Niegdyś przyjęcie państwa do OPM było postrzegane jako poważne wyrażenie uznania państwowości danego kraju.
Jednym z przykładów działania OPM były misje dyplomatyczne, wysyłane do państw, gdzie wystąpiły konflikty. Wysyłani dyplomaci mieli za zadanie uregulować sytuację w danym państwie i pomóc w zakończeniu konfliktu.
Na czele OPM stał Sekretarz Generalny. Najdłużej to stanowisko piastował Piotr diuk de Zaym, w Sarmacji zwany również Hasselandzkim. Po jego rezygnacji OPM działało jeszcze przez jakiś czas, jednak był to okres schyłkowy organizacji. 22 października 2012 roku na Facebooku Organizacji opublikowano post o zakończeniu jej działalności.

ZŁOTA WOLNOŚĆ — Jeden z systemów gospodarczych Księstwa, w skrócie ZW, autorstwa JKW Piotra II Grzegorza, zaprezentowany 8 lipca 2011 roku. O ile starsi Sarmaci z nostalgią wspominają Syriusza, o tyle ci urodzeni po 2009-2010 roku z chęcią wracają do wspomnień o Złotej Wolności. System ten wpłynął znacznie na aktywność pogrążonej w kryzysie Sarmacji i zachęcił wielu starych mieszkańców do powrotu, a nowych do zatrzymania się na dłużej. Swoimi funkcjami rozwinął m. in. sarmacki rynek prasowy (poprzez innowacyjne w mikronacjach ułatwienie publikacji treści i ujednolicenie agencji prasowych jako instytucji, znanych także w obecnym systemie). Potem uatrakcyjnił także gospodarkę, wprowadzając mapę w stylu RPG, na której można było walczyć, zdobywać skarby i łowić bawoły, oraz m. in. kopalnie czy surowce, które pobudziły sarmackie liberty.
System pisany był głównie przez JKW Piotra II Grzegorza. Po kontrowersjach i zastrzeżeniach dotyczących jego założeń systemowych (które same w sobie stały się w niektórych kręgach memem) wyrażanych przez obywateli, oraz licznych flejmach w tle, gospodarcza część ZW została wyłączona, a niedługo później sam Książę abdykował, zaś po paru dniach od abdykacji zaczął usuwać ze strony Księstwa elementy swojego systemu, pozostawiając Księstwo tylko z forum i bazami danych.

DSG — Obecny system, używany przez Księstwo. W znacznej mierze czerpie on z funkcji wprowadzonych przez Złotą Wolność, jednak dodano także parę autorskich rozwiązań. Pieczę nad jego rozwojem sprawuje NIA, które pracuje także nad gospodarczą częścią systemu.
Dawną nazwą tego systemu była Srebrna Sarmacja. Jego zalążki zaczęły już powstawać za panowania JKW Piotra II Grzegorza, jednak dopiero po jego abdykacji rozpoczęto konkretniejsze prace nad systemem.